Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Odmowa restrukturyzacji kredytu

komentarze 4

Pytanie: Zwracam się do tejże instytucji, celem zasięgnięcia informacji, czy jesteście mi wstanie pomóc. Mam z mężem problem ze spłatą kredytu konsumpcyjnego, zaciągniętego ok. 4 – lat wstecz. Do marca tego roku spłacaliśmy sumiennie. Ale nasza sytuacja finansowa bardzo się pogorszyła. W styczniu tego roku napisaliśmy wniosek do banku, w celu zrestrukturyzowania zaległej kwoty, aby mieć możliwość , na dogodniejszych zasadach ( zmniejszona o połowę rata ) spłacić kredyt sumiennie. Do tej pory nie mieliśmy żadnych problemów z innymi bankami. Byliśmy klientami z tzw. najwyższej półki. Dlatego, nie czekając – złożyliśmy wniosek o w/w restrukturyzację. I zaczęły się problemy. Odpowiedź odmowna. Na to pismo czekaliśmy ok. miesiąca. Napisałam odwołanie. Żadnej odpowiedzi. Napisaliśmy następny wniosek. Bank zaczął nas lekceważyć. Nie zapłaciliśmy jednej raty, czekając na odpowiedź banku. Minął już miesiąc. Cisza. Od niedawna, dzwonią do mojego męża, namawiają na podobny kredyt, tylko pod hipotekę. Ale po przeliczeniu – wychodzi drożej. Pani, która dzwoniła do mojego męża, na siłę, krzycząc – próbowała zmusić do przesłania wniosku. Była bardzo nieuprzejma. Padły słowa – jak brać to lekko, jak spłacić – to problem. A my przecież bardzo chcemy, tylko prosimy, aby nam to ułatwili. Poczytałam o tym banku na forum – oniemiałam. Kilka osób jest w podobnej sytuacji. Opisali swój problem. Dostali do podpisania – umowy in blanco.

Problem opisałam w skrócie, aby go naświetlić . Nie wiem już do kogo się zwrócić. Byliśmy w wielu bankach. Wszędzie nam odmówiono – niezdolność kredytowa. A pani z banku, przez telefon powiedziała, że może nas zmusić do kredytu pod hipotekę. Bardzo proszę , jeśli to możliwe – o przesłanie jakiejś informacji – jak możemy postąpić, żeby wybrnąć z tej przykrej dla nas sytuacji. I czy to w ogóle jest możliwe. Ten bank – to …. Czy naprawdę nie mamy żadnych praw? Ten bank ma taki slogan – …. Czy tylko wybrani są ludźmi?

Odpowiedź: Niestety, bank nie ma obowiązku przychylić się do wniosku kredytobiorcy o restrukturyzację kredytu. Np. kredyty konsolidacyjne pod hipotekę są często stosowanym rozwiązaniem i generalnie są droższe od kredytów konsolidowanych, muszą być droższe gdyż w przeciwnym wypadku banki nie chciałyby takich kredytów udzielać, spłacając poprzednie zobowiązania kredytobiorcy w ramach konsolidacji. Jeżeli banki odmawiają Państwu kredytów konsolidacyjnych to warto zastanowić się czy proponowany kredyt pod hipotekę jest rzeczywiście złym rozwiązaniem. Alternatywa jest chyba tylko jedna – wypowiedzenie kredytu przez bank i wszczęcie procedury windykacyjnej, egzekucyjnej. To niestety standard.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 9 Ocena średnia: 4.3]

kategoria kredyty

Komentarze do 'Odmowa restrukturyzacji kredytu'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam pewien problem a raczej nie ja ale mój bardzo dobry przyjaciel. Wziął kredyt na 18,000 zł. Spłacał go cały czas póki nie stracił pracy. Po pewnym czasie nie płacenia rat dostawał pisma z banku później przeszło to na stronę windykacji następnie sadu a w konsekwencji do komornika. Nie odbierał ani listów ani awizo ponieważ był w delegacjach w nowo zatrudnionej pracy.Mój znajomy nie ma pieniędzy na swoim koncie ale na koncie swojej partnerki. Tylko on pracuje gdyż maja 3 małych dzieci. Był u komornika i chciał się jakoś porozumieć ale odpowiedzią było to ze komornika to nie interesuje, ze ma wpłacić cala sumę i wtedy dopiero będzie po sprawie, do tego odsetki za każdy dzień zwłoki to 8,50 zł. Czy można napisać jakiekolwiek pismo i dogadać się bezpośrednio z bankiem w którym jest wzięty kredyt? Przed wysłaniem tej sprawy do komornika znajomy dostał propozycje od banku aby wpłacił 150 zł. wraz z pismem o zgodzie spłaty zadłużenia w taki sposób. Partnerka mojego znajomego wysłała ale tylko pieniądze bez oświadczenia, jak wiadomo taka opcja przepadła czy nie można było by jakoś do niej powrócić?

  Uli

  1 Wrz 18 o 07:06

 2. Oczywiście wciąż można próbować negocjować z bankiem i to bank jako wierzyciel egzekwujący może skutecznie wnieść do komornika np. o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.

  admin

  1 Wrz 18 o 07:54

 3. Czy mogłabym liczyć na niewielką pomoc w napisaniu takiego pisma do banku? Chociaż jak zacząć je pisać i do kogo zaadresować, co zawierać powinno takie pismo i jakie informacje? Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać.

  Uli

  1 Wrz 18 o 08:28

 4. Np. „Szanowni Państwo, Zwracam się do Państwa z prośbą o zawieszenie a nawet umorzenie postępowania egzekucyjnego i niniejszym deklaruję spłaty zgodnie z otrzymaną od Państwa propozycją w tym zakresie (pismo z dnia …), czyli (podać szczegółowe warunki spłaty, zaproponowane kiedyś przez bank). Pragnę zauważyć, że dokonywanie wpłat bezpośrednio na konto Banku z pominięciem komornika, spowoduje szybsza spłatę zadłużenia bez potrącania opłaty stosunkowej przez komornika od każdej wpłaty. Nadmieniam iż zaistniała sytuacja nie jest spowodowana złą wolą z mej strony a jedynie splotem okoliczności na które nie miałem większego wpływu.”

  Zaadresować najlepiej do tej komórki / osoby w banku skąd przyszło pismo z propozycją rozłożenia spłat a jeżeli nie było to pismo, to najlepiej zadzwonić do banku i zapytać do kogo wysłać pismo. Prawdopodobnie chodzi o bankowy dział windykacji lub prawny.

  admin

  1 Wrz 18 o 09:45

Skomentuj