Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rozpytanie a przesłuchanie

komentarze 2

Kilka tygodni temu zostałem wezwany na komisariat policji w jednej ze spraw którą prowadziłem jako windykator. Oskarżyła mnie bezpodstawnie była klientka. Złożyłem zeznania a pani policjantka uprzejmie poinformowała mnie, że przekaże prokuratorowi akta z wnioskiem o odmowę wszczęcia postępowania.

Jednakże otrzymałem w tej sprawie kolejne wezwanie i znowu musiałem wczoraj stawić się na komisariacie. Mówię na wstępie, że w tej sprawie już zeznawałem. Pan policjant na to, że tak, zgadza się, ale wtedy byłem ROZPYTYWANY a teraz będę PRZESŁUCHIWANY a to dlatego, że wniosek o odmowę wszczęcia postępowania nie został zaakceptowany przez prokuratora ponieważ w między czasie ta klienta złożyła kolejną skargę w tej sprawie. I że on (policjant) widzi, że to są bzdury ale muszą mnie przesłuchać.

Zapytałem w takiej sytuacji, jaka jest różnica pomiędzy ROZPYTANIEM a PRZESŁUCHANIEM. Pan policjant na to, że przy rozpytaniu osoba rozpytywana nie jest pouczana o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań i mogłem wówczas mówić, co chciałem. Czyli, że jak rozumiem, mogłem bezkarnie kłamać. Natomiast osoba przesłuchiwana zostaje najpierw pouczona o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

W związku z powyższym, zarówno mnie, jak i pewnie wielu z Was przyszło do głowy logiczne pytanie a mianowicie, dlaczego do ku…wy nędzy nie można przed rozpytaniem pouczyć o odpowiedzialności karnej albo od razu PRZESŁUCHAĆ zamiast ROZPYTAĆ. Nadmieniam, że wczoraj po prostu powtórzyłem to co zeznałem kilka tygodni wcześniej. Jednak nie wyartykułowałem tego pytania policjantowi, bo co by to zmieniło…

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 12 Ocena średnia: 3.9]

kategoria policja

Komentarze do 'Rozpytanie a przesłuchanie'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Rozpytanie a przesłuchanie'.

  1. A właśnie dlatego, że…przesłuchanie osoby w charakterze świadka jest czynnością procesową. Dlatego wykonuje się przesłuchanie w dochodzeniu lub śledztwie. Do tego potrzebne jest postanowienie o wszczęciu, lub decyzja, że owe postanowienie zostanie wszczęte (na postanowienie jest 5 dni od pierwszej czynności procesowej). Pan mówi tu o postępowaniu sprawdzającym, przy którym jedynym protokołem może być przyjęcie zawiadomienia. Określa to przepis 307 par.2kpk. Rozpytanie nie jest czynnością procesową a co za tym idzie nie wywiera wpływu na wszczęciu lub odmowę wszczęcia dochodzenia/śledztwa.

    KingWLKP

  2. No dobrze, ale jest to bez sensu. Zeznaje się nieraz dokładnie to samo jeszcze raz, tracąc czas. wypadałoby naprawić taki bubel prawny, to kpina.

    admin

Skomentuj