Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprawdzanie zatrudnienia telefonicznie

skomentuj

Nie tylko banki ale też pozabankowe instytucje pożyczkowe sprawdzają dochody klienta przed przyznaniem mu kredytu. Banki sprawdzają dochody obligatoryjnie, niezależnie od tego, o jakiego typu kredyt klient wnioskuje, czy ma to być kredyt gotówkowy bez zabezpieczenia, czy też zabezpieczony kredyt hipoteczny, samochodowy, konsolidacyjny albo i pożyczka hipoteczna. Pozabankowe firmy sprawdzają zatrudnienie przede wszystkim przed przyznaniem niezabezpieczonej pożyczki gotówkowej a jak ktoś stara się o pożyczkę pod zastaw albo pod hipotekę, to niejedna firma pożyczkowa zatrudnienia nie sprawdza.

Banki sprawdzają zatrudnienie na podstawie zaświadczenia od pracodawcy, podobno czasem weryfikują je wysyłając pismo do zakładu pracy z prośbą o potwierdzenie. Podobno też dzwonią do zakładu pracy i pytają. A firmy pożyczkowe, szczególnie w przypadku takich pożyczek jak szybkie kredyty bez BIK, jak same piszą, w swych ofertach pożyczkowych, jedynie w niektórych przypadkach żądają oświadczenia o zatrudnieniu – w większości przypadków wystarczy, że pożyczkobiorca wpisze nazwę zakładu pracy we wniosku pożyczkowym.

Nie wiem, jak to bywa w rzeczywistości, ale sprawdzanie zatrudnienia telefonicznie nie powinno być skuteczne – w zakładzie pracy powinni odmówić udzielenia telefonicznie informacji o tym, czy osoba jest czy nie jest tam zatrudniona i ile zarabia. Przecież ustawa o ochronie danych osobowych zakazuje udzielania takich informacji, w takiej formie, nie wiadomo komu, bo przecież w zakładzie pracy nie wiedzą, kto tak naprawdę pyta, może ktoś podszywa się pod firmę pożyczkową do której pracownik rzekomo zgłosił się po pożyczkę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.5]

Skomentuj