Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przywłaszczenie leasingu

3 komentarze

Pytanie: Zmieniłem adres zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej. Użytkuję samochód w leasingu ale od dłuższego czasu nie płacę rat ponieważ mam problemy finansowe. Wczoraj miałem telefon z firmy leasingowej (zmieniłem też numer telefonu których chyba jakoś w internecie znaleźli) że mam natychmiast zgłosić się do nich z samochodem który chcą mi odebrać i że umowa leasingu została już dawno mi wypowiedziana z powodu niepłacenia rat. Zostałem też nastraszony, że już złożyli w prokuraturze powiadomienie o przywłaszczeniu przeze mnie tego ich samochodu leasingowanego przeze mnie. Proszę o poradę, czy grozi mi kara za przywłaszczenie i jaka? Ja żadnego pisma z wypowiedzeniem umowy nie otrzymałem. Co mam zrobić?

Przeczytaj też: Leasing a zdolność kredytowa

Odpowiedź: Jak najszybciej, natychmiast proszę odstawić samochód do leasingodawcy, to może uniknie Pan kary za przywłaszczenie które to przestępstwo jest określone w art. 284 Kodeksu karnego. Ponieważ samochód w leasingu należy traktować jako rzecz powierzoną Panu, więc adekwatny naszym zdaniem jest tu art. 284 par. 2 – zagraża Panu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Przeczytaj też: Leasing samochodowy – standardowy, konsumencki, odnawialny

To, że Pan nie otrzymał żadnego monitu ani wypowiedzenia nie usprawiedliwia Pana jeżeli nie poinformował Pan leasingodawcy o nowych adresach: zamieszkania i prowadzenia firmy. Poza tym powinien Pan liczyć się z tym / wiedzieć że umowa leasingu zostanie wypowiedziana z powodu niepłacenia rat, wszak w umowie na pewno jest to uregulowane i gdy doszło do zaległości finansowych z Pana strony, to powinien Pan skontaktować się z leasingodawcą. Pan tego nie uczynił lecz dalej korzystał z samochodu leasingowanego utrudniając leasingodawcy skontaktowanie się z Panem, odszukanie Pana.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć samochód w leasingu?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

17 lipca, 2020

kategoria leasing

tag

Komentarze do 'Przywłaszczenie leasingu'

Subscribe to comments with RSS

  1. Przywłaszczenie jest dopiero w przypadku odmowy wydania rzeczy albo zaprzeczenia przez sprawcę że posiada rzecz nie należącą do niego.

    Tomasz

    19 cze 21 o 13:33

  2. To nie musi być tak, że sprawca na wezwania do zwrotu rzeczy odpowie albo odpisze “Odmawiam”. Po prostu wystarczy, że nie reaguje zwrotem na wezwanie do zwrotu i już możemy mówić o przywłaszczeniu.

    admin

    19 cze 21 o 13:40

  3. Odmową jest w tym wypadku po prostu niezwrócenie leasingu. Zgodnie z doktryna i orzecznictwem.

    Zigi

    17 lut 22 o 18:31

Skomentuj