Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Niełatwy wybór rodzaju lokaty…

1 komentarz

W dzisiejszych czasach niełatwo jest nam coś zaoszczędzić, więc gdy już możemy sobie na to pozwolić chcielibyśmy aby nasz wybór lokaty na której możemy nie tylko zaoszczędzić ale także zwiększyć swój kapitał był jak najbardziej dla nas korzystny. Dlatego niezbędne jest zapoznanie się z rynkiem lokat jakie proponują nam banki. Poniżej zostały przedstawione lokaty, które cieszą się największa popularnością wśród osób chcących zaoszczędzić. A konkretne oferty najlepsze według nas tutaj.

Pierwsza z nim to lokata terminowa – jak sama nazwa wskazuje jest ona otwierana na wcześniej ustalony termin. Podpisana zostaje umowa z bankiem w której określa się na jaki czas wpłacamy środki pieniężne na lokatę jak i w jakim procencie w stosunku rocznym będziemy się na niej wzbogacać. Odsetki oraz kapitał główny są wypłacane w terminie gdy lokata i nasza umowa z bankiem się zakończy.

Drugi rodzaj oszczędzania który proponuje nam bank jest to lokata na zlecenia mająca swą drugą nazwę lokata a’vista. Jest idealna dla osób, które nie mogą zamrozić swoich pieniędzy na dłuższy czas. Polega ona na tym, iż wykonujemy zlecenie wpłaty na lokatę wtedy gdy mamy taką możliwość. W czasie gdy pieniądze znajdują się na lokacie zarabiają, a ich wypłata nie wiąże się z utratą odsetek.

Lokata rentierska – skierowana dla osób, które mają dość duże sumy pieniędzy które chcieliby umieścić na lokacie. Jest ona zwykle długoterminowa a odsetki często są wypłacane w okresach pół rocznych bądź rocznych pozwalając jej właścicielowi się utrzymywać tylko z odsetek.

Bardzo dobrym rozwiązaniem oszczędnościowym jest lokata progresywna, w zasadzie niczym nie różni się od lokaty terminowej oprócz wysokości odsetek, gdyż tu mamy do czynienia z różną ich wysokością tj. okres zawarcia umowy z bankiem o lokatę jest podzielony na np.: trzy okresy gdzie oprocentowanie w pierwszym okresie jest najniższe a w ostatnim najwyższe.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria depozyty bankowe

1 komentarz do 'Niełatwy wybór rodzaju lokaty…'

Subscribe to comments with RSS

  1. Reklamy lokat progresywnych to jeden z przykładów kreatywnej (a może po prostu jedynie bezczelnej?) reklamy stosowanej przez banki, nie do końca rzetelnej. Można się z niej dowiedzieć że w skali roku zarobimy na lokacie progresywnej nawet dwucyfrowa wartość odsetek, np. 12%. Jednak ujęto jest to jako „do 12%”. Pomijając to że „do” należy traktować jako górną granice zysku i wcale nie musi ona zostać osiągnięta, to trzeba wiedzieć na czym polega istota lokaty progresywnej. Chodzi o to, że np. owe 12% przy jednorocznej lokacie będzie obowiązywać dopiero w 12 miesiącu po tym, jak w pierwszym miesiącu umowy lokaty wynosi ono 1%, w drugim miesiącu 2%, w trzecim miesiącu 3% i tak o jeden procent wzrasta co miesiąc, aż osiągnie 12% w ostatnim miesiącu. I mamy wówczas lokatę której oprocentowanie (przed opodatkowaniem) wynosi 6,5% w stosunku rocznym. I takiej właśnie średnie roczne oprocentowanie jest wyznacznikiem atrakcyjności (bądź braku atrakcyjności) takiego rodzaju lokaty w porównaniu do innych depozytów.

    Ika

Skomentuj