Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Oprocentowanie kredytów

1 komentarz

Oprocentowanie kredytu stanowi nieodłączną część każdej umowy kredytowej. Jest ono rodzajem wynagrodzenia, jakie bank albo inna instytucja finansowa pobierają za oddanie kredytobiorcy do dyspozycji określonej kwoty. Poza płatnościami odsetkowymi na ostateczny koszt kredytu składają się także prowizje oraz inne opłaty. Na wysokość oprocentowania kredyty ma wpływ wiele czynników.

Jest ono powiększane między innymi o marżę, której wysokość jest indywidualnie ustalana i zależy przede wszystkim od kwoty udzielanego kredytu, ryzyka, jakie ponosi bank, a w niektórych przypadkach również od wysokości wkładu własnego czy długości okresu kredytowania. Na niższe oprocentowanie mogą liczyć stali klienci oraz tacy, których wiarygodność została dobrze oceniona, a bank nie ma co do nich wątpliwości. Na wiarygodność klienta składa się jego dotychczasowa historia kredytowa oraz wysokość i stabilność osiąganych dochodów. Przed udzieleniem kredytu jest ona sprawdzana w celu zminimalizowania ryzyka ponoszonego przez bank. Sposoby określania oprocentowania kredytu są dwa. Może być ono ustalane na podstawie ustalanej wewnętrznie przez bank stopy bazowej albo na podstawie stóp rynkowych, niezależnych od wewnętrznej polityki banku. W zależności od waluty, w jakiej jest udzielany kredyt stopa ta to WIBOR (przy kredytach złotówkowych), ewentualnie LIBOR albo EURIBOR (przy kredytach w walutach innych niż złotówka).

W zależności od tego czy stopy rynkowe maleją, czy rosną, banki są zmuszone obniżać lub podwyższać oprocentowanie kredytów, ale różnice w poszczególnych bankach mogą być duże. Warunki zmiany oprocentowania zawsze są dokładnie opisane w zawieranej umowie kredytowej. Decydując się na wzięcie kredytu warto porównać wysokość oprocentowania w kilku bankach, aby wybrać najkorzystniejsza dla siebie ofertę. Dzięki temu będzie można rzetelnie ustalić, czy na kredyt w konkretnym banku i na jego warunkach, klienta stać i – co najważniejsze – nie zgubić się wśród wielu ofert dostępnych na rynku. Należy przy tym pamiętać, że poza odsetkami od udzielonej kwoty oraz marżą, należy doliczyć także bankowe prowizje, które mogą być pobierane od różnych czynności związanych ze spłatą zobowiązań (na przykład wcześniejszą spłatą, przewalutowaniem, wakacjami kredytowymi) i podwyższają całkowity koszt kredytu.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

kategoria kredyty

1 komentarz do 'Oprocentowanie kredytów'

Subscribe to comments with RSS

  1. Nie oprocentowanie nominalne tylko oprocentowanie rzeczywiste – Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania czyli w skrócie: RRSO. To tego wskaźnika wypatrujcie na ofercie kredytu, w umowie kredytowej. to tenże wskaźnik zawiera w przybliżeniu informację o pełnym koszcie kredytu. Nie żadne tam oprocentowanie nominalne. Zobaczcie, jak często chwalą się banki w ofertach swych kredytów ich niskim oprocentowaniem nominalnym a jak skrywają RRSO, ciężko je wypatrzyć. A ponieważ uchodzą za instytucje społecznego zaufania, więc sporo kredytobiorców daje się nabrać na te sztuczki z oprocentowaniem – nawet po podpisaniu umowy o kredyt jeszcze nie wiedza o tym, że kredyt będzie je kosztował nawet kilka razy więcej niż wynosi jego oprocentowanie nominalne.

    badin

Skomentuj