Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji komorniczej

komentarze 3

Egzekucja niecelowa to taka która nie ma, nie miała prawa być prowadzona gdyż dłużnik na przykład wygrał sprawę o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego. Postępowanie egzekucyjne zostaje w takiej sytuacji umorzone ale komornik ma prawo zainkasować jakieś tam koszty egzekucji wśród których najbardziej może zaboleć opłata stosunkowa od kwoty która, uwaga…. byłaby egzekwowana jeszcze gdyby nie umorzono postępowania egzekucyjnego.

Jeszcze niedawno było tak, że nawet gdy (rzekomy) dłużnik wygrał sprawę o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego, to i tak on musiał ponieść koszty takiej niecelowej egzekucji a nie (rzekomy) wierzyciel który nie miał prawa wystąpić o egzekucję! Miała jednak miejsce (nie chce mi się sprawdzać, kiedy) nowelizacja Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji i obecnie w omawianej sytuacji (rzekomy) dłużnik ma prawo domagać się przerzucenia żądania zwrotu kosztów komornika na (rzekomego) wierzyciela. Na podstawie art. 49 ust. 4 Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zgodnie z którym w przypadku takiej niecelowej egzekucji opłatę taką uiszcza wierzyciel. W celu ich pobrania komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Fajnie? No niezupełnie ponoć. Podobno komornicy (najczęściej) tak nie robią zasłaniając się tym, że nie są uprawnieni do badania tego, jaka jest przyczyna umorzenia egzekucji. Tak czytałem gdzieś. Logicznie rzecz biorąc, to (rzekomy) wierzyciel wnosząc o umorzenie powinien napisać, dlaczego i to powinno wystarczyć. Oczywiście można też przedłożyć komornikowi prawomocny wyrok sądu pozbawiający wykonalności tytuł wykonawczy ale zanim (rzekomy) dłużnik uzyska to to z sądu, może minąć sporo czasu i komornik wcześniej już wydał postanowienie o wezwaniu (rzekomego) dłużnika do zapłaty kosztów.

Co robić w takiej sytuacji? Ano zaskarżyć postanowienie komornika do sądu powołując się na pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego i wspomniany art. 49 ust. 4 uoksie i wnosząc o uchylenie postanowienia i obciążenie kosztami (rzekomego) wierzyciela.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 12 Ocena średnia: 4.3]

kategoria komornik

Komentarze do 'Przerzucenie na wierzyciela kosztów niecelowej egzekucji komorniczej'

Subscribe to comments with RSS

 1. a co w sytuacji…
  Wcześniej już o tym pisałem, ale mam nową sytuację, otóż…
  Były Wierzyciel wniósł o umorzenie postępowania, po otrzymaniu wniosku od wierzyciela przekazał mu środku (niecelowa egzekucja, ana następny dzień umorzył postępowanie. Złożyłem skargę do sądu na działania Komornika. Komornik przekazał sprawę do Sądu. jednak nie ma żadnej informacji do Pracodawcy o umorzeniu postępowania. Wyjaśniono mi u Komornika, że umorzenie było nieprawomocne i zostało przeze mnie zaskarżone, więc nie jest jeszcze umorzone. Nadal mam zajęcie na koncie, a Komornik nie chce wysłać informacji do Pracodawcy o wstrzymaniu przekazywania środków… Zbliża się koniec miesiąca i pewnie będzie znowu sytuacja, gdzie Pracodawca nie otrzymawszy żadnej informacji przekaże środki do komornika… jest szansa na zablokowanie wysyłki tych pieniędzy i wypłacenie mi przez Pracodawcę?

  Joe

  22 Wrz 16 o 08:33

 2. No to napisz – przypomnij komornikowi, że przecież nie zaskarżyłeś postanowienia o umorzeniu tylko to, że środki wierzycielowi przekazał. Sprawdź co napisałeś wcześniej i jeżeli sformułowanie przez Ciebie użyte nie budzi wątpliwości, to dodatkowo postrasz komornika iż w twojej ocenie zakrawa to na złośliwość (to że nie umarza) i jeżeli nie umorzy natychmiast, to złożysz zawiadomienie o przestępstwie niedopełnienia obowiązków przez komornika.

  admin

  22 Wrz 16 o 09:09

 3. Prześlij mi skany to upublicznię na blogu podając w tytule dane komornika (wolno tak) oczywiście zamazawszy Twoje dane.

  admin

  22 Wrz 16 o 09:37

Skomentuj