Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Od jakiej kwoty postępowanie egzekucyjne?

6 komentarzy

Niektórzy są ciekawi tego, czy bardzo mała kwota długu może być przedmiotem egzekucji komorniczej. Pytają, od jakiej kwoty wszczyna się postępowanie egzekucyjne. Odpowiedź brzmi: komornik na wniosek wierzyciela wszcznie egzekucję nawet jednego grosza i nawet zapłaty jednego grosza można dochodzić na drodze sądowej jakby się kto pytał. Zapewne nikt (nie licząc urzędów) nie skieruje do egzekucji komorniczej (pozostającego do zapłaty) jednego grosza czy niewiele wyższej kwoty, chyba że złośliwie. Minimalna opłata egzekucyjna wynosi 200 złotych: https://pamietnikwindykatora.pl/minimalna-oplata-egzekucyjna-stosunkowa/ i takąż opłatą obciąży komornik dłużnika egzekwując jeden grosz. Do tego koszty zaliczek rzędu z grubsza 100-300 złotych które wierzyciel musi wpłacić komornikowi. Łącznie zatem z jednego grosza w postępowaniu egzekucyjnym dług urośnie do złotych kilkuset.

A czy każdy wierzyciel skieruje do egzekucji komorniczej dług w kwocie np. 100 złotych? Chyba nie każdy a przynajmniej nie każdy spośród tych którzy wiedzą, że większość egzekucji komorniczych jest bezskutecznych: https://pamietnikwindykatora.pl/skutecznosc-egzekucji-komorniczych-czy-bac-sie-komornika/ i że mogą nie odzyskać nie tylko długu ale i wpłaconych na poczet egzekucji zaliczek. Jeżeli jednak wiedzą, ze dłużnik jest jak to się mówi – ściągalny (bo wiedzą, że oficjalnie zarabia powyżej minimum ustawowego), to zapewne zainwestują w egzekucję.

Przeczytaj też: Oszustwo – od jakiej kwoty?

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

26 lipca, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Od jakiej kwoty postępowanie egzekucyjne?'

Subscribe to comments with RSS

  1. Jeżeli wierzyciel ma głównie znacznie wyższe wierzytelności niż 100 lub nawet 200 złotych, to jest szansa na to, że w przypadku takiej małej nie wystąpi z pozwem o zapłatę. Jeżeli jednak takie niewielkie wierzytelności to standardowe należności dla danej firmy, to na pewno wniesie do sądu (raczej do e-sądu) a później do komornika.

    Anonim

    8 kwi 21 o 17:21

  2. Na przykład dla przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej z tytułu niezapłaconych mandatów…

    admin

    9 kwi 21 o 06:38

  3. Ciekawe jest to, że czy nakaz zapłaty jest na 500 złotych czy jest na 50.000 złotych to koszty komornicze sa takie same, o co tu chodzi?

    Gutek

    20 maj 21 o 18:29

  4. Takie same w obu przypadkach mogą być zaliczki dla komornika na ustalenia i czynności egzekucyjne a nie wynagrodzenie komornika które wynosi 10% od wyegzekwowanego długu.

    admin

    20 maj 21 o 18:33

  5. Jeżeli ktoś nie kieruje do egzekucji kwotę 100 złotych to i do sądu nie powinien jej kierować jako że mało który dłużnik spłaca dług otrzymawszy nakaz zapłaty.

    badass

    23 sie 21 o 15:19

  6. Niektórzy spłacają po nakazie zapłaty, zwłaszcza właśnie gdy kwota jest niewielka.

    admin

    23 sie 21 o 16:42

Skomentuj