Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Spis inwentarza a prywatny wykaz inwentarza

2 komentarze

Pytanie: Czy moge prosić o informację co robić właśnie w przypadku o odrzucenie spadku w imieniu dziecka w sadzie rodzinnym gdy sad chce dowodow na zadluzenie a my takich nie posiadamy, nie mamy dostępu do tych informacji. Wczesniejsi odrzucili spadek z łatwością bo są dorosli wiec poszli do notariusza i po sprawie a dziecko niema takiej możliwości. Nie chcemy oddalenia wniosku o zgode na odrzucenie ponieważ nie chcemy aby dziecko przyjelo spadek z dobrodziejstwem inwentarza.. Przeciez to chyba wcale takie bezkosztowe nie ma ? Skad dziecko ma mieć pieniądze na oplacenie spisu inwentarza komornika itd. Najpierw to trzeba zrobić potem wyliczyć dlugi wiec i tak wyjdzie ze jest na minus plus jeszcze koszty które się poniosło z spisem , sadem , komornikiem itd. Dodatkowo czy mogę prosić o informacje czy w taki spadek wchodzą tez jakies stare rzeczy typu np. krzesło, ksiazki, szklanki itd. zwykle przedmioty codzienne ? Co z tego ze komornik wyliczy to na jakas kowte i dzeiku kaze placic dlugi do tej wysokości jak tak naprawdę to można na smietnik wyniesc bo wiadomo ze nic się z tym nie zrobi , jak to wygląda ? 

Przeczytaj też: Czy wnuki dziedziczą długi po dziadkach?

Odpowiedź: Obecnie nie musi to być spis inwentarza dokonany przez komornika. Spadkobierca sam może sporządzić tzw. prywatny wykaz inwentarza. Art. 10311 Kodeksu cywilnego:
§ 1.
Spadkobierca, który przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, zapisobierca windykacyjny lub wykonawca testamentu mogą złożyć w sądzie albo przed notariuszem wykaz inwentarza. Wykaz inwentarza składany przed notariuszem zostaje objęty protokołem.
§ 2.
Wykaz inwentarza może zostać złożony wspólnie przez więcej niż jednego spadkobiercę, zapisobiercę windykacyjnego lub wykonawcę testamentu.
§ 3. W wykazie inwentarza z należytą starannością ujawnia się przedmioty należące do spadku oraz przedmioty zapisów windykacyjnych, z podaniem ich wartości według stanu i cen z chwili otwarcia spadku, a także długi spadkowe i ich wysokość według stanu z chwili otwarcia spadku.
§ 4.
W razie ujawnienia po złożeniu wykazu inwentarza przedmiotów należących do spadku, przedmiotów zapisów windykacyjnych lub długów spadkowych pominiętych w wykazie inwentarza składający wykaz uzupełnia go. Do uzupełnienia wykazu stosuje się przepisy dotyczące składania wykazu inwentarza.

Przeczytaj też: Odrzucenie spadku przez małoletniego

Zarówno w komorniczym spisie jak i w prywatnym wykazie inwentarza nie ujmuje się takich gratów jak stare krzesło czy szklanka lecz tylko przedmioty mające wartość handlową nie przedmioty mające tylko wartość użytkową. Używanego krzesła które nie jest antykiem nikt nie kupi podobnie jak szklanki więc się tego nie wlicza do inwentarza.

Bardzo dziękuję za informację ! Mimo wszystko w pierwszej kolejności jeśli będzie się dało będziemy chcieli odrzucić spadek za dziecko,jesli jednak sad nie wyrazi na to zgody to wtedy rozumiem ze musi być przyjecie z dobrodziejstwem inwentarza. Spadek jest po osobie która miała 2 dzieci tej osoby- jedna nie wiadomo co robi z spadkiem bo nie chce udzielić informacji( jest to jednocześnie osoba która posiada wszelkie informacje o kredytach,mieszkaniu bo była przez zmarłego do większości spraw upowazniona) – drugie dziecko odrzuca spadek i to po nim dalej idzie na nas..dzieci itd. Czy w takiej sytuacji gdyby doszło absurdalnie do dziedziczenia przez nieletnie dziecko po tej jednym dziecku zmarłego..To jak ono ma sprzadzac spis inwentarza? Wchodzac do domu zmarłego czy jak skoro wszystko (klucze,dokumenty) wszystko posiada to drugie dziecko zmarłego które nie chce udzielać zadnych informacji. Czy koszty jakie dziecko musi ponieść w związku z spadkiem z dobrodziejstwem inwentarza wlicza się do dlugow : wizyty u notariusza,wnioski do sadu i wszystko inne co z tego wynika ?) Tzn czy te koszty tez odlicza w razie czego od tych przedmiotow dnia codziennego ? Rozumiem ze krzesło,szklanka czy zwykle rzeczy nie brane sa w ogole pod uwagę, co w takim razie w domu takiej starszej osoby powinno być brane pod uwagę i wyceniane ? No i jak dojść do jakiegoś porozumia w sprawie inwentarza z tą drugą stoną. Kredyty i zadluzenia jakie posiadala ta strasza zmarla osoba były wlasnie dla tego dziecka który nie chce udzielać o niczym zadnych informacji.
Czy naprawdę poza tym ze przed sadem wskaze się ze ze słyszenia wie się ze osoba ta zaciagala kredyty i ze nie mamy jak ich oszacować w związku z tym nie jest wskazane przyjąć spadku w którym nie wiadomo ile tych dlugow jest to czy sad bez twardych dowodow typu : umowy kredytowe ostatecznie raczej oddali wniosek rodzicow ?

To opiekun prawny małoletniego sporządziłby wykaz inwentarza, dziecko – spadkobierca jest współwłaścicielem lokalu, jego opiekun prawny może wyważyć drzwi i wejść.

Przeczytaj też: Ryzyko przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Tak, koszty wizyty u notariusza, wnioski do sądu wlicza się do długów spadkowych czyli wierzyciele spadkodawcy nie mogą zaspokoić się z części spadku równej kosztom poniesionym przez dziecko – spadkobiercę.

Skoro w wykazie inwentarza nie bierze się pod uwagę przedmiotów nie mających wartości handlowej to i w kwestii tych kosztów nie bierze się pod uwagę tych przedmiotów. Proszę po prostu przyjąć że nie ma w mieszkaniu żadnych rzeczy jak szklanki i krzesła stare i innych nie przedstawiających wartości handlowej. To czy coś przedstawia wartość handlową należy do subiektywnej oceny osoby sporządzającej wykaz inwentarza. Nigdy nie miałem do czynienia ze spisem inwentarza ale podpowiem jak to zwykle załatwiają komornicy gdy chodzi o egzekucję z ruchomości w mieszkaniu dłużnika. otóż najczęściej piszą, że wszystkie ruchomości są używane i nie przedstawiają wartości handlowej lecz tylko użytkową. Skoro drugi spadkobierca nie wspólpracuje, to dokonać wykazu samodzielnie i nie przejmować się, byle nie pomijać takich rzeczy jak np. prawie nowy telewizor czy biżuteria albo obraz Kossaka.

Tak, bez konkretnych dowodów sąd raczej oddali wniosek.

Przeczytaj też: Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a nieznane długi

Mieszkanie tej osoby było komunalne, nie wiem czy zostało wykupione, przepisane, czy być może ktoś tam jest domeldowany. Nie chce rozwiazan z wywazaniem drzwi.
Nie mam księgi wieczystej tego mieszkania wiec nie mam ustalić czy w ogole tam sa rzeczy tej osoby jeszcze czy gdzie. Ostatnie miesiące była w ośrodku już a upoważniony do emerytury itd. był drugi spadkobiorca który nie chce udzielać zadnych informacji.
Z tego co widze bik i krd tez mi nic nie udzieli.
Czy jest jakikolwiek sposób aby na wlasna reke zdobyc jakikolwiek dowod na dlug zmarłej osoby żeby go przedstawić i uzyskac zgode na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego ?
Przeciez nawet jak zaczne chodzic po wszystkich bankach w danej miejscowości to i tak pewnie nikt nie udzieli informacji, a wiadomo ze mogly być jakies punkty pożyczkowe których na ten moment niema. Nie mam jak w ogole tego sprawdzać wiec skad wziąć jakiekolwiek dowody na dlugi ? Czy można cos w tej kwestii doradzić ?
Czy dla sadu dlugi tez musza mieć jakas wysokość aby dal zgode na odrzucenie czy cokolwiek to będzie ( bo nie da się samemu uzyskac wszystkiego o ile cokolwiek ) jakas minimalna kwota to będzie to już na nasza korzyść , wskazanie takich dlugow.

Przeczytaj też: Gdy brak w klauzuli wykonalności zastrzeżenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Poza tym zacytowal Pan ze sporządzenie wadliwego spisu jakby zwalnia z odpowiedzialności tylko do wysokości dobr czyli jakby wtedy się odpowiada już za calosc dlugow. No to w ogole lepiej się za to nie chwytac jeśli tak naprawdę nie mam jak stwierdzić co do tej osoby nalezalo, gdzie i ile było dlugow bo potem będzie ze jest nieprawidłowe..Z biegiem czasu pewnie dopiero zaczna się odzywac wierzyciele..

No to zaskarżą sobie rzekomo wadliwy wykaz, komorniczy spis inwentarza też można zaskarżyć. Co do możliwości sprawdzania długów zmarłego – proszę przeczytać drugi akapit w odpowiedzi tutaj: https://pamietnikwindykatora.pl/sprawdzenie-dlugow-zmarlego-spadkodawcy-unikniecie-odpowiedzialnosci-za-dlugi-spadkowe/

Sąd zgodzi się na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego jeżeli długi są wyższe od wartości spadku. Aktualnie brak oświadczenia o przyjęciu / odrzuceniu spadku skutkuje z urzędu przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

13 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Spis inwentarza a prywatny wykaz inwentarza'

Subscribe to comments with RSS

  1. Przeciwko zmarłemu ławo sfałszować jakiś kwit na niego, że niby dług. Nie może się bronić. Bronić może się spadkobierca ale to nie to samo.

    Anonim

    11 maj 21 o 18:37

  2. Może podnieść, że podpis sfałszowany albo delikatniej, że wnosi o porównanie podpisu z podpisami na jakichś innych dokumentach.

    sadek

    13 lip 21 o 11:34

Skomentuj