Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„nie zaokrągliłam wartości przedmiotu sporu co teraz”

komentarzy 16

Takie tytułowe zapytanie zauważyłem w statystykach odwiedzin tego bloga. Nie przejmuj się, wszystko jest w porządku pod tym względem; nie trzeba zaokrąglać. Złożyłem w swej „karierze” setki pozwów do sądów w całym kraju, do cywilnych, do gospodarczych, do e-sądu też. I nigdy żaden sąd (a dokładnie sędzia lub referendarz, bo budynki nie rozpatrują pozwów tylko ludzie) nie zakwestionował podawania groszy w wartości przedmiotu sporu. Zaokrągla się tylko wpis sądowy, zawsze w górę do pełnej złotówki.

Wiem, wiem, niejeden prawnik strony przeciwnej i mnie zarzucał to w sprzeciwie, że nie zaokrągliłem, oczywiście zarzucał bezskutecznie.

Miałem za to kiedyś inny, lepszy numer w którymś ze śląskich sądów, już nie pamiętam w którym. Złożyłem pozew o zapłatę kilku faktur, wszystkie były fakturami sprzedaży owoców. A sędzia wezwał mnie do sporządzenia osobnych pozwów każdy do innej faktury. 🙂 Pomyślałem sobie, że nie będę dyskutował i użerał się z nieukiem / złośliwcem i wysłałem pozew do sądu właściwego dla mnie w którym sędzia wydał nakaz bez czynienia żadnych problemów.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4]

Komentarze do '„nie zaokrągliłam wartości przedmiotu sporu co teraz”'

Subscribe to comments with RSS

 1. W sprawach o zapłatę pieniędzy nie podaje się w.p.s., więc sposób jego podania jest irrelewantny.

  Lech

  11 Mar 15 o 11:35

 2. E no, chyba podaje się:

  Art. 19 Kodeksu postępowania cywilnego

  Oznaczenie wartości przedmiotu sporu
  § 1. W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.
  § 2. W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć w pozwie kwotą pieniężną wartość przedmiotu sporu, uwzględniając postanowienia zawarte w artykułach poniższych.

  Co ciekawe, nawet w Wikipedii piszą błędnie – o konieczności zaokrąglania: http://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_przedmiotu_sporu

  admin

  11 Mar 15 o 11:52

 3. Dziwne, czytamy to samo, a inne wnioski 😉

  „W innych sprawach majątkowych powód obowiązany jest oznaczyć”

  Czyli w sprawach o zapłatę pieniędzy nie jest obowiązany oznaczyć.

  Lech

  11 Mar 15 o 11:57

 4. No, zaraz. Czy pozew o zapłatę faktury jest o roszczenie pieniężne? Czy o zapłatę pożyczki jest o roszczenie pieniężne?

  admin

  11 Mar 15 o 12:30

 5. Oba są o roszczenia pieniężne.

  Lech

  11 Mar 15 o 12:32

 6. I jeszcze dwa zapisy:

  obydwa z 126(1) kpc:

  „W każdym piśmie należy podać wartość przedmiotu sporu lub wartość przedmiotu zaskarżenia, jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.”

  Polecam uwadze ostatnie 8 słów.

  oraz:

  „Wartości przedmiotu sporu lub zaskarżenia podaje się w złotych, zaokrąglając w górę do pełnego złotego.”

  to tak a’propos tego rzekomego błędu w wikipedii.

  Lech

  11 Mar 15 o 12:35

 7. Skoro przyznajesz, że jak napisałeś „o zapłatę pieniędzy” jest roszczeniem pieniężnym, to zgodnie z art. 19 (a nie art. 191) § 1 KPC podaje się w.p.s. a Ty napisałeś, że nie podaje się.

  Błąd jest faktyczny a nie rzekomy (przyjąwszy, że powszechna praktyka sądów która wskazałem jest przepisowa). „Pouczenie” autora wpisu w Wikipedii dotyczy całości – nie tych ośmiu słów tylko.

  admin

  11 Mar 15 o 12:55

 8. Jezu, ale motasz, nic nie rozumiem???

  1) Art. 191 kpc nie ma paragrafu 1 więc nie bardzo wiem co chciałeś przekazać
  2) [błąd] – podałem ci wprost z czego wynika obowiązek zaokrąglania, czego nie rozumiesz? 🙂
  3) połączenia „8 słów” z wikipedią – nie rozumiem? „8 słów” dotyczy tego, że w roszczeniach pieniężnych wps nie podaje się („a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna.”)

  Lech

  11 Mar 15 o 12:59

 9. Najpierw poprawiam oczywistą pomyłkę pisarską, miałem oczywiści na myśli art. 19 KPC, zaraz odpisze na resztę.

  admin

  11 Mar 15 o 13:00

 10. Ile korków dziś poszło? 😉

  „W sprawach o roszczenia pieniężne, zgłoszone choćby w zamian innego przedmiotu, podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.”

  Jak z tego wywodzisz obowiązek podawania wps? Przecież to jest prościutkie zdanie, z którego wynika tylko tyle, że jak ktoś żąda „100”, to to „100” jest wps, a nie, że trzeba jeszcze raz podawać tę kwotę jako wps.

  Lech

  11 Mar 15 o 13:02

 11. Co do meritum; ja podtrzymuję, co napisałem, innymi słowami nie będę tego ujmował, uważam, że jasno wskazałem.

  admin

  11 Mar 15 o 13:03

 12. No i git, ja tylko wskazałem jakie są przepisy i dlaczego się mylisz, ale jak wiadomo, nie ma to większego znaczenia w praktyce.

  Lech

  11 Mar 15 o 13:05

 13. Ależ ja się nie mylę.

  admin

  11 Mar 15 o 13:06

 14. 1) jeśli myślisz, że wps trzeba podawać w roszczeniach pieniężnych, to się mylisz
  2) jeśli myślisz, że w roszczeniach niepieniężnych nie trzeba zaokrąglać wps, to się mylisz
  3) to, czy trzeba zaokrąglać wps przy roszczeniach pieniężnych jest nieistotny, ponieważ w tych roszczeniach osobnego wps się nie podaje (a tylko wskazuje żądaną kwotę, która jest wps).

  Lech

  11 Mar 15 o 13:08

 15. Odpowiedzi:

  1) Przecież masz jak byk napisane w art. 19 § 1, że podana kwota pieniężna stanowi wartość przedmiotu sporu.

  2) Tego nigdzie nie napisałem

  3) O, widzisz: „wskazuje żądaną kwotę, która jest wps” – błędem jest zatem stwierdzenie, że przy roszczeniach pieniężnych nie podaje się wps. Podaje się i jest to żądana kwota. Twój pierwszy komentarz pod wpisem może zdezorientować osobę niedoświadczoną. A skoro żądana kwota jest wps, to ten wpis w Wikipedii też wprowadza w błąd, i tytuł mego wpisu może o tym świadczyć. Trzeba pisać przejrzyście.

  admin

  11 Mar 15 o 13:18

 16. Dodam jeszcze, że chyba co najmniej dwóch prawników którzy w sprzeciwach zarzucali niezaokrąglenie należności (już we wpisie to wskazałem) zapewne tak właśnie błędnie zrozumiało zapisy które opublikowała (zapożyczyła skądś) Wikipedia.

  admin

  11 Mar 15 o 13:27

Skomentuj