Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Sprawdzanie BIK jako prewencja kredytowa

komentarzy 6

Tematu nie zgłębiłem ostatecznie i pewnie ale i tak napiszę tu moje uwagi. „Pożyczki bez BIK” to opcja dla tych którzy mają w BIK jako kredytobiorcy uwagi o niespłaconych kredytach. O BIK mówi się że mogą sprawdzać ten rejestr tylko banki i SKOK-i a inni tylko z upoważnieniem od tego, kogo chcą sprawdzić .

Odkąd jednak działa Infomonitor czyli jeden z BIG-ów, sprawdzanie nawet przez firmy mające w ofercie pożyczki pozabankowe, jest bardzo proste i szybkie, wystarczy że pożyczkobiorca zaznaczy w formularzu online odpowiedni kwadracik. Niektóre firmy pożyczkowe (ich oferty są tutaj) wprost informują, że w BIK nie sprawdzają; zarabiają wszak właśnie na tych, którzy nie mogąc otrzymać kredytu w banku, idą do takich firm „bez BIK-u”. Inne firmy pożyczkowe informują klientów, że warunkiem przyznania pożyczki u nich jest sprawdzenie w BIK, ale jest całkiem możliwe, że selekcja pod tym kątem jest bardziej łagodna niż w bankach.

Moim zdaniem, praktyczne znaczenie BIK jako weryfikatora ryzyka kredytowego, jest o wiele mniejsze niż mu się przypisuje albo inaczej – powinno być mniejsze. Zauważmy, że zadłużenie potencjalnego kredytobiorcy to wcale nie muszą być kredyty bankowe ale np. prywatne pożyczki jak też i inne zobowiązania, np. długi alimentacyjne, za czynsz, za prąd, wodę, gaz i inne. A w przypadku kogoś kto prowadzi lub kiedyś prowadził firmę, to niezapłacone faktury… Informacji o takich długach w BIK nie ma, coraz więcej ich zaś w rejestrach długów, a w szczególności w KRD. Uważam więc, że sprawdzanie BIK czy to przez banki czy przez firmy pożyczkowe, bez sprawdzenia w rejestrach długów, bez sprawdzania Rejestru Dłużników Niewypłacalnych (sprawdzają?) to ryzykowny błąd.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

Komentarze do 'Sprawdzanie BIK jako prewencja kredytowa'

Subscribe to comments with RSS

 1. RDN? żaden bank tego nie sprawdza. martwy rejestr, właściwie do użytku wewnętrznego sądu. chcąc sprawdzić RDN musisz znać tamtejszy numer dłużnika…

  ryszard ochódzki

 2. Martwy rejestr? Z tego co wiem, to komornik ma obowiązek wpisać tam dłużnika gdy egzekucja jest bezskuteczna (umorzenie postępowania). Rejestr jest formalnie nie tylko dla sądu. Nie no, na pewno nie tylko po numerze wewnętrznym można sprawdzić w nim dłużnika, rejestr jest nie tylko dla sądu.

  admin

 3. ble ble ble założenia były jakie były a jest jak jest. RDN działa jeszcze mniej prewencyjnie niż KRD i inne BIG-i windykacyjnie – a o tej drugiej opcji sam się zdążyłeś przekonać.
  proszę bardzo – masz wielu zawodników na giełdzie, więc sprawdź pierwszego lepszego w RDN… krzyżyk na drogę 😀

  ryszard ochódzki

 4. No to trzeba będzie sprawdzić.

  admin

 5. Ze sporym poślizgiem ale w końcu spłaciłem kredyt gotówkowy w jednym z banków. Opóźnienie było na tyle długie, że trafiłem do BIK. Z tej przyczyny nie mogłem otrzymać później kolejnego kredytu, bo chociaż poprzedni kredyt został spłacony to dalej widniałem i widnieję w BIK. Dowiedziałem się jednak, artykuł 105a w prawa bankowego tylko wtedy uprawnia banki do przechowywania danych w BIK po spłacie kredytu, gdy jest na to zgoda kredytobiorcy i co najważniejsze, że zgodę kredytobiorca może cofnąć. Proszę o poradę, czy wycofanie zgody mam wysłać do banku w którym miałem kredyt czy bezpośrednio do BIK? zależy mi na czasie. Jeżeli można, to prosiłbym też o przesłanie mi wzoru takiego pisma wycofującego zgodę na przetwarzanie danych w BIK.

  ssdd

 6. Gdy się czyta jakiś przepis, to warto przeczytać cały, wszystkie ustępy tegoż przepisu, żeby ewentualnie nie tracić niepotrzebnie czasu i pieniędzy na wysyłkę pisma i nie rozczarować się.

  Owszem, Art. 105a. ust. 2 stanowi tak, jak Pan napisał, ale tuż poniżej jest jeszcze ust. 3 tegoż artykułu który stanowi w skrócie, że przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową (co dotyczy także albo przede wszystkim przetwarzania w bazie Biura Informacji Kredytowej – BIK) po spłaceniu kredytu może odbywać się także bez zgody kredytobiorcy, jeżeli dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni w spłacie kredytu.

  Bez sprawdzania BIK w ogóle tudzież w niektórych przypadkach bez sprawdzania w BIK historii (celem sprawdzenia, czy była zwłoka w regulowaniu już spłaconych zobowiązań kredytowych), jest większość pozabankowych pożyczek.

  admin

Skomentuj