Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„oszustwo internetowe właściwość miejscowa”

komentarzy 6

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „oszustwo internetowe właściwość miejscowa”. Myślę, że to hasło mógł wpisać jakiś policjant albo prokurator. Przeciętny pokrzywdzony zapewne wpisałby np. „oszustwo internetowe która prokuratura”. Jeżeli jednak był to pokrzywdzony, to nie musi się głowić nad tym, do której jednostki prokuratury złożyć zawiadomienie o internetowym oszustwie. Może zgłosić ten fakt do najbliższej jednostki policji albo prokuratury a tam już będą musieli zadecydować.

Fakt, że chodzi o oszustwo internetowe (popełnione za pośrednictwem internetu) niczego nie zmienia jak chodzi o ustalenie właściwej miejscowo prokuratury. Możliwości są dwie zgodnie z Art. 6 § 2 Kodeksu karnego, który stanowi:

Czyn zabroniony uważa się za popełniony w miejscu, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek stanowiący znamię czynu zabronionego nastąpił lub według zamiaru sprawcy miał nastąpić.

I tak też jeżeli zostało popełnione oszustwo np. na Allegro, to właściwą do prowadzenia sprawy jednostką prokuratury może być ta właściwa miejscowo dla miejsca zamieszkania sprawcy (który ma konto na Allegro i jako sprzedający popełnił oszustwo) ale też może to być prokuratura właściwa dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonego, czyli gdzie nastąpił skutek przestępstwa –  gdzie pokrzywdzony odczuł doprowadzenie go do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Albowiem znam zarówno takie przypadki w których postępowanie prowadziła prokuratura właściwa dla miejsca zamieszkania sprawcy, jak i takie w których postępowanie prowadziła prokuratura właściwa dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonego.

Co? Nie ma znaczenia to, że Allegro ma siedzibę w Poznaniu. Sprawy nie będzie prowadziła prokuratura w Poznaniu (chyba że sprawca mieszka w Poznaniu lub okolicy) bo sprawca – oszust działał przy komputerze załóżmy że w swoim domu. Jeżeli sprawca mieszka np. w Radomiu i stamtąd za pośrednictwem Allegro dokonał oszustwa, to sprawę prowadzić będzie prokuratura w Radomiu (albo ta właściwa dla miejsca zamieszkania pokrzywdzonego).

Jako prokurator powinieneś to wiedzieć a nie pytać się w internecie. Żenada.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 19 Ocena średnia: 4.1]

kategoria inne

Komentarze do '„oszustwo internetowe właściwość miejscowa”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„oszustwo internetowe właściwość miejscowa”'.

 1. Ale skąd wniosek, że to prokurator szukał ? Równie dobrze mógł tego szukać aplikant adwokacki, praktykant w sądzie czy prokuraturze albo i sam pokrzywdzony. Często jest tak, że nawet jeśli sprawę prowadzi określona prokuratura, to sądy próbują pozbyć się sprawy. Może więc jakiś pokrzywdzony sprawdzał jaka jest właściwość miejscowa, żeby napisać sobie zażalenie na postanowienie o przekazaniu wg. właściwości ?

  Tomek

  27 Wrz 14 o 23:03

 2. No, może i tak.

  admin

  28 Wrz 14 o 10:48

 3. Dobry wstęp i zakończenie.Rozwinięcie ubogie.

  Prokurator

  23 Gru 14 o 12:16

 4. A uzasadnienie tezy o ubogości typowo prokuratorskie. 😉

  admin

  23 Gru 14 o 13:11

 5. Szukałam jako pokrzywdzona, żeby dobrze skierować swój wniosek (bo „moim” miejscowym organom może się nie chcieć sprawy rozpatrywać). Nie dowiedziałam się niczego nowego. A wstęp – przeuroczy;> świadczący jednak o małej wyobraźni autora. No nic, szukam dalej, może gdzieś w necie jest coś konkretnego.

  bk

  7 Cze 16 o 12:55

 6. Więcej wyobraźni, czytania ze zrozumieniem, to nie będziesz musiała dalej szukać.

  admin

  7 Cze 16 o 15:23

Skomentuj