Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Solidarna odpowiedzialność komornika i Skarbu Państwa

4 komentarze

Pytanie: Wiadomo mi, że na podstawie art. 36 Ustawy o komornikach sadowych, Skarb Państwa odpowiedzialny jest solidarnie z komornikiem za szkodę jaką ten wyrządził przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu czynności. Pytanie, o kogo należy wskazać w pozwie – po prostu Skarb Państwa? I przeciwko komu wniosek egzekucyjny – przeciwko Skarbowi Państwa? I kto będzie prowadził egzekucję, komornik sądowy czy skarbowy?

Przeczytaj też: Odszkodowanie od banku za niewykonanie zajęcia komorniczego

Odpowiedź: Tak, Skarb Państwa jest odpowiedzialny w takich wypadkach solidarnie z komornikiem czyli może Pan pozwać solidarnie Skarb Państwa i komornika albo tylko Skarb państwa albo tylko komornika (ostatnią opcję odradzam). W pozwie przeciwko Skarbowi Państwa jako pozwanego wskazuje Pan Skarb Państwa a w nawiasie albo po myślniku sąd rejonowy przy którym działa komornik który wyrządził Panu szkodę.

Przeczytaj też: Skarga do prezesa sądu a skarga na czynności komornika

Egzekucja przeciwko Skarbowi Państwa jak też i egzekucja przeciwko komornikowi toczy się na podstawie art. 1060 Kodeksu postępowania cywilnego a zatem prowadzi ją komornik sądowy. I jak chodzi o egzekucję przeciwko Skarbowi Państwa, to może być prowadzona wyłącznie z rachunków bankowych służących do obsługi centralnego rachunku bieżącego budżetu państwa. Do egzekucji najprawdopodobniej nie dojdzie ponieważ przed jej wszczęciem Skarb Państwa (a w naszej hipotetycznej sprawie – sąd rejonowy przy którym komornik działa) ureguluje zasądzoną należność. Zgodnie bowiem z art. 1060 § 1 Kpc wierzyciel – wskazując na tytuł egzekucyjny – wzywa do spełnienia świadczenia bezpośrednio państwową jednostkę organizacyjną (czyli sąd rejonowy w naszym przypadku), z której działalnością wiąże się to świadczenie; jednostka ta jest obowiązana spełnić niezwłocznie świadczenie stwierdzone tytułem egzekucyjnym. Dopiero (zgodnie z art. 1060 § 2 Kpc) w wypadku gdy tytuł egzekucyjny, obejmujący należność pieniężną, nie zostanie wykonany w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia wezwania, wierzyciel może wystąpić do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności w celu przeprowadzenia egzekucji.

Przeczytaj też: Bezpłatna alternatywa do skargi na czynności komornika czyli zawiadomienie prokuratury

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

9 lutego, 2021

Komentarze do 'Solidarna odpowiedzialność komornika i Skarbu Państwa'

Subscribe to comments with RSS

  1. A co gdy na koncie sądu zabraknie środków?

    Ewka

    9 lut 21 o 21:15

  2. Nie zabraknie.

    admin

    10 lut 21 o 07:42

  3. Komornik może sam przeciwko sobie prowadzić egzekucję?

    Natan

    27 lip 21 o 09:50

  4. No raczej nie może, na pewno nie może. Konflikt interesów.

    Anonim

    31 sty 22 o 11:58

Skomentuj