Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„oszustwo a wyłudzenie”

komentarzy 5

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „oszustwo a wyłudzenie”. Oba te określenia mogą być wielu przypadkach używane zamiennie, na przykład jak chodzi o niezapłacenie faktury za towar, kiedy to nabywca z góry wiedział, że nie zapłaci. Oszukał więc sprzedającego, wyłudził towar. Tak samo może mieć miejsce wyłudzenie usługi (na przykład usługi transportowej – bardzo częste w biznesie). Albo wyłudzenie pieniędzy na przykład w formie pożyczki kiedy to pożyczkobiorca, zaciągając pożyczkę wie, że jej nie zwróci a skłamie pożyczkodawcy, że jest, że będzie wypłacalny. Jeżeli zaciągający zobowiązanie na domiar złego nie ma żadnego majątku i wie, że ewentualne komornicze postępowanie egzekucyjne przeciwko niemu będzie bezskuteczne a na dodatek posłużył się sfałszowanym zaświadczeniem o dochodach, to tym bardziej mamy w takich wypadkach do czynienia z wyłudzeniem. Oszustwo / wyłudzenie penalizuje  art. 286 Kodeksu karnego:

Art. 286. § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 4. Jeżeli czyn określony w § 1-3 popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jednak jeżeli np. pożyczkodawca nie sprawdza dochodów i/lub zadłużenia w BIK (takie chwilówki można zaciągnąć tutaj), to niejako sam jest sobie winien – powinien liczyć się z tym, że pożyczkobiorca nie ma dochodów i/lub ma długi i może nie być w stanie zwrócić pożyczki w terminie. Uważam, że w takim przypadku nie można mówić o wyłudzeniu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 21 Ocena średnia: 4]

kategoria inne

Komentarze do '„oszustwo a wyłudzenie”'

Subscribe to comments with RSS

 1. Człowiek chciał pozyskać suplementy sportowe sprawa była dogadana przez fb
  Przysylka dotarła do Belgii do rąk własnych po około 2 tyg od otrzymania coś zaczęło niepasowac i chciał zwrot pieniędzy a dogadywalismy się prywatnie wszystko było opisane nagle zgłosił oszustwo i wyłudzenie pieniedzy gdzie posiadam potwierdzenie nadania i numer listu którym to było wysłane

  piotr

  23 Lis 16 o 12:29

 2. Po takim czasie osoba może naklamać różnych rzeczy

  piotr

  23 Lis 16 o 12:30

 3. Nawet gdyby od razu zgłosił (że niby przysłowiową cegłę otrzymał zamiast towaru) to też pojawia się pytanie, dlaczego policja i prokuratura miałyby jemu wierzyć a nie Tobie i że on usiłuje wyłudzić pieniądze choć towar był zgodny z umową. Dlatego uważam, że najlepiej filmować otrzymanie przesyłki i jej otwieranie (w obecności kuriera).

  admin

  23 Lis 16 o 12:39

 4. Co mi przyjdzie z tego że zgłoszę na policję że dłużnik oszukał mnie wyłudzając ode mnie towar. Czy przez to odzyskam swoje pieniądze jeżeli on na siebie nie posiada żadnego majątku?

  enka

  13 Sie 18 o 07:36

 5. Postępowanie karne może spowodować przymuszenie dłużnika do zapłaty. W wielu przypadkach osoba która dokonała wyłudzenia czyli oszustwa posiada ukryte mienie. Za dokonanie oszustwa można trafić do więzienia na okres od 6 miesięcy do 8 lat i często sąd nakazuje skazanemu naprawienie szkody czyli zapłatę za towar, zwrot pieniędzy które wyłudził. Dla wierzyciela – pokrzywdzonego lepiej jeżeli dłużnik otrzyma karę pozbawienia wolności w zawieszeniu, właśnie z obowiązkiem naprawienia szkody. Dlatego, że jeśli w okresie zawieszenia nie odda pieniędzy, to sąd może wówczas odwiesić karę pozbawienia wolności i skazany dłużnik pójdzie do więzienia. Mając tego świadomość niektórzy z nich oddają dług. Czasem oddają dług jeszcze przed skierowaniem aktu oskarżenia (ale nie wszyscy…). Windykacja w postępowaniu karnym może więc w niektórych wypadkach okazać się jedynym skutecznym prawnym środkiem do odzyskania długu.

  admin

  13 Sie 18 o 07:37

Skomentuj