Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odszkodowanie z OC zarządcy dróg

skomentuj

Niestety polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia. O ile budujemy nowe trasy, nowe odcinki autostrad to stare lokale drogi są po prostu zapomniane. Czasami trafiamy na drogę, w której jest więcej dziur niż nawierzchni i nie trudno tutaj o uszkodzenie pojazdu, w efekcie, czego konieczne będzie poniesienie kosztów naprawy.

Nie zawsze musimy opłacać takie naprawy z własnej kieszeni. W odpowiednich okolicznościach oraz w konkretnych przypadkach mamy prawo starać się o odszkodowanie z OC zarządcy dróg.

Tylko, do kogo się zwrócić w takich sytuacjach? Odpowiedzialność za utrzymanie dróg publicznych w należytym stanie ponosi dana gmina, powiat lub województwo. Te organy są odpowiedzialne za odśnieżanie dróg, łatanie dróg oraz ustawianie odpowiednich znaków, tak by dana droga była bezpieczna dla użytkowników.

Jeśli uszkodziliśmy samochód wpadając w wielką dziurę to mamy możliwość dochodzenia swoich roszczeń i żądać odszkodowania. W takiej sprawie należy zebrać dowody, by móc walczyć o swoje prawa. Zarządcy dróg niechętnie przyznają się do złych nawierzchni i nie chcą wypłacać odszkodowań, dlatego odpowiednia dokumentacja jest niezbędna by móc w ogóle działać w tej sprawie.

Jeśli chcemy mieć pewność, że zostaniemy przyjęci z naszymi roszczeniami to warto na miejsce zdarzenia wezwać policję, która ma obowiązek sporządzić odpowiednią notatkę. Kolejnym ważnym elementem jest sporządzenie dokumentacji w postaci zdjęć. Koniecznie należy zrobić zdjęcie dziury w jezdni oraz uszkodzeń, jakie ma nasze auto. Jeśli jest to możliwe to należy zrobić zdjęcie samochodu i dziury razem, aby było dokładnie widoczne jak doszło do szkody. Jeśli mamy świadków to jest to najlepszy dowód w sprawie.

W takich sprawach zarządca drogi jest zobligowany do ustawienia stosownych znaków, sygnalizacji bądź zamknięcia danego odcinka drogi oraz usunięcia przyczyn, jakie doprowadziły do szkody, w tym konkretnym przypadku musi załatać dziurę. Są sytuacje, kiedy szkoda nie zawsze jest oczywista np. w przypadku opadów śniegu. Zarządca dróg jest zobowiązany do utrzymywania swoich dróg w należytym porządku, w tym również musi je odśnieżać. Tylko nie zawsze jest możliwe szybkie odśnieżenie wszystkich odcinków, stąd w takich sprawach szkoda nie zawsze zostaje uznana.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria odszkodowania

Skomentuj