Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rodzaje kart wydawanych przez banki

skomentuj

Każdy z nas ma w portfelu co najmniej jedną plastikową kartę. Lecz czy naprawdę wiemy, co w portfelu trzymamy? Czym są te kawałki plastiku i jakie mają one możliwości działania w praktyce? Jeśli nie jesteście pewni, przeczytajcie ten tekst do końca!

Karta bankowa

Zanikający już produkt to karta bankowa. Wykorzystywana bywa ona jeszcze w niektórych bankach do identyfikowania klienta bez konieczności sprawdzania dowodu osobistego. Weryfikacja odbywa się za pomocą karty i wprowadzonego kodu PIN. Coraz częściej banki jednak odchodzą od tej praktyki i wybierają jednak dowody osobiste jako narzędzie weryfikacyjne.

Karta bankomatowa

Obecnie karta bankomatowa to funkcja prawie wszystkich kart wydawanych przez banki. Początkowo jej założeniem było umożliwienie wykonywania jedynie wypłat z bankomatu oraz transakcji, których terminal bankomatu dopuszczał. W grę wchodziły więc doładowania telefonów czy sprawdzenie salda na rachunku bankowym.

Karta płatnicza

Karta płatnicza to produkt wydawany bezpośrednio w połączeniu z naszym rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym. Za jej pomocą możemy zarówno dokonywać płatności jak i wypłacać pieniądze w sklepach do wysokości salda środków znajdujących się na naszym koncie. Jeśli transakcja przekroczy tą wartość, to nie zostanie ona wykonana.

Karta debetowa

Bardzo podobną funkcję do karty płatniczej ma karta debetowa. Z tą jednak różnicą, że transakcje mogą być dokonywane do salda debetowego przyznanego nam przez bank. Jeśli więc na rachunku mamy 2000 złotych a maksymalny przyznany nam debet to 1000 złotych, to łączne transakcje za pomocą karty debetowej będą mogły wynieść nie więcej niż 3000 złotych.

Karta kredytowa (sprawdź oferty tutaj)

Ten rodzaj karty to specjalny, osobny produkt bankowy, wydawany bez połączenia z naszym dotychczasowym rachunkiem bankowym. Karta kredytowa jest osobnym rachunkiem z przyznanym limitem kredytowym, działającym trochę na zasadzie kredytu odnawialnego. Pieniądze są jednak nieoprocentowane przez okres Grace Period, który może wynieść nawet ponad pięćdziesiąt dni. Karty kredytowe są najlepsze wtedy, gdy dokonujemy wielu płatności w sklepach. Nie warto jednak korzystać z tego rozwiązania do wypłat pieniędzy z bankomatów.

Dodatkowe funkcje

W wielu przypadkach banki wydają obecnie karty, które łączą w sobie wiele powyższych funkcji. Jednocześnie dodawane są kolejne – płatności bezdotykowe typu PayPass czy PayWave, programy bonusowe, partnerskie i rabatowe czy też możliwość zmiany formatu karty. Zamiast standardowego kształtu może ona być nalepką na telefon czy umieszczona w zegarku. Postęp sprawia, że karty będą jeszcze popularniejsze, a o ich nowych funkcjach dopiero się dowiemy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria karty kredytowe

Skomentuj