Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przesłuchanie świadka znajdującego się pod wpływem alkoholu lub narkotyków

Brak komentarzy

Pytanie: Gdy policjanci widzą że ktoś może coś wypił to biorą go na alkomat? Od ilu promil czekają aż wytrzeźwieje i dopiero go przesłuchują? Słyszałem nieraz że przesłuchanie jest niemożliwe dopóki nie wytrzeźwieje i to dopiero za dwa dni.

Odpowiedź: W Kodeksie postępowania karnego nie ma odpowiedzi na to pytanie (ja nie znalazłem). Popularne jest natomiast i „honorowane” przez Policję opracowanie niejakiego pana Mirosława Śrubki pt. „Przesłuchanie świadka w procesie karnym” w którym napisał on między innymi, że „Policjant może odstąpić od przesłuchania lub przerywa czynność, gdy w wyniku obserwacji zachowania świadka i sposobu jego wypowiedzi poweźmie podejrzenie, że jest on po spożyciu alkoholu, pod wpływem środka odurzającego lub substancji psychotropowej albo innego podobnie działającego środka. (…) Po ustaniu przyczyny, z powodu której przerwano przesłuchanie lub odstąpiono od niego, świadka należy przesłuchać.”

Przerwa. Najkorzystniejsze konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj. Koniec przerwy.

Jak wynika z powyższego, ocena tego, czy świadek nadaje się do przesłuchania go nie zależy od stopnia upojenia alkoholowego ocenianego alkomatem czy badaniem krwi (choć może Policja posiłkuje się tymiż badaniami, nie wiem). Oceny, jak wyżej napisano, dokonuje policjant na podstawie obserwacji. Moim zdaniem, w razie powzięcia przez policjanta wątpliwości co do stanu jasności umysłu przesłuchiwanego, powinien on jednak zbadać stopień upojenia alkoholowego przy użyciu alkomatu / badania krwi. Analogicznie w przypadku podejrzenia, że świadek znajduje się pod wpływem narkotyków.

Mnie się nieraz zdarzyło po kilku butelkach wina, że dwa dni potrzebowałem na wytrzeźwienie ale sam dla siebie i do kierowania samochodem a nie do przesłuchania mnie.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

Najtańsze bankowe kredyty gotówkowe są tutaj a szybkie pożyczki pozabankowe tutaj.

9 lipca, 2020

kategoria policja

Skomentuj