Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Rodzaje kart płatniczych

1 komentarz

Czy wiesz jakie karty nosisz w portfelu? Jest to karta kredytowa, płatnicza a może bankomatowa? Najprawdopodobniej wielu z nas nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie i wskazać różnic między tymi kartami. A właśnie mnogość kart płatniczych i związana z tym niewiedza może wprowadzić nas w znaczne koszty.

Dla posiadaczy karty kredytowej i bankomatowej który posługuje się nimi na przemian i w sposób nieprzemyślany na zakupach często są to koszty znaczne. Gdy wypłacamy gotówkę z bankomatu za pomocą karty bankomatowej najczęściej nie jesteśmy obciążeni żadnymi kosztami. Jeśli natomiast wypłacimy pieniądze z bankomatu za pomocą karty kredytowej opłaty mogą być bardzo duże. Banki za takie operacje pobierają najczęściej opłatę w wysokości około 3% od wypłaconej sumy.

Myląca również może być mnogość pojawiających się określeń związanych z naszymi kartami. Dla przykładu karta obciążeniowa jest to ten sam rodzaj karty jak karta typu charge.

Stosowane powszechnie określenie karty płatniczej dotyczy wszystkich używanych rodzajów kart. Karty płatnicze są to bezgotówkowe instrumenty płatnicze odpowiedzialne za bezgotówkowy transfer pieniędzy między rachunkami bankowymi. Na rynku istnieje wiele rodzajów kart które dzielimy w zależność od kryterium klasyfikacji. Podstawowe kryterium jest to sposób regulowania płatności. Dzielimy wówczas karty na: debetowe, kredytowe oraz obciążeniowe.

Karta kredytowa umożliwia posiadaczowi tejże karty dokonywania zakupów bezgotówkowych za jej pomocą na podstawie umowy kredytowej bez konieczności posiadania ilości gotówki na koncie bankowym. Spłata kredytu odbywa się na zasadach wcześniej ustalonych z bankiem. Posiadacze karty kredytowej mogą najpierw spłacić cześć kredytu, ale wtedy bank pobiera odsetki. Wydanie tej karty uzależnione jest od wysokości dochodów konsumenta.

Karta obciążeniowa jest to karta z odroczonym terminem płatności. Są one podobne do kart kredytowych tylko z tą różnicą że zaciągnięty kredyt spłacamy raz w miesiącu w całości. Karty te najczęściej są wydawane do już istniejących rachunków bankowych.

Karta debetowa natomiast znacznie różni się od tych opisanych wyżej ponieważ w zasadzie nie umożliwia zaciągnięcia kredytu. Działają one tylko na podstawie istniejącego już rachunku bankowego, a posiadacz tej karty może posługiwać się nią tylko do wysokości zgromadzonych środków na koncie. Jeśli natomiast zdarzy się nam przekroczyć saldo bank naliczy nam wysokie karne odsetki.

Bank wydaje również karty bankomatowe jednak służą one tylko i wyłącznie do wypłaty gotówki z bankomatu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Rodzaje kart płatniczych'

Subscribe to comments with RSS

 1. Brak czasu na zakupy oraz brak pomysłu na prezent to bardzo częste problemy w każdym okresie przedświątecznym. Między innymi z tego powodu karta przedpłacona znajduje coraz większą rzeszę zwolenników, zwłaszcza u tych, uważających wręczenie gotówki w przysłowiowej kopercie za mało estetyczne.

  Nietrafiony prezent to problem nie tylko dla obdarowanego, ale także na swój sposób dla wręczającego. O skali zjawiska może świadczyć znacznie ożywiony ruch na portalach aukcyjnych po okresach świątecznych, które wprost reklamują się w konwencji: sprzedaj lub zamień niepotrzebny prezent. Karta przedpłacona to nie tylko dobry pomysł na Boże Narodzenie czy mikołaja, ale doskonale wpasowuje się przykładowo w prezent weselny. Tutaj problemem dodatkowym jest powtarzalność prezentów, kiedy to młoda para zostaje z trzema zestawami pościeli, dwoma robotami kuchennymi etc.

  Dodatkowym atutem jest fakt, iż karta przedpłacona może zostać dowolną ilość razy doładowana dodatkowymi środkami. W tym momencie może ona być prezentem w nowym znaczeniu, ponieważ obdarowane nią dziecko wchodzi w posiadanie wygodnego dla niego i rodziców środka na kieszonkowe. Banki w zdecydowanej większości pozwalają na użycie karty przedpłaconej dzieciom powyżej trzynastego roku życia, otwiera to drogę dla nauki oszczędzania i planowania finansów przez młodego człowieka. Dodatkowo wpływa na naukę operowania typowymi instrumentami płatniczymi, ponieważ płatność jest zbliżona do płatności standardową bankową kartą płatniczą. Przeważnie bank pozwala na operowanie kartą przedpłaconą także w bankomatach, co dodatkowo podnosi jej atrakcyjność.

  Ciekawym sektorem, w jakim karta przedpłacona dynamicznie się rozwija, jest przekazanie jej pracownikom firmy. Otwiera to możliwość na przekazanie środków tytułem premii, bonusów świątecznych lub jako forma finansowania delegacji.

  Bank wyda nam kartę za opłatą, która waha się w granicach 10 do 15 zł i umożliwi natychmiastowe doładowanie. W większości przypadków doładowanie jednak posiada górny limit , który wynosi przeważnie około 500 zł. Nie ma możliwości wydania większej ilości pieniędzy niż wynosi stan karty, dlatego jest to atrakcyjne rozwiązanie z punktu widzenia rodzica dziecka, które nią operuje. Zgubienie nie ponosi za sobą konieczności natychmiastowego blokowania konta.

  Viga

  3 Lis 14 o 11:57

Skomentuj