Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rodzaje ubezpieczeń na życie

1 komentarz

Ubezpieczenia na życie (najlepsze oferty są tutaj) możemy podzielić na 5 podstawowych grup. W ten sposób, w zależności od naszych potrzeb możemy dobrać indywidualnie ubezpieczenie zgodne z naszymi oczekiwaniami.

Terminowe ubezpieczenie na życie.

Tego rodzaju ubezpieczenia są zawsze zawierane na określony termin zazwyczaj od pięciu lat do kilkudziesięciu. To ubezpieczenie na życie najczęściej ma określony wiek ubezpieczonego, do którego może trwać umowa z towarzystwem.

W tym przypadku możemy liczyć na wysoką sumę ubezpieczeń za dość niskie składki polisy. Poza tym możemy odpowiednio dopasować wysokość składki do naszych potrzeb, jakie mamy w danej chwili. Należy jednak pamiętać, że po wygaśnięciu polisy może być kłopotliwe podpisanie kolejnej umowy.

Takie polisy są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy mamy kredyt do spłaty.

Terminowe ubezpieczenie na życie i dożycie.

To jeden z najkorzystniejszych rodzajów ubezpieczeń. W tym przypadku ubezpieczenie zostanie wypłacone bliskim w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Taka polisa może być również wykorzystana, jako zabezpieczenie kredytu.

Składki ubezpieczenia na życie i dożycie nie są zbyt wysokie, jednak należy pamiętać, że ze względu na określony termin możemy po wygaśnięciu polisy mieć problem z uzyskaniem jakiegokolwiek ubezpieczenia. Takie sytuacje mają często miejsce, gdy nasz wiek jest wysoki, towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą zawierać umów, w sytuacji gdy jesteśmy w jesieni życia.

Bezterminowe ubezpieczenie na życie.

Ten rodzaj ubezpieczenia jest zazwyczaj droższy od polis terminowych. Ubezpieczenie bezterminowe chroni do końca życia, w związku z tym wiadome jest w stu procentach, że ubezpieczony kiedyś umrze, stąd składka jest większa niż w ubezpieczeniach terminowych.

Ubezpieczenia bezterminowe możemy podzielić na dwa rodzaje:

– ubezpieczenie ochronne, czyli takie, które wiąże się z koniecznością płacenia składek. W tym przypadku często towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają by płacić składki tylko do określonego wieku, a ubezpieczenie trwa do końca życia. Nie ma w tym przypadku oszczędzania.

– ubezpieczenie uniwersalne, czyli takie, w którym połączono ochronę oraz inwestycję. Takie polisy są bardzo elastyczne, dowolnie możemy zarządzać częścią inwestycyjną, zwiększać lub zmniejszać ryzyko oraz na pewien okres zawiesić opłacanie składek. Te ubezpieczenia pozwalają na dodatkowe pieniądze na emeryturę, należy jednak zwrócić uwagę, iż jest to ryzykowne, ponieważ inwestuje się w fundusze.

Ubezpieczenie posagowe.

To ubezpieczenie ma na celu zgromadzenie pieniędzy dla dzieci. W tym przypadku ubezpieczony jest rodzic, a pieniądze z polisy otrzymuje dziecko. Ta forma ubezpieczenia jest często wybierana przez rodziców, by zapewnić bezpieczeństwo finansowe swoim dzieciom np. opłacenie studiów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria ubezpieczenia

1 komentarz do 'Rodzaje ubezpieczeń na życie'

Subscribe to comments with RSS

  1. Czy warto się ubezpieczyć? Pytanie to nie dotyczy oczywiście ubezpieczeń obowiązkowych, tu nie mamy wyboru. Firmy ubezpieczeniowe oferują jednak całą gamę ubezpieczeń dobrowolnych i tu nieraz powstaje dylemat, czy warto ubezpieczyć się, a może szkoda pieniędzy na opłacanie corocznych składek. Obowiązkowe ubezpieczenia to na przykład ubezpieczenie OC samochodu, jeżeli rzecz jasna chcemy samochodem jeździć, ale już ubezpieczenie AC obowiązkowe nie jest. Nie ma też obowiązku ubezpieczenia własnego mieszkania, no chyba że jest to mieszkanie w kredycie mieszkaniowym, to bank już dopilnował tego by było ubezpieczone i to na koszt kredytobiorcy.

    Osobiście, w temacie dobrowolnych ubezpieczeń wychodzę z założenia, że jeśli ktoś ma nadwyżki finansowe, to ubezpieczenie warto wykupić, zarówno autocasco, jak i ubezpieczenie mieszkania albo od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pooglądajmy w telewizji wiadomości, przeczytajmy jakąś gazetę typu “dziennik”, zajrzyjmy na jakiś internetowy portal informacyjny. Pełno wzmianek o wypadkach, pożarach, wybuchach. Człowiek często mimo takich informacji myśli, że akurat jemu się to nie przytrafi bo uważa jest czujny. Jednak człowiek jest tylko człowiekiem.

    Jurist

Skomentuj