Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprawdzenie wypłacalności osoby prywatnej

Brak komentarzy

Pytanie: Znajomy prosi mnie o udzielenie mu pożyczki gdyż jak twierdzi, zamierza otworzyć firmę. Co mogę zrobić aby sprawdzić, ze jest wypłacalny? Zaznaczam, że wiem że on nie posiada nieruchomości która mogłaby być zastawem, zabezpieczeniem spłaty tej pożyczki, wiem też że nie posiada własnego samochodu gdyż pracuje jako przedstawiciel handlowy w dużej korporacji i jeździ samochodem służbowym. Jest to młody człowiek i jeszcze nie zdążył się dorobić wobec czego nie dziwi mnie to że nie ma własnego mieszkania. Chciałabym przede wszystkim sprawdzić, czy nie ma długów, abym ja nie było kłopotów ze zwróceniem mi pożyczki.

Odpowiedź: Może Pani zacząć od wpisania jego danych (imię, nazwisko, adres) w wyszukiwarce internetowej, najlepiej chyba w google.pl jak tej obejmującej chyba największe zasoby internetu w porównaniu do innych wyszukiwarek. Jeżeli jest czyimś dłużnikiem, to może został umieszczony w jakimś internetowym rejestrze dłużników formalnie działającym jak giełda wierzytelności. Następnie, może Pani poprosić go aby przedstawił Pani zaświadczenie z BIK o braku zobowiązań wobec banków z tytułu kredytów i pożyczek. Każdy może otrzymać stamtąd raport o sobie. Tak samo w przypadku BIG-ów a więc Biur Informacji Gospodarczej takich jak Krajowy Rejestr Długów, czy Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Niech wystąpi o stosowne raporty i udostępni je Pani. Kolejna sprawa to sprawdzenie, ile wynosi jego wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę (tudzież inne dochody) i czy wolne jest od potrąceń a więc czy przypadkiem komornik nie prowadzi przeciwko niemu egzekucji pobierając część wynagrodzenia z jego konta. Niech więc ten znajomy przedstawi Pani zaświadczenie wiarygodne informacje o tym, ile wynosi jego wynagrodzenie oraz ile otrzymuje co miesiąc na konto. Wspomniała Pani że to młody człowiek, ale i tak warto sprawdzić w urzędzie miejskim czy gminy, gdzie prowadzona jest ewidencja działalności gospodarczej, czy znajomy aby nie figuruje tam jako przedsiębiorca (który zakończył działalność gospodarczą). Wielu przedsiębiorców kończy działalność z długami, z powodu długów. Gdyby więc okazało się, że figuruje w ewidencji działalności gospodarczej jako były przedsiębiorca, to powinna go Pani zapytać, co to znaczy, czy nie zakończył działalności z długami.

I na koniec, niech napisze dla Pani oświadczenie że nie posiada żadnych długów a jeżeli posiada, to w jakiej kwocie, z jakiego tytułu. Może mieć np. kredyt w banku który to kredyt nie jest przeterminowany (nie ma zaległości w spłacie kredytu) i to też jest dług. Takie oświadczenie może się przydać jeżeli okaże się że wprowadził Panią w błąd zataiwszy inne długi np. z tytułu innych pożyczek. Jeżeli bowiem okaże się iż nie może Pani odzyskać pożyczki w egzekucji komorniczej, to łatwiej będzie udowodnić w postępowaniu karnym ze wyłudził od Pani pożyczkę. Zawsze może Pani zlecić wywiadowni gospodarczej sprawdzenie wiarygodności finansowej pożyczkobiorcy. Ryzyko takiego zlecenia jest takie, że może Pani natrafić na wywiadownię nierzetelną, a nawet na oszustów którzy wcale nie będą sprawdzać pożyczkobiorcy (bo nie mają takich możliwości) i w raporcie przedstawia Pani nieprawdziwe, zmyślone informacje. Naszym zdaniem najlepiej zwrócić się do agencji detektywistycznej, prawdopodobnie detektywi będą mieli możliwość dotarcia do informacji, których Pani nie byłaby w stanie zdobyć a które mogą w istotny sposób rzutować na wiarygodność pożyczkobiorcy i mogą Pani dopomóc w ostatecznym podjęciu decyzji o tym, czy udzielić znajomemu pożyczki. Chodzi np. o informacje dotyczące postępowań sądowych oraz egzekucyjnych, czy były lub są prowadzone przeciwko pożyczkobiorcy oraz o postępowaniach karnych dotyczących zwłaszcza przestępstw przeciwko mieniu a więc oszustwa, przywłaszczenia.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

2 sierpnia, 2020

kategoria windykacja

Skomentuj