Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Na jakiej podstawie komornik zajmuje konto bankowe

komentarzy 10

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „na jakiej podstawie komornik zajmuje konto bankowe”. Jak to na jakiej podstawie, no na podstawie tytułu wykonawczego czyli najczęściej na podstawie albo prawomocnego nakazu zapłaty albo prawomocnego wyroku albo, w przypadku wierzytelności banku z tytułu na przykład kredytu dla firmy (a propos, dobre oferty firmowych kredytów są tutaj), na podstawie bankowego tytułu wykonawczego. Komornik ma za zadanie wyegzekwować zasądzoną należność a jednym ze sposobów egzekucji jest egzekucja poprzez zajęcia konta bankowego dłużnika.

A jeżeli Ci chodzi o to na podstawie którego art. Kodeksu postępowania cywilnego, to zaraz Ci powiem, tylko wezmę odpis jakiegoś zajęcia przesłany mi jako wierzycielowi. O, dzisiaj jest też i tak też, czytamy między innymi (adresatem jest w tym przypadku Bank Zachodni WBK S.A.):

 Na mocy art. 889, 890 kpc zawiadamiam, że wierzytelność pieniężna dłużnika wynikająca z posiadania rachunku bankowego nr: … oraz innych nie wskazanych w Bank zachodni WBK SA zostaje zajęta do wysokości wymienionej wyżej sumy.

Co? Dlatego, że komornik też wpisał ten fragment pogrubioną czcionką więc i ja pogrubiłem. Nie wiem, może mieli już takie przypadki, że bank (niekoniecznie ten) zajął tylko wskazany w zajęciu rachunek firmowy a na przykład konta oszczędnościowego dłużnika w tym samym banku już nie zajęli. :-). Musi bank zająć wszystkie wierzytelności dłużnika jakie ten ma w tym banku, włącznie z lokatami. Przy okazji, dobre konta firmowe są tutaj a osobiste tutaj gdyby ktoś chciał nagle 😉 zmienić.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

Komentarze do 'Na jakiej podstawie komornik zajmuje konto bankowe'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Na jakiej podstawie komornik zajmuje konto bankowe'.

 1. A lokaty są w takim przypadku automatycznie zrywane?

  Jeśli obowiązują jakieś kary umowne za wcześniejsze zerwanie, to kto je ponosi w takim przypadku?

  Adam

  14 Wrz 12 o 08:21

 2. Lokaty to małe piwo, gorzej jak komuś zajmie się IKE. Kiedyś wiązało się to z całkowitym rozwiązaniem umowy (łącznie ze wszystkimi konsekwencjami typu zapłata należnych z tytułu rozwiązania umowy podatków). Obecnie można wycofać tylko część środków z IKE, ale też nie jest to korzystne podatkowo, w skrajnym przypadku pobierany jest przy tym 30% podatek.

  Lech

  14 Wrz 12 o 08:41

 3. „Jeśli obowiązują jakieś kary umowne za wcześniejsze zerwanie, to kto je ponosi w takim przypadku?”

  A jak myślisz, kto powinien je ponieść: może wierzyciel, może komornik? 🙂

  admin

  14 Wrz 12 o 08:58

 4. Nie o to mi chodzi. Bardziej bylem ciekawy czy sa przepisy regulujace takie sytuacje.

  Adam

  14 Wrz 12 o 10:30

 5. Ot np. wyobrazalbym sobie taki przepis np. tak:

  Jesli jest lokata terminowa, to dluznik decyduje czy ja zrywa i ponosi koszta juz teraz, czy czeka do zakonczenia i ponosi koszta w postaci dodatkowych odsetek ustawowych itd.

  Automatyczne zerwanie czegos, co jest obciazone ewentualnymi sankcjami to troche tak, jakby komornik mogl „wejsc na debet” – stad moja ciekawosc.

  Adam

  14 Wrz 12 o 10:32

 6. Nie wiem, czy jest jakiś przepis bezpośrednio regulujący tą kwestię ale oczywiście to dłużnik jest odpowiedzialny za to. Ponieważ nie zapłacił długu dobrowolnie więc to on ponosi konsekwencje skasowania lokaty przed terminem a dokładniej ściągnięcia pieniędzy przez komornika.

  admin

  14 Wrz 12 o 12:05

 7. Wpisywanie takiej frazy niewątpliwie jest wygodne bo automatycznie zajmuje się wszelkie rachunki dłużnika. Rachunki oszczędnościowe swoją drogą, ale w przypadku firm trzeba pamiętać, że mają one z reguły kilka różnych rachunków w banku, które wykorzystują w swojej działalności.

  Pieniadze i Prawo

  15 Wrz 12 o 13:53

 8. Dzień Dobry
  Jestem niestety dłużnikiem alimentacyjnym i komornik zajmuje mi co miesiąc 60 % uposażenia. Ponieważ jestem osobą niepełnosprawną PEFRON pokrył koszty jednego semestru mojej edukacji w szkole wyższej (niedługo mam otrzymać tą kwotę na konto)Moje pytanie brzmi, czy komornik może mi zająć to świadczenie???

  paweł

  13 Lip 13 o 14:51

 9. Nie wiem, jak zakwalifikować tę pomoc PFRON, bo np. dotacje unijne albo zasiłki pielęgnacyjne nie podlegają zajęciu. To oczywiście nie jest dotacja unijna ani zasiłek pielęgnacyjny ale coś jakby podobnego. Zadzwoń może do PFRON i zapytaj.

  admin

  13 Lip 13 o 15:01

 10. dziękuję za info((-:

  paweł

  13 Lip 13 o 15:06

Skomentuj