Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Prywatne długi a spółka z o.o.

5 komentarzy

Pytanie: Przez własną głupotę wpędziłem się w długi w JDG, kilku klientów zalega mi z płatnościami przez co straciłem płynność i zalegam z płatnościami u moich dostawców. Jestem w kontakcie z hurtowniami z których biorę towar i z większością dogadałem się ale 4 z nich zaczęły mnie windykować. Za jakiś miesiąc spodziewam się pierwszego komornika a wtedy nie zapłace podatków i leżę. Do windykacji moich dłużników zatrudniałem nawet dwóch detektywów i zawszę słyszę że dłużnicy nie mają majątku w Polsce a przebywają w miejscu nie znanym. Moje pytanie, czy otwierając spółkę z o.o. w której będę miał 5-10% a reszta udziałów będzie należała do spółki dam radę opóźnić egzekucję na rok, potrzeba mi dokładnie tyle czasu aby wyjść na prostą. Mam dwa wyjścia albo odroczyć egzekucję o rok i wszystko spłacić albo wpakować się w jeszcze większe kłopoty i z długami wyjechać z kraju.

Przeczytaj też: Prywatne długi a działalność gospodarcza

Odpowiedź: Jak Pan zapewne wie, Pańskich długów – z jednoosobowej działalności gospodarczej albo całkiem prywatnych (na przykład z tytułu prywatnej umowy pożyczki zawartej między kolegami) komornik nie może egzekwować z majątku spółki z o.o. nawet jeśli będzie Pan jej prezesem i udziałowcem. Nie może też postawić jej w stan upadłości ani likwidacji: https://pamietnikwindykatora.pl/egzekucja-komornicza-z-udzialow-w-spolce-z-o-o/. Komornik może wówczas zająć Pana zyski z udziałów jak i same udziały zlicytować ale w mojej karierze windykatora jeszcze nie spotkałem się z tym, żeby komornik skutecznie zajął zyski z udziałów dłużnika. Może dlatego, że spółki były w złej kondycji, nie wiem. Nie spotkałem się też ze zlicytowaniem udziałów; żeby tego dokonać, to biegły rewident musi je wycenić a to sporo kosztuje wierzyciela (zaliczka na wycenę). Potencjalni licytacji obawiają się też tego, że udziały zostały nierzetelnie oszacowane przez biegłego czego, nie znając kondycji spółki, nie są w stanie zweryfikować (w przeciwieństwie na przykład do wyceny nieruchomości).

Przeczytaj też: Uznanie długu przez członka zarządu

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

7 lipca, 2020

Komentarze do 'Prywatne długi a spółka z o.o.'

Subscribe to comments with RSS

  1. Komornicy są praktycznie bezradni wobec udziałowców spółek z o.o. a i prezesem takiej też sobie można jako dłużnik być ponieważ wynagrodzenie można sobie ustawić na poziomie minimalnym a więc niepodlegającym egzekucji a nawet nie pobierać jako prezes żadnego wynagrodzenia.

    Stachu

    24 cze 21 o 12:53

  2. Wszystko tak ale do czasu aż windykacja zostanie zlecona przestępcom. Dla nich nie ma znaczenia to, że spółka nie ma majątku a prezes jest na minimalnym wynagrodzeniu albo oficjalnie bezrobotny. Ja właśnie takich ludzi szukam, bo ani komornik ani prokurator mi nie pomogli. I wiem, że ten człowiek to oszust który śpi na pieniądzach.

    Adrian

    12 paź 21 o 06:20

  3. Spółka z o.o. to twór który powinno się usunąć z kodeksu. Powszechnie używane są do wyłudzeń albo właśnie do ucieczki z majątkiem w przypadku prywatnych długów prezesa lub udziałowca.

    Kacper

    17 mar 22 o 06:43

  4. Dzień dobry,

    Posiadam niestety kilkanaście niespłaconych kredytów i pożyczek w parabankach. Zaczynaja się pojawiać pierwsze przegrane w sądach. Nie będę w stanie z wszystkimi wierzycielami zawrzeć ugód, nie chcę też ogłaszać upadłości. Skłaniam się w kierunku zmiany umowy o pracę w sp. z o o. Czy aby założyć taką spółkę muszę wpłacić kapitał zakładowy 5.000 zł, czy wystarczy tylko oświadczenie że kapitał wpłacono? Czy konieczny jest wspólnik w takiej spółce ?

    DjGregor

    15 lip 22 o 10:28

  5. Dzień dobry, składając oświadczenie niezgodne z prawdą naraża się Pan na odpowiedzialność cywilną i karną.

    Art. 291. KSH – Jeżeli członkowie zarządu umyślnie lub przez niedbalstwo podali fałszywe dane w oświadczeniu, o którym mowa w art. 167 załączniki do zgłoszenia spółki z o.o. do sądu rejestrowego § 1 pkt 2 lub art. 262 zgłoszenie do sądu rejestrowego podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. § 2 pkt 3, odpowiadają wobec wierzycieli spółki solidarnie ze spółką przez trzy lata od dnia zarejestrowania spółki lub zarejestrowania podwyższenia kapitału zakładowego.

    Art. 587 § 1 KSH – Kto przy wykonywaniu obowiązków wymienionych w tytule III i IV ogłasza dane nieprawdziwe albo przedstawia je organom spółki, władzom państwowym lub osobie powołanej do rewizji – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

    Skoro takie sankcje grożą, to rozumiem, że da się takie nieprawdziwe oświadczenie złożyć i zostanie ono przyjęte.

    Co do drugiego pytania – nie, nie jest potrzebny drugi wspólnik, może Pan być jedynym udziałowcem – wspólnikiem.

    admin

    15 lip 22 o 11:53

Skomentuj