Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„nie zaokrągliłam wartości przedmiotu sporu co teraz”

komentarzy 16

Takie tytułowe zapytanie zauważyłem w statystykach odwiedzin tego bloga. Nie przejmuj się, wszystko jest w porządku pod tym względem; nie trzeba zaokrąglać. Złożyłem w swej „karierze” setki pozwów do sądów w całym kraju, do cywilnych, do gospodarczych, do e-sądu też. I nigdy żaden sąd (a dokładnie sędzia lub referendarz, bo budynki nie rozpatrują pozwów tylko ludzie) nie zakwestionował podawania groszy w wartości przedmiotu sporu. Zaokrągla się tylko wpis sądowy, zawsze w górę do pełnej złotówki.

Wiem, wiem, niejeden prawnik strony przeciwnej i mnie zarzucał to w sprzeciwie, że nie zaokrągliłem, oczywiście zarzucał bezskutecznie.

Miałem za to kiedyś inny, lepszy numer w którymś ze śląskich sądów, już nie pamiętam w którym. Złożyłem pozew o zapłatę kilku faktur, wszystkie były fakturami sprzedaży owoców. A sędzia wezwał mnie do sporządzenia osobnych pozwów każdy do innej faktury. 🙂 Pomyślałem sobie, że nie będę dyskutował i użerał się z nieukiem / złośliwcem i wysłałem pozew do sądu właściwego dla mnie w którym sędzia wydał nakaz bez czynienia żadnych problemów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4]

Komentarze do '„nie zaokrągliłam wartości przedmiotu sporu co teraz”'

Subscribe to comments with RSS

 1. W sprawach o zapłatę pieniędzy nie podaje się w.p.s., więc sposób jego podania jest irrelewantny.

  Lech

 2. E no, chyba podaje się:

  Art. 19 Kodeksu postępowania cywilnego

  Oznaczenie wartości przedmiotu sporu
  § 1. W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.
  § 2. W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając postanowienia zawarte w artykułach poniższych.

  Co ciekawe, nawet w Wikipedii piszą błędnie – o konieczności zaokrąglania: http://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_przedmiotu_sporu

  admin

 3. Dziwne, czytamy to samo, a inne wnioski 😉

  „W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć”

  Czyli w sprawach o zapłatę pieniędzy nie jest obowiązany oznaczyć.

  Lech

 4. No, zaraz. Czy pozew o zapłatę faktury jest o roszczenie pieniężne? Czy o zapłatę pożyczki jest o roszczenie pieniężne?

  admin

 5. Oba są o roszczenia pieniężne.

  Lech

 6. I jeszcze dwa zapisy:

  obydwa z 126(1) kpc:

  „W każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.”

  Polecam uwadze ostatnie 8 słów.

  oraz:

  „Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego.”

  to tak a’propos tego rzekomego błędu w wikipedii.

  Lech

 7. Skoro przyznajesz, że jak napisałeś „o zapłatę pieniędzy” jest roszczeniem pieniężnym, to zgodnie z art. 19 (a nie art. 191) § 1 KPC podaje się w.p.s. a Ty napisałeś, że nie podaje się.

  Błąd jest faktyczny a nie rzekomy (przyjąwszy, że powszechna praktyka sądów która wskazałem jest przepisowa). „Pouczenie” autora wpisu w Wikipedii dotyczy całości – nie tych ośmiu słów tylko.

  admin

 8. Jezu, ale motasz, nic nie rozumiem???

  1) Art. 191 kpc nie ma paragrafu 1 więc nie bardzo wiem co chciałeś przekazać
  2) [błąd] – podałem ci wprost z czego wynika obowiązek zaokrąglania, czego nie rozumiesz? 🙂
  3) połączenia „8 słów” z wikipedią – nie rozumiem? „8 słów” dotyczy tego, że w roszczeniach pieniężnych wps nie podaje się („a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.”)

  Lech

 9. Najpierw poprawiam oczywistą pomyłkę pisarską, miałem oczywiści na myśli art. 19 KPC, zaraz odpisze na resztę.

  admin

 10. Ile korków dziś poszło? 😉

  „W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.”

  Jak z tego wywodzisz obowiązek podawania wps? Przecież to jest prościutkie zdanie, z którego wynika tylko tyle, że jak ktoś żąda „100”, to to „100” jest wps, a nie, że trzeba jeszcze raz podawać tę kwotę jako wps.

  Lech

 11. Co do meritum; ja podtrzymuję, co napisałem, innymi słowami nie będę tego ujmował, uważam, że jasno wskazałem.

  admin

 12. No i git, ja tylko wskazałem jakie są przepisy i dlaczego się mylisz, ale jak wiadomo, nie ma to większego znaczenia w praktyce.

  Lech

 13. Ależ ja się nie mylę.

  admin

 14. 1) jeśli myślisz, że wps trzeba podawać w roszczeniach pieniężnych, to się mylisz
  2) jeśli myślisz, że w roszczeniach niepieniężnych nie trzeba zaokrąglać wps, to się mylisz
  3) to, czy trzeba zaokrąglać wps przy roszczeniach pieniężnych jest nieistotny, ponieważ w tych roszczeniach osobnego wps się nie podaje (a tylko wskazuje żądaną kwotę, która jest wps).

  Lech

 15. Odpowiedzi:

  1) Przecież masz jak byk napisane w art. 19 § 1, że podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.

  2) Tego nigdzie nie napisałem

  3) O, widzisz: „wskazuje żądaną kwotę, która jest wps” – błędem jest zatem stwierdzenie, że przy roszczeniach pieniężnych nie podaje się wps. Podaje się i jest to żądana kwota. Twój pierwszy komentarz pod wpisem może zdezorientować osobę niedoświadczoną. A skoro żądana kwota jest wps, to ten wpis w Wikipedii też wprowadza w błąd, i tytuł mego wpisu może o tym świadczyć. Trzeba pisać przejrzyście.

  admin

 16. Dodam jeszcze, że chyba co najmniej dwóch prawników którzy w sprzeciwach zarzucali niezaokrąglenie należności (już we wpisie to wskazałem) zapewne tak właśnie błędnie zrozumiało zapisy które opublikowała (zapożyczyła skądś) Wikipedia.

  admin

Skomentuj