Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego

komentarze 4

Pytanie: Mam rachunek firmowy w mBanku i kredyt odnawialny który rzadko kiedy wykorzystuję ale czasem mi się przydaje i nie chcę z tego rezygnować. Już od dawna kiedy nie wykorzystuję tego kredytu albo gdy wykorzystuję niecały limit, to mBank obciąża mnie prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu. Moje pytanie, czy to jest zgodne z prawem? Nie mam ochoty studiować umowy albo regulaminu, zmian w regulaminie, przyjmijmy że taki zapis upoważniający mBank do pobierania prowizji od niewykorzystanego kredytu gdzieś tam jest, nie wątpię. Wiem natomiast, że coś takiego żeby nie było bezprawne, to musi być dozwolone, wynikać z ustawy. Pytanie, czy jest to gdzieś w jakiejś ustawie zapisane a jak tak, to czy może mi Pan pomóc znaleźć taki przepis?

Odpowiedź: Przepis uprawniający bank do pobierania prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu, w tym także od niewykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego znajduje się w Ustawie Prawo bankowe i jest to art. 77 który stanowi, że umowa kredytu może określać, że od kredytu postawionego do dyspozycji kredytobiorcy i przez niego niewykorzystanego przysługuje bankowi odrębna prowizja. Zwróćmy uwagę na to, że przepis ten nie nakazuje pobierać za to prowizji ale zezwala na to. Zmierzam do tego, że może są banki które prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego dla firmy prowizji nie pobierają.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.3]

kategoria kredyty

Komentarze do 'Prowizja od niewykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego'

Subscribe to comments with RSS

 1. Wprowadzenie tej opłaty to czas ładnych parę lat temu i pamiętam, że był to dla mnie dobry pretekst do likwidacji takiego limitu w mbanku. Potem wprowadzili opłatę za kartę w koncie osobistym, i też się z nią pożegnałem, teraz wprowadzili nowy layout i rz*gać mi się chce jak na niego patrzę, mbank z kiedyś dobrego banku stał się kiepskim bankiem dla osób typu EMO-gimbaza.

  Lech | blog o wekslach

  9 Sty 15 o 11:47

 2. A ostatnio podwyższyli opłatę za przelewy z 1 zł. do 1,50 zł.

  admin

  9 Sty 15 o 12:03

 3. Dla firm polecam konto w Meritum Banku, zero prowizji za wszystko:).

  doradca

  9 Sty 15 o 23:55

 4. Zgadza się. Mam powyżej baner kontaktowy, można online otworzyć.

  admin

  11 Sty 15 o 11:11

Skomentuj