Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„postępowanie upominawcze a częściowa spłata długu”

komentarzy 18

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „postępowanie upominawcze a częściowa spłata długu”. Nie jestem pewien, o co Ci chodzi, ale załóżmy że pytasz o to, co gdy po złożeniu pozwu dłużnik dokona częściowej spłaty.

Ja wtedy wysyłam pismo do sądu (najpierw faksem a potem pocztą) z informacją o  spłacie i dacie wpłaty i że w związku z tym wnoszę o pomniejszenie wartości przedmiotu sporu o tą wpłatę. Wtedy sąd w wydanym nakazie zapłaty uwzględnia tę informację.

Jeżeli jednak dłużnik dokona częściowej spłaty już po wydaniu nakazu zapłaty a przed jego uprawomocnieniem się i przed doręczeniem go mnie, to ja nie informuję sądu o wpłacie, bo nie ma takiej potrzeby. Otrzymuję więc tytuł wykonawczy i tylko pamiętam aby kierując do komornika wniosek egzekucyjny lub umieszczając wpis w rejestrze długów, pomniejszyć kwotę w nakazie o wpłatę dokonaną przez dłużnika.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 8 Ocena średnia: 4]

Komentarze do '„postępowanie upominawcze a częściowa spłata długu”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„postępowanie upominawcze a częściowa spłata długu”'.

 1. Możesz uznać wpłaconą kwotę za odszkodowanie umowne. 🙂

  Pako

  1 Lis 11 o 11:08

 2. Musiałaby być do tego umowa. Ustne też są ważne ale udowodnij…

  admin

  1 Lis 11 o 18:25

 3. to przecież dłużnik występuje z pozwem, zawsze możesz twierdzić że tak się umówiliście. Stosuje się to w przypadkach wyjątkowo niegrzecznego dłużnika. Ty jako pełnomocnik możesz umówić się z wierzycielem aby nie skorzystał z sumy którą mu zwindykowałeś.

  Pako

  2 Lis 11 o 08:17

 4. Ciężar dowodu nie spoczywa na tym, „kto występuje z pozwem”.

  Lech | blog o wekslach

  2 Lis 11 o 09:37

 5. „to przecież dłużnik występuje z pozwem” – no, chyba to wierzyciel występuje z pozwem a dłużnik ewentualnie ze sprzeciwem od nakazu zapłaty.

  vito

  2 Lis 11 o 09:51

 6. @Lech a wedle Ciebie na kim? wedle tego co napisałeś wystarczy oświadczenie?

  Pako

  2 Lis 11 o 10:21

 7. Na tym, kto chce wywodzić z tego skutki prawne. Skoro wierzyciel twierdzi, że zawarł z dłużnikiem umowę o „jakieś odszkodowanie”, to wypadałoby to udowodnić.

  Lech | blog o wekslach

  2 Lis 11 o 11:28

 8. A co zrobić jeśli spłaciłem pożyczkę w całości po złożeniu przez wierzyciela wniosku w esądzie o nakaz zapłaty,który jeszcze nie został wydany, to wtedy jak otrzymam nakaz zapłaty to mam wnieść sprzeciw i czy mogę nie płacić kosztów procesowych gdyż nakaz nawet nie został wydany?

  Jan

  9 Paź 14 o 18:43

 9. Jeżeli sąd jeszcze nie rozpoznał sprawy, to wierzyciel powinien poinformować sąd o spłacie i cofnąć powództwo. Wtedy sąd zwróci mu wpis sądowy. Jeżeli otrzymasz nakaz zapłaty z data wydania późniejsza niż spłatą, to wtedy wnieś sprzeciw.

  admin

  9 Paź 14 o 18:52

 10. Dziękuję bardzo za odpowiedź!
  Dziś spłaciłem całą kwotę pożyczki,ale… w trakcie rozmowy telefonicznej z kancelarią która prowadzi sprawę poinformowano mnie że mam zapłacić jeszcze koszty sądowe, które dopiero zostaną ustalone (kwota jaką spłaciłem wyniosła 990 zł)
  Faktycznie wniesiono pozew o wydanie nakazu zapłaty pod koniec września,ale sąd jeszcze nie wydał nakazu zapłaty( tak widnieje w esądzie).
  To muszę płacić te koszty i ile mogą wynieść?

  Jan

  9 Paź 14 o 22:16

 11. Jeżeli w imieniu wierzyciela pozew wniósł radca prawny albo adwokat, to trzeba będzie zapłacić koszty prawnika (poniesione przez wierzyciela). Nie wiem, ile wyniosą.

  admin

  9 Paź 14 o 22:36

 12. Tak wniesione przez kancelarię prawną i tego żaden sąd nie anuluje?
  Jeśli tak to trudno zapłacę, czyli sprzeciw ma sens czy nie?
  Bo jakby nie było jeśli sąd wyda nakaz zapłaty to przecież muszę wnieść sprzeciw bo spłata była, ale co z kosztami?

  Jan

  10 Paź 14 o 00:02

 13. Sprzeciw co do wpisu sądowego skoro wpłata była przed wydaniem nakazu zapłaty i jeżeli wierzyciel miał czas na cofnięcie powództwa. Co do kosztów prawnika to są należne, bo prawnik „napracował się” wnosząc pozew i wierzyciel mu za to zapłacił.

  admin

  10 Paź 14 o 05:26

 14. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Dzięki tej stronie dopiero coś się dowiedziałem.
  Pozdrawiam

  Jan

  10 Paź 14 o 12:48

 15. Witam, moja sytuacja wygląda następująco: dług został spłacony bez odsetek przed wydaniem nakazu zapłaty, po wydaniu nakazu zapłaty wierzyciel skierował sprawę do komornika co do całego długu, nie uwzględniając to co zapłaciłam. Komornik ściągnął z mojego konta cały dług wraz z pozostałymi kosztami. Czy mogę domagać się od wierzyciela zwrotu tego co wpłaciłam skoro zostało to pobrane przez komornika ? i czy mogę domagać sie zwrotu kosztów komorniczych od wierzyciela ?

  agata

  16 Kwi 15 o 12:57

 16. Należało wnieść sprzeciw po otrzymaniu nakazu zapłaty podnosząc w sprzeciwie, że spłacono dług poza odsetkami. Obawiam się, że ponieważ Pani nie wniosła sprzeciwu i nakaz uprawomocnił się, to nic nie może Pani już zdziałać. Gdyby spłata nastąpiła po wydaniu nakazu zapłaty, to mogłaby Pani wówczas żądać zwrotu pieniędzy i części opłaty egzekucyjnej.

  admin

  16 Kwi 15 o 13:41

 17. Bardzo dziękuje za odpowiedź. A co z bezpodstawnym wzbogaceniem ? czy nie przysługuje mi to roszczenie ?

  agata

  16 Kwi 15 o 15:45

 18. Ja uważam, ze nie gdyż otrzymała Pani nakaz zapłaty i mogła wnieść w terminie sprzeciw. Nie wniosła Pani a zatem formalnie należy uznać, że nakaz jest prawomocny i niewzruszalny.

  admin

  16 Kwi 15 o 18:22

Skomentuj