Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Przedegzekucyjna ugoda w sprawie spłaty pożyczki

4 komentarze

Pytanie: Mam dług spowodowany niespłaconą pożyczką prywatną i pożyczkodawca dysponuje już prawomocnym wyrokiem. To znaczy przegrałem apelację i już nie ma odwołania ale prawomocnego wyroku wierzyciel chyba jeszcze w ręku nie ma, bo rozprawa była wczoraj. Jak nie spłacę tej pożyczki to komornik zlicytuje mi mieszkanie, nie chcę do tego dopuścić. Co Państwo razicie, czy w ogóle można mi coś dobrego poradzić?

Przeczytaj też: Ile kosztuje egzekucja komornicza?

Odpowiedź: Może Pan zaproponować wierzycielowi podpisanie ugody w ramach której będzie Pan spłacał pożyczkę w ratach. Na dowód Pana woli w tym zakresie powinien Pan jeszcze przed ewentualnym spisaniem ugody przesłać wierzycielowi pierwsza ratę w ramach spłaty pożyczki. Należy uzmysłowić wierzycielowi że ewentualna egzekucja z nieruchomości będzie trwać miesiącami albo i latami. Wierzyciel będzie musiał uiścić zaliczkę na biegłego który oszacuje nieruchomość i w ogóle nie wiadomo czy na licytacji nieruchomość znajdzie nabywcę zważywszy że Pan jest jej lokatorem i nowy właściciel nie będzie mógł Pana wyeksmitować jeśli nie znajdzie Panu zastępczego lokalu. Taki stan rzeczy zniechęca potencjalnych licytantów. To istotny argument w rozmowie z wierzycielem.

Przeczytaj też: Ugoda a zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego

Ponadto komornik od każdej ściągniętej albo dobrowolnie wpłaconej przez dłużnika kwoty popiera w pierwszym rzędzie opłatę stosunkową dla siebie. Dla wierzyciela będzie więc korzystniej gdy nie dojdą te i inne dodatkowe koszty egzekucyjne i gdy pieniądze będzie otrzymywał bezpośrednio od Pana. Może Pan zaproponować wierzycielowi że na nieruchomości ustanowi Pan hipotekę na jego rzecz aby nie miał on obaw że sprzeda ją Pan w między czasie i w ten sposób udaremni Pan egzekucję, jeśli wierzyciel w końcu zechciałby żeby dług egzekwował komornik. Może Pan także próbować wynegocjować od wierzyciela aby w ramach ugody anulował Panu odsetki za zwłokę. W zamian może Pan zaproponować wyższe raty spłaty lub częściej spłacane.

Przeczytaj też: Jak zapłacić sądowy nakaz zapłaty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

5 listopada, 2020

Komentarze do 'Przedegzekucyjna ugoda w sprawie spłaty pożyczki'

Subscribe to comments with RSS

  1. Chcialbym uregulowac swoje zobowiazanie ktore wyniklo z zadluzenia wobec pewnego banku w wysokosci 500 zeta. Z powodu mojego nie dopatrzenia terminu przejela zewnetrzna windykacja i otrzymala nakaz (wobec ktorego nie wnioslem sprzeciwu), i tak lata lecialy – oni bezskutecznie egzekwowali a ja zapomnialem. Wogole nie mialem pojecia o tym. W ostatnich dniach, miesiacach probuje swoje sumienie wyczyscic splacajac jakies stare zobowiazanie etc. doszedlem wlasnie do zobowiazania o ktorym wspominam.
    Z informacji pozyskanych dowiedzialem sie ze kwestia zobowiazania dla wierzyciela (nowego) ktory przejal dlug, jest o kilka punktow procentowych wyzsza niż 500zeta bo wynosi 2500. Telefonujac wlasciwie poszukujac kompetentnej osoby po stronie wierzyciela – niestety takiej osoby nie udalo mi sie znalesc – i zawsze trafialem na szczujacych konsultantow, probowalem wciaz probuje dla zasady zaproponowac ugode ktora zaplace od razu w calosci, ale nie w takiej kwocie o jakiej wyzej mowa – bo uwazam ze 2500 jest lekko zawyzone (wg mnie).
    Niestety kancelaria pomimo bezskutecznej egzekucji nie za bardzo ma ochote ze mna wspolpracowac i cos ciekawego zaproponowac. Rozumiem tez ich. Nie mniej jednak w przypadku innych zobowiazan wysoce przeterminowanych zawsze udalo mi sie dojsc do porozumien, np. redukujac w czesci odsteki etc. Teraz moje pytanie, czy z Pana doswiadczenia moge cos skutecznego zrobic ? Tak aby doprowadzic do ugody, splacajac nowe zadluzenie zaproponowane przez wierzyciela. Co Pan wogole o tym mysli?

    Mitko

    24 sty 21 o 21:44

  2. Nie może ich Pan zmusić do zawarcia ugody. Może im Pan zaproponować, że spłaci im Pan np. 1000 zł. (albo mniej, jak Pan uważa) albo nie spłaci Pan ani grosza jeżeli w formie ugody nie zaakceptują owej kwoty 1000 zł. jako całkowicie wyczerpującej ich roszczenia. I dodać, że przy pomocy komornika nic od Pana nie ściągną, bo np. nie ma Pan oficjalnych dochodów albo pobiera je Pan jako minimum ustawowe które jest w całości wolne od egzekucji a żadnych wartościowych ruchomości Pan nie posiada i w przyszłości nic się w tym zakresie nie zmieni. I że czeka Pan na akceptację do końca miesiąca a gdy ten czas bezskutecznie upłynie, to więcej nie podejmie Pan żadnych rozmów z nimi i nie spłaci ani grosza.

    admin

    24 sty 21 o 21:59

  3. Tak w rozmowie telefonicznej powiedzialem, chcialbym na pismie ewentualnie emailem Otrzymac potwierdzenie, ze uregulowanie natychmiastowe czesci dlugu zaowocuje umozeniem pozostalej czesci skladajacej sie z odsetek. Nic. Pozostaje mi jedynie wlasciwa osobe do rozmowy znalesc, bo konsultanci na infolinii to jedynie szczekacze. Dlatego chcialem podjac to zobowiazanie abym sam dla siebie spokojniej sie poczul a docelowo zeby odsetki nie liczone byly.

    Mitko

    24 sty 21 o 22:07

  4. Może pocztą poleconą wysłać, to może trafi do bardziej odpowiedniego człowieka niż konsultanci.

    admin

    24 sty 21 o 22:16

Skomentuj