Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„pierwszeństwo w egzekucji”

skomentuj

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „pierwszeństwo w egzekucji”. Bez cytowania przepisów, praktycznie, zakładając że masz roszczenie na przykład na podstawie faktury sprzedaży albo pożyczki i uzyskałeś nakaz albo wyrok sądu gospodarczego albo cywilnego (z tytułu pożyczki prywatnej jest to zazwyczaj albo zawsze wydział I cywilny który takie sprawy rozpatruje). Pierwszeństwo przed Tobą ma Skarb Państwa (ZUS, US), wierzyciele alimentacyjni i z tytułu wynagrodzenia. Pierwszeństwo mają też wierzyciele hipoteczni jak chodzi o egzekucję z nieruchomości. Pierwszeństwo mają też koszty egzekucyjne czyli na przykład zaliczki komornicze uiszczone przez któregoś wierzyciela na biegłego, aby wycenił nieruchomość do licytacji (ale nie mają w egzekucji pierwszeństwa koszty procesu sądowego). Tak to z grubsza wygląda. Banki nie mają pierwszeństwa przed Tobą, poza przypadkami egzekucji do przedmiotów na których mają zabezpieczenie.

Jeżeli zaś mamy przykładowo kilku takich jak Ty, co to mają wyroki sądu gospodarczego albo cywilnego z tytułu roszczeń takich jak Twoje (niezapłacone faktury, niezwrócone pożyczki prywatne), to komornik dzieli sumę uzyskaną z egzekucji proporcjonalnie do ułamkowej części jaką wierzytelność danego wierzyciela jest w kwocie łącznej należności wszystkich wierzycieli do kupy. Jeżeli to, co napisałem wyżej nie jest jasne, to napisz w komentarzu, wyjaśnię wówczas na przykładzie.

Albo wyjaśnię sam, bez pytania. Komornik ściągnął z dłużnika 20.000,00 zł. który pożyczył pieniądze od Ciebie, od Heńka i od Mariana, wszyscy jesteście kolegami. Ty pożyczyłeś dłużnikowi 40.000,00 zł., Heniek 60.000,00 zł. a Marian 100.000,00 zł. Łącznie jest 200.000,00 zł. długu. Twoja należność to 1/5 należności łącznej, czyli Ty dostaniesz z tych 20.000,00 zł. „aż” 4.000,00 zł. Cieszysz się? Więcej kasy nie będzie, bo dłużnik już nic nie ma, te 20.000,00 zł. co komornik ściągnął, to z licytacji samochodu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 7 Ocena średnia: 4.1]

kategoria komornik

Skomentuj