Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Najkrótszy sprzeciw – zarzut od nakazu zapłaty

komentarze 3

Wystarczy aby dłużnik – pozwany napisał w sprzeciwie jedno zdanie jako zarzut od nakazu zapłaty i już zamiast otrzymać prawomocny nakaz, poczekasz choćby i pół roku albo dłużej zanim sąd wyda wyrok. Wyrok, który tak na marginesie też nie musi się uprawomocnić jeśli dłużnik wniesie apelację.

Najkrótszy sprzeciw a konkretnie zarzut w sprzeciwie od nakazu zapłaty z jakim zetknąłem się jako powód, dotyczył sprawy o zapłatę i brzmiał: „Pożyczka została zwrócona przez pozwanego w całości. Dowód: Przesłuchanie pozwanego na okoliczność stwierdzenia faktu zwrotu pożyczki.”

Tyle wystarczyło napisać, aby sąd uchylił nakaz zapłaty i wyznaczył rozprawę (i nigdy na 100% nie wiesz, czy wygrasz). W tekście był jeszcze rażący błąd ortograficzny (chyba celowy) ale już nie pamiętam w którym wyrazie. Minęło od wniesienia tego sprzeciwu grubo ponad pół roku zanim został wydany wyrok. Gdyby prócz umowy pożyczki był jeszcze weksel od dłużnika („stary, pożyczę Ci pieniądze, ale wystaw mi jeszcze weksel do umowy pożyczki, to zajmie chwilę”) to można by z weksla uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. A wówczas dłużnik mógłby nie być taki chętny do przeciągania sprawy w sądzie. Po pierwsze, musiałby wnieść opłatę od wniesienia zarzutów od nakazu zapłaty a po drugie, z takim nieprawomocnym nakazem z weksla wierzyciel mógłby złożyć u komornika wniosek o zabezpieczenie roszczenia na majątku, dochodach dłużnika, na koncie bankowym.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 11 Ocena średnia: 4.4]

Komentarze do 'Najkrótszy sprzeciw – zarzut od nakazu zapłaty'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Najkrótszy sprzeciw – zarzut od nakazu zapłaty'.

  1. Powiem więcej – nakaz z weksla nie tylko stanowi tytuł zabezpieczenia, ale nawet jest wykonalny po dwóch tygodniach od doręczenia nakazu pozwanemu 🙂

    Pjaj

  2. Jak rozumieć – „wykonalny” w tym przypadku? Wszak mimo tego że z weksla to pozwanemu przysługują zarzuty?

    admin

  3. Wykonalny, czyli może być prowadzona egzekucja, a nie tylko zabezpieczenie. Co najwyżej „sąd, na wniosek pozwanego w zarzutach” może wstrzymać wykonanie takiego nakazu zapłaty.

    Lech

Skomentuj