Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Pożyczki hipoteczne; strach przed utratą nieruchomości

komentarze 4

Hipoteka to relatywnie mocne zabezpieczenie pożyczki oczywiście pod warunkiem że będzie ustanowiona w odpowiednio wysokiej kwocie umożliwiającej odzyskanie całej należności nawet gdy miną lata od upływu terminu zwrotu pożyczki. Tak, lata, nie pomyliłem się. Zanim dojdzie do pierwszej licytacji nieruchomości może upłynąć ponad rok (znam taki przypadek i jeszcze nie widać terminu licytacji…) a przecież nie jest powiedziane że na pierwszej ani nawet na drugiej licytacji nieruchomość zostanie sprzedana. Wówczas ustawowo trzeba czekać kolejny rok zanim ponownie będzie można wszcząć egzekucję z tej samej nieruchomości… Do rzeczy jednak.

Ponieważ hipoteka to takie relatywnie mocne zabezpieczenia, przeto bankowe pożyczki hipoteczne należą do najtańszych (dobre oferty są tutaj). Przy czym należy wiedzieć że pożyczka hipoteczna to nie kredyt hipoteczny co na wszelki wypadek pozwalam sobie tu zaznaczyć. Pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel a kredyt tylko na zakup (budowę) nieruchomości. Pomimo tego, że bankowa (bo parabankowa już niekoniecznie…) pożyczka należy do tych najtańszych, to jednak z tego co zauważyłem, wiele osób posiadających nieruchomość ma opory przed korzystaniem z tego produktu. Nawiasem mówiąc, podobnie jak idzie o kredyty konsolidacyjne, ale to ewentualnie temat na osobny wpis, więc pozostańmy na razie przy pożyczce hipotecznej. Otóż niektórzy ludzie boją się (na wyrost i zwykle irracjonalnie) utraty nieruchomości w przypadku kłopotów ze spłatą pożyczki zabezpieczonej hipoteką. Jednak logicznie rozumując, skoro i tak jakąś tam pożyczkę trzeba wziąć, i nie będzie to pożyczka zabezpieczona hipoteką, to przecież jeśli komornik zajmie się jej egzekucją, to też może zlicytować nieruchomości jako składnik majątku dłużnika o ile tylko bank jako wierzyciel złoży stosowny wniosek do komornika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 6 Ocena średnia: 4.3]

kategoria kredyty

Komentarze do 'Pożyczki hipoteczne; strach przed utratą nieruchomości'

Subscribe to comments with RSS

 1. Nie mylić bankowej pożyczki hipotecznej z pozabankową pożyczką pod hipotekę. Tą pierwszą bank przyznaje gdy zdolność kredytowa kredytobiorcy jest w porządku. Obowiązkowo zostanie sprawdzony w BIK i musi mieć udokumentowane, stałe dochody. Nie jest to więc tak, że bank przyzna pożyczkę osobie z długami kredytowymi i bez pracy ale mającej własną nieruchomości, nie.
  Takie pożyczki pod hipotekę i bez BIK oraz nawet bez pracy, to tylko w w firmach pożyczkowych które nie mają statusu banków no i ewentualnie prywatne pożyczki. Łatwo domyślić się że że w takiej firmie pożyczkowej i bez wymienionych wymagań oprocentowanie pożyczki (to rzeczywiste oprocentowanie) jest znacznie wyższe jak to pożyczki bankowej.

  Jeżeli jesteś w pożyczkowej potrzebie i spełniasz warunki stawiane przez banki, masz własną nieruchomość i potrzebujesz stosunkowo wysoką kwotę pożyczyć, to nie wahaj się skorzystać z pożyczki hipotecznej. Niech nie odstrasza Cię konieczność dokonania zabezpieczenia – wpisu na hipotece – jak tego zabezpieczenia nie będzie to i tak w przypadku egzekucji kredytu gotówkowego (niezabezpieczonego hipoteką) komornik na wniosek banku zajmie Ci nieruchomość. A pożyczka hipoteczna jest jednak znacznie tańsza od kredytu gotówkowego bez żadnego zabezpieczenia rzeczowego.

  goliat

  13 maja 18 o 10:00

 2. Nikt jej tu nie pomylił.

  admin

  13 maja 18 o 11:25

 3. Zalegam ze spłatą bankowej pożyczki i bank chyba szykuje się do przekazania sprawy komornikowi. Chcę spłacić tą pożyczkę ale mam problemy ze znalezieniem nowej pracy. Rodzice mogą mi pomóc w spłacie ale w ratach i zakładając że ich pomoc będzie jedynym finansowaniem spłat, to spłacanie w ten sposób potrwa około 4 miesięcy. Posiadam własne mieszkanie i nie chce aby komornik zlicytował je. Czy jest to realne że zostanie ono zlicytowane przed upływem czterech miesięcy?

  ewer

  12 Wrz 18 o 13:51

 4. Wiedząc z praktyki jak długo trwa egzekucja z nieruchomości uważamy że w okresie czterech miesięcy jest mało realne aby doszło do jej licytacji. Nawet jeśli bank wystąpi do komornika z wnioskiem o egzekucje tylko z nieruchomości, to komornik musi najpierw wezwać Pana do zapłaty długu i dopiero po upływie 14 dni może przystąpić do opisu i oszacowania nieruchomości o ile bank złoży stosowny wniosek i uiści zaliczkę na biegłego którego zadaniem będzie oszacowanie nieruchomości. Termin opisu i oszacowania też nie jest wyznaczany z dnia na dzień, podobnie jak termin licytacji. Ponadto, po dokonaniu opisu i oszacowania może Pan zakwestionować wartość na jaką biegły sądowy oszacował nieruchomość składając do sądu skargę na opis i oszacowanie nieruchomości. Reasumując, w takiej sytuacji naszym zdaniem jest mało prawdopodobne aby doszło do licytacji nieruchomości przed upływem czterech miesięcy. Możliwe też że bank nie będzie kierował wniosku o opis i oszacowanie nieruchomości gdy otrzyma częściową spłatę pożyczki a następnie kolejną. Inna sprawa, że nieruchomości zamieszkałe cieszą się ograniczonym popytem na licytacjach i w wielu przypadkach licytacja zamieszkałej nieruchomości nie dochodzi do skutku z powodu braku licytantów.

  admin

  12 Wrz 18 o 18:28

Skomentuj