Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Nie zadłużaj się bezmyślnie. O szybkich, łatwych i drogich pożyczkach.

komentarze 2

Zastanów się czy naprawdę musisz się zadłużyć, czy musisz wziąć pożyczkę, czy Twój pomysł na biznes ma realne szanse powodzenia. Na wielu stronach internetowych (u mnie też :-)), portalach o kredytach ale nie tylko, widzimy z pozoru zachęcające oferty szybkich pożyczek – chwilówek, jak tutaj. Są tak radosne, pożyczki tak łatwe do zdobycia że chyba u wielu osób to nie autentyczny problem i brak gotówki powoduje podjęcie decyzji o zaciągnięciu takiej pożyczki ale odwrotnie – oferta łatwej, szybkiej, niskiej pożyczki powoduje u poniektórych następujący tok myślenia: „O jaka łatwa pożyczka, wezmę ją i coś sobie kupię”.

On / ona jeszcze nie wie co kupi, coś sobie znajdzie; zazwyczaj zbytek. Dotyczy to szczególnie ludzi młodych. A to, że tą pożyczkę trzeba będzie zwrócić za dwa tygodnie albo za miesiąc, jakoś nieszczególnie do nich dociera. No i zaczynają się następnie problemy, bo termin zapłaty mija a pieniędzy na zwrot pożyczki brak. Wkrótce też zagraża windykacja i komornik. W przypadku przedsiębiorców bezmyślne zadłużanie się i problemy z zapłatą długu są często konsekwencją zignorowania biznes planu, niestworzenia go ze wszystkimi jego istotnymi szczegółami, aspektami i naiwnego myślenia – „Musi się udać, jestem świetny, poradzę sobie”. Niestety, życie to nie bajka. Nierzadko też problemy z regulowaniem własnych zobowiązań są konsekwencją niemożności odzyskania własnych należności od klientów. Nie zawsze firma windykacyjna jest w stanie odzyskać dług, być może nawet częściej nie niż tak. Piszę o tym ażeby przestrzec przed zbytnią wiarą w to że należności zostaną odzyskane przez firmę windykacyjną lub komornika „więc tymi należnościami spłacę kredyt który teraz sobie zaciągnę”.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

Komentarze do 'Nie zadłużaj się bezmyślnie. O szybkich, łatwych i drogich pożyczkach.'

Subscribe to comments with RSS

  1. Proszę o poradę odnośnie odsetek od kredytu pozabankowego kiedy zostaje przekazany komornikowi do egzekucji. czy wtedy odsetki stają się automatycznie wyższe i o ile?

    rabarbar

  2. Oprocentowanie kredytu, pożyczki i jakiejkolwiek innej należności nie ulega zmianie z powodu wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Dochodzą jednak dodatkowe koszty z tytułu opłaty stosunkowej (czyli prowizji) pobieranej przez komornika od wyegzekwowanej kwoty i ta opłata stosunkowa może wynosić nawet 15% (w zależności od sposobu egzekucji). Zapewne dojdzie też koszt zaliczek wpłaconych komornikowi przez wierzyciela, zwykle około 150-250 złotych. Jeżeli wniosek egzekucyjny złożył w imieniu wierzyciela radca prawny albo adwokat, to z tytułu takiego zastępstwa egzekucyjnego też należy się wynagrodzenie prawnikowi i też obciąży ono dłużnika.

    admin

Skomentuj