Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy?

6 komentarzy

Gdy potrzebujemy zastrzyku gotówki na dodatkowe wydatki, zastanawiamy się nad formą pożyczki. Jeśli nie mamy możliwości pożyczenia sumy od rodziny czy znajomych – najczęściej idziemy do banku. Tu czeka na nas kilka form kredytów finansowych. Najpopularniejsze z nich to kredyt Kredyt gotówkowy i pożyczka hipoteczna.

Pożyczka hipoteczna jest pożyczką pod zastaw nieruchomości, której pożyczkobiorca, czyli my – jesteśmy właścicielami. Kwestie prawne reguluje tu kodeks cywilny.

Przeczytaj też: Pożyczki hipoteczne praktycznie

Zalety pożyczki hipotecznej (najkorzystniejsze oferty są tutaj)

Przede wszystkim może zostać zaciągnięta na dowolny cel i na wysoką sumę – nawet do 100% wartości nieruchomości. Pożyczka hipoteczna jest tania – prawie tak jak kredyt mieszkaniowy. Korzystny jest też okres kredytowania. Taką pożyczkę można nawet spłacać przez 35 lat. Pożyczka hipoteczna jest też tańsza niż kredyty gotówkowe niezabezpieczone hipoteką i można się ubezpieczyć przed ewentualnymi problemami z płynnością finansową, które może spowodować utrata pracy czy likwidacja działalności gospodarczej. Takie wsparcie finansowe nie jest jednak bezpieczne dla banku, gdyż instytucja nie może monitorować wydatków.

Przeczytaj też: Pożyczka hipoteczna – druga hipoteka

Wady pożyczki hipotecznej

W przypadku pożyczek hipotecznych procedura ich udzielania nie jest szybka i prosta. Znaczne są też koszty początkowe. Trudności wiążą się tutaj z koniecznością ustalenia zabezpieczenia hipotecznego i przeprowadzenia związanych z tym odpowiednich czynności. Niektóre banki życzą sobie dodatkowo obowiązkowego ubezpieczenia kredytu. Największą wadą pożyczki hipotecznej jest jednak sama hipoteka, czyli zabezpieczenie na nieruchomości, którą bank może przejąć, gdy pożyczkobiorca nie będzie spłacał rat.

Przeczytaj też: Pozabankowa pożyczka hipoteczna w praktyce

Kredyt gotówkowy jest przeznaczony do pokrycia kosztów tzw. dóbr konsumpcyjnych czyli na przykład: samochodu, pralki, kina domowego, wycieczki, remontu domu. Taki kredyt udziela się osobom, które posiadają pełną zdolność do nabywania praw i zaciągania wszelkich zobowiązań, czyli czynności prawnych. Kredyt gotówkowy udziela się zgodnie z wartościami stałych i zmiennych stóp procentowych. Procedury bankowe wymagają udokumentowanych dochodów i zdolności kredytowej. Zasady przyznawania tego rodzaju kredytu reguluje prawo bankowe.

Zalety kredytu gotówkowego (najkorzystniejsze oferty są tutaj)

Banki przyznają kredyty gotówkowe dość szybko, jeśli tylko kredytobiorca spełni postawione przez nie warunki. Wypłata gotówki wtedy jest natychmiastowa.

Wady kredytu gotówkowego

Kwota kredytu gotówkowego zależy od wysokości dochodów oraz historii kredytowej pożyczającego i najczęściej nie jest wysoka. Kredyt gotówkowy jest dość wysoko oprocentowany, a samo oprocentowanie zależy od długości wynegocjowanego okresu spłaty pożyczki.

Przeczytaj też: Kredyt odnawialny czy gotówkowy?

Jeśli więc mamy cel, na który chcemy przeznaczyć konkretne pieniądze, a nie mamy nieruchomości pod zastaw, kredyt gotówkowy jest właściwym wyjściem. Jeśli mamy nieruchomość i chcemy obciążyć ją hipoteką, po to, żeby mieć dodatkową gotówkę, zastanówmy się, czy damy radę spłacić taki kredyt. Ryzyko utraty nieruchomości jest niestety duże. Z drugiej strony – nie musimy pożyczać kilkuset tysięcy złotych, pożyczajmy więc tyle, ile będziemy w stanie spłacić.

10 lipca, 2020

Komentarze do 'Pożyczka hipoteczna czy kredyt gotówkowy?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Niedawno rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej na własny rozrachunek. Prosiłbym Państwa o podania podstawowych warunków uzyskania przed takiego przedsiębiorcę kredytu hipotecznego w banku.

    Mirek

    20 lip 21 o 15:21

  2. Inaczej (siłą rzeczy) przedstawiają się się warunki i procedura oceny zdolności kredytowej w przypadku przedsiębiorcy niż w przypadku osoby fizycznej, także jak chodzi o kredyt hipoteczny. Osoba fizyczna która na przykład już po trzech miesiącach stażu pracy otrzymała umowę o pracę na czas nieokreślony, może skutecznie ubiegać się o kredyt hipoteczny w banku choć też nie jest łatwo. W przypadku przedsiębiorcy natomiast minimalny staż prowadzenia firmy wynosi pół roku a wcale nie jest to standardowe minimum gdyż jednak większość banków wymaga rocznego stażu w tym zakresie, aby kredyt hipoteczny mógł zostać przedsiębiorcy przyznany. Niektóre banki są jeszcze ostrożniejsze i wymagają od przedsiębiorców aż dwuletniego stażu.
    Sprawdzane są też oczywiście dochody przedsiębiorcy i do oceny zdolności kredytowej bank oblicza średni dochód dajmy na to z 12 miesięcy jednak ważne jest aby dochody były w miarę stabilne – aby nie było zbyt wielkich różnic w dochodach z różnych miesięcy i zasadniczo tolerowane są różnice nieprzekraczające trzydziestu procent. Nie obejdzie się bez zaświadczenia o niezaleganiu z płaceniem składek ubezpieczeniowych w ZUS i podatków w Urzędzie Skarbowym. Jest to istotne dla banku między innymi dlatego, że te należności korzystają z pierwszeństwa w egzekucji.
    Kredytowanie nowej firmy, udzielenie przez bank kredytu osobie która dopiero co otworzyła pierwszą własną firmę, to ryzyko którego w praktyce banki nie podejmują (albo podejmują ale pod zastaw lub hipotekę) i bardzo słusznie, że zachowują taką powściągliwość w tym przedmiocie. Wskazują mi na to informacje i opinie które zebrałem, a moja opinia w tym przedmiocie nie jest bynajmniej odosobniona. Świeżo upieczeni właściciele nowych firm, prezesi nowych spółek są często zbyt skorzy do tego aby kredytować każdego klienta, aby wygenerować jak najszybciej zysk i zapewnić sobie pozycję na rynku. To kończy się nieraz katastrofą firmy bo tamci nie płacą. A ile pomysłów na biznes okazuje się być utopią? Co drugi zapewne, tak jak i co drugi człowiek zakłada firmę bo nie może znaleźć satysfakcjonującej pracy, albo żadnej pracy. Biorąc kredyt, taki nowy biznesmen wyrządziłby sobie jeszcze większą krzywdę niż samym otwarciem firmy dla której przyszłości nie ma.

    admin

    20 lip 21 o 15:54

  3. Czy emeryt ma szanse na kredyt al ew banku a nie w parabanku?

    Anonim

    19 paź 21 o 15:51

  4. Tak, także emeryci i osoby utrzymujące się z renty mogą ubiegać się o kredyt bankowy, pożyczkę. Możliwość otrzymania kredytu, tak jak w przypadku osób pracujących, zależy od zdolności kredytowej, jaką wykaże się kredytobiorca. Bank sprawdzi wysokość dochodów, obecne zobowiązania i ogólną sytuację majątkową. Jeżeli świadczenia emerytalne lub rentowe są niskie, raczej nie uzyskamy wysokiego kredytu z rentą na nowe mieszkanie w centrum, ale pożyczka na zagraniczną podróż, sprzęt gospodarstwa domowego lub bieżące wydatki jest jak najbardziej realna. Osoba pobierająca rentę lub emeryturę może podnieść swoją zdolność kredytową poprzez przedstawienie współkredytobiorcy lub poręczyciela. Idąc po kredyt z rentą emeryt/rencista powinien przedstawić dokumenty wykazujące wysokość świadczenia emerytalnego lub rentowego oraz ewentualne obciążenia świadczeń. W praktyce chodzi o ostatni odcinek renty/emerytury, zaświadczenie wydane przez organ wypłacający świadczenie, w którym podana będzie jego miesięczna wysokość lub potwierdzenie z banku o comiesięcznym wpływie świadczenia na konto bankowe kredytobiorcy. Ważne jest aby świadczenie emerytalne/rentowe kończyło się nie wcześniej niż miesiąc przed terminem spłaty ostatniej raty pożyczki.
     

    admin

    19 paź 21 o 16:11

  5. Wcale nie orientuję się w temacie a potrzebna mi jest skądś gotówka ze 30 tysięcy co najmniej. W banku próbować czy w firmie pożyczkowej lepiej?

    Kazimiera

    10 gru 21 o 17:11

  6. Generalnie jest tak, ze bankowe kredyty są znacznie niżej oprocentowane (mowa o oprocentowaniu rzeczywistym) niż pożyczki oferowane przez parabanki czyli przez pozabankowe firmy pożyczkowe. A jest tak dlatego, że banki mają wysokie wymagania wobec pożyczkobiorców jak chodzi o zarobki (obowiązkowo bez zajęcia komorniczego) oraz jak chodzi o historię kredytową wpisaną w BIK. Wiele parabanków natomiast nie ma takich wymagań jak banki, oferują pożyczki bez BIK, z komornikiem i dla bezrobotnych nawet ale w związku z tym, że większe jest ryzyko nieodzyskania pożyczek od takich mniej pewnych pożyczkobiorców, że stosunkowo wysoki jest odsetek nieodzyskanych pożyczek pozabankowych, przeto właśnie narzucają wyższe oprocentowanie rzeczywiste. Jednak zwłaszcza tu nie należy przesadzać w zakresie kredytowego zadłużania się. Generalnie zatem, jeżeli masz zdolność kredytową na poziomie akceptowalnym przez banki, bierz pożyczkę w banku a nie w parabanku.

    admin

    10 gru 21 o 17:19

Skomentuj