Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczki pozabankowe a pożyczki prywatne

komentarzy 5

Ten wpis jest bardziej dla pożyczkobiorców niż dla pożyczkodawców, ale ci drudzy też może jakieś wnioski praktyczne wyciągną dla siebie jako inwestujący w udzielanie pożyczek. Pozabankowe pożyczki takie jak wszystkim znany Provident a więc bez sprawdzania BIK, maksymalnie windują oprocentowanie, ale nie to nominalne tylko rzeczywiste. Nominalnego nie mogą przekraczać i nie przekraczają, ale takie dodatkowe koszty jak prowizja za przyznanie pożyczki i ubezpieczenie, czynią te pożyczki bardzo drogimi, pozwalając firmie pożyczkowej na wyższy zarobek. Jeżeli masz pożyczkobiorco z głowy pożyczki w banku z powodu złego BIK, to zamiast od razu dzwonić do parabanku (jak Provident i jemu podobne firmy) , to zorientuj się czy w możliwościach otrzymania pożyczki prywatnej. Nie wiem, czy prywatni pożyczkodawcy mogą na wzór firm pożyczkowych (banki też to praktykują), podwyższać oprocentowanie realne za pomocą wymienionych wyżej kosztów, czy może musieliby zarejestrować działalność gospodarczą.  Abstrahując od tego, w takich serwisach pożyczkowych widziałem oferty pożyczek podawane tylko z oprocentowaniem nominalnym więc myślę, że na razie prywatni pożyczkodawcy nie uciekają się do takich sposobów. Rejestrujcie się więc na portalach pożyczek zawieranych między ludźmi, macie tam możność otrzymania tańszej pożyczki niż w firmie pożyczkowej, i też bez BIK (to już zależy od pożyczkodawcy). Tak na marginesie, szczególnie intensywnie ostatnimi czasy promowane są w reklamach pożyczki pozabankowe bez BIK i podobno pierwszorzędnym powodem takich wzmożonych kampanii jest poczucie zagrożenia ze strony społecznościowych platform z pożyczkami prywatnymi.

Stosunkowo korzystne pozabankowe pożyczki mamy tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

Komentarze do 'Pożyczki pozabankowe a pożyczki prywatne'

Subscribe to comments with RSS

 1. Dobrze ulokowana pożyczka prywatna, na maksymalny procent (4 razy stopa kredytu lombardowego NBP) to inwestycja jak się patrzy. Osobiście udzieliłbym jednak takiej pożyczki tylko pod hipotekę a więc zabezpieczeniem jest wtedy nieruchomość, do wartości hipoteki. Wtedy mogę nie wiedzieć nic o sytuacji finansowej pożyczkobiorcy, niech sobie ma inne długi i brak pracy. Nie zwróci pożyczki? To po tytuł wykonawczy do sądu i wszczynam egzekucję do nieruchomości. Tylko trzeba pamiętać o tym że egzekucja z nieruchomości może ciągnąc się choćby i trzy lata albo jeszcze dłużej. Nie wnikając, dlaczego, uwierzcie mi że tak bywa bardzo często, może w osobnym wpisie w przyszłości coś na ten temat napiszę. Wspominam o tym dlatego aby udzielając pożyczki zabezpieczyć hipotekę na wartość o wiele wyższą niż kapitał z przewidywaną kwotą odsetek na dzień zwrotu pożyczki. Czyli np. skalkulować odsetki choćby na cztery lata po terminie zwrotu i ustanowić hipotekę na wartość będącą sumą tej skalkulowanej kwoty i rzecz jasna kwoty podstawowej pożyczki czyli kapitału.

  kapitalista

 2. Już od pięciu lat, zamiast deponować pieniądze w bankach na lokatach i kontach, udzielam prywatnych pożyczek. Nie jestem lichwiarzem, pożyczam ludziom pieniądze na maksymalny procent na jaki zezwolił ustawodawca czyli czterokrotna wartość kredytu lombardowego NBP. To w przybliżeniu cztery razy tyle, ile jest na lokatach terminowych w banku.

  Pierwsze pożyczki to był stres i to mimo dokładnego sprawdzenia pożyczkobiorcy. Dopuszczam niejakie przeciążenie pożyczkobiorcy innymi zobowiązaniami w stosunku wysokości jego udokumentowanych dochodów. Pożyczają więc ode mnie pieniądze tacy pożyczkobiorcy, których bank odprawiłby odmownie. Ode mnie maja pożyczki na mniej więcej taki sam koszt, co w bankach. Dzięki takim jak ja, nie muszą brać pożyczek w para bankach, czyli w Providencie i innych podobnych, gdzie oprocentowanie rzeczywiste pożyczek jest na poziomie minimum trzy razy wyższym niż w bankach i u mnie.

  Banki „przeginają” z wymogami co do zdolności kredytowej. Jak napisałem, ja przyjmuję takich klientów którym banki odmówiły a na udzielonych do tej pory 67 pożyczek, nie odzyskałem tylko 2 pożyczek. Nie będę przedstawiał szczegółowych kalkulacji, oświadczam jedynie że jestem „do przodu” i niech schowają się oferty bankowych depozytów. A banki przeginają z oceną zdolności kredytowej przez co mnóstwo osób nie ma innego wyjścia, jak tylko udać się po legalnie lichwiarską pożyczkę do parabanku, na 70% rocznie…

  prywaciarz

 3. Udzielanie pożyczek gotówkowych to oczywiście przede wszystkim banki ale nie tylko. Głośno jest o pozabankowych pożyczkach bez BIK, drogich pożyczkach. No nie żeby bankowe pożyczki były aż tak tanie, bo ich oprocentowanie rzeczywiste to w przybliżeniu 30%, nie patrzmy na oprocentowanie nominalne, które tylko niemile wprowadza pożyczkobiorcę w błąd. Tak czy inaczej, pozabankowe pożyczki dla zadłużonych osób są jeszcze droższe i trudno tak naprawdę mieć o to do para banków pretensje. Parabanki to właśnie firmy pożyczkowe nie będące bankami, na przykład słynny Provident.
  Jednak pożyczkowy biznes to w coraz większym zakresie pożyczki prywatne, te udzielane za pośrednictwem społecznościowych portali ale nie tylko, bo na własną rękę również. Na prywatnych pożyczkach można a pożyczkobiorca ma tańsza pożyczkę niż w banku czy w parabanku. Osobiście przymierzam się do zarabiania na pożyczkach, ale nie poprzez portal społeczności owy. Mam zamiar założyć blog ale na własnym serwerze i wypozycjonować go lokalnie na hasła z pożyczkami w nazwie. Po cholerę mam trzymać oszczędności w banku kiedy na pożyczce zarobię 4 razy więcej? No może trochę mniej bo jednak czasem pewnie trafi się pożyczka której klient nie spłaci i będą kłopoty z jej odzyskaniem. Zamierzam jednak zminimalizować ilość takich przypadków, poprzez wnikliwe sprawdzenie przyszłego pożyczkobiorcy – zatrudnienie, BIK, KRD, Internet (czy aby nie jest wpisany na jakąś giełdę wierzytelności). Tak, wiem, nie mam dostępu do BIK, ale klient może uzyskać stamtąd zaświadczenie o sobie.

  Kołacz

 4. O pożyczkach od innej strony a więc o ich windykacji napiszę. Kolega któremu już wiedzie się w interesach, planuje dodatkowo założyć firmę windykacyjną która zajmowałaby się przede wszystkim windykacją prywatnych pożyczek. Zapytał mnie, co o tym sądzę. Napiszę tu w kilku zdaniach, jak też mu odpowiedziałem.

  Dopóki większość pożyczkodawców prywatnych nie zmądrzeje, to windykacja tylko od osób prywatnych, moim zdaniem nie będzie dochodowym zajęciem. Dzisiaj chyba każda firma windykacyjna która ma wysokie zyski (tak, znam właściciela tej do której link wstawiłem, więc mam rozeznanie i jest to dobry przykład) zajmuje się przede wszystkim windykacją firm a windykacje prywatnych pożyczek i innych prywatnych długów robi co najwyżej na dokładkę. I berze do windykacji tylko takie zlecenia co do których wstępnie są pozytywne rokowania bo wcześniej sami sprawdzili sobie dłużnika. To natomiast, co wypisują firmy windykacyjne, czyli że przyjmą każde, nawet najtrudniejsze zlecenie i odzyskają pieniądze, to bujda na resorach, moim skromnym zdaniem.

  Niestety, ale chyba większość osób prywatnych powierza swoje pieniądze (nie tylko w formie pożyczek) osobom których w ogóle nie sprawdzili, czy są wypłacalne, czy pracują i mają jako takie dochody, czy maja jakiś majątek, mieszkanie, dom… Gdy nic z tych rzeczy, to i firma windykacyjna rzadko kiedy dług odzyska.

  Cipiur

 5. Codziennie chyba słyszę w swej pracy że ustne umowy też są wiążące. Faktura niepodpisana przez dłużnika i brak jakiegoś innego dowodu na to że otrzymał towar a wierzyciel do mnie że przecież umowy ustne też są wiążące. To samo pożyczkodawca – też ani umowy pisemnej ani potwierdzenie przekazania pieniędzy – pożyczki. I też żachnięty do mnie że przecież ustne umowy też są wiążące. Ja nie rozumiem tego, jak oni mogą nie rozumieć że przecież będą musieli udowodnić swoje wierzytelności na podstawie tych ustnych umów. I jak to zrobią? A co jeżeli bezczelny dłużnik powie że to nieprawda iż on wziął pożyczkę tylko przeciwnie – on pożyczki udzielił!

  Cojak

Skomentuj