Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„po co banki sprawdzają historię operacji na koncie”

skomentuj

Sporo podobnych do tytułowego odnotowuję zapytań z wyszukiwarki Google, więc napiszę przysłowiowe kilka zdań o tym. Domyślam się, że pytającym chodzi o sprawdzanie w celu rozpatrzenia wniosku o kredyt (przy okazji, polecam kredyty gotówkowe wskazane tutaj).

Sprawdzają między innymi, czy w przeszłości nie było zajęcia egzekucyjnego na rachunku bankowym; takie informacje w historii operacji pozostają z odpowiednim tytułem. Jest to dla banku istotna informacja, bo oczywiście nie wszystkie egzekucje komornicze wynikają z niespłaconych kredytów i bank nie ma innej możliwości przekonania się istnieniu w przeszłości innych niż bankowe długi, jak tylko sprawdzenie właśnie historii operacji na koncie bankowym osoby wnioskującej o kredyt. Co? No tak, ale jak spłacisz dług to Cię muszą usunąć z KRD tudzież z innego BIG a nie jak w BIK w której to bazie ślad po dawnym długu pozostaje. No i nie każdy dług trafia do BIG.

Nie można też wykluczyć tego, że na rachunku bankowym nie było zajęć egzekucyjnych ale było zajęcie wynagrodzenia. Dotyczy to w szczególności rachunków prowadzonych przez banki których do niedawna nie było w OGNIVO. Wtedy analityk bankowy może wyłowić ewentualnie taką oto niezgodność, że na konto wpływała w przeszłości przez jakiś czas kwota niższa od tej z zaświadczenia o zarobkach wydanego przez pracodawcę. No i może sobie zażyczyć dodatkowych wyjaśnień; czy to była spłacana przykładowo pożyczka zakładowa czy coś znacznie gorszego a mianowicie właśnie zajęcie komornicze wynagrodzenia.

Tak to z grubsza wygląda. Aha, nie musisz być uwiązany do konta które masz ochotę zmienić (polecam konta osobiste wskazane tutaj) tylko dlatego, że przewidujesz w najbliższym czasie zaciągnięcie kredytu. Możesz zmienić konto, stare zlikwidować. Po pierwsze, możesz przed likwidacją konta ściągnąć sobie całą historię konta. A jeśli nie będzie to satysfakcjonować analityka bankowego (będzie podejrzewać, że wybiórczo 😉 zadałeś polecenie), to też nie tragedia, bo banki mają obowiązek przechowywania historii operacji jeszcze przez pięć lat po zamknięciu konta i mogą wydać dokumentację tejże.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria banki

Skomentuj