Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„na jakie konto bankowe nie wchodzi komornik”

komentarze 2

Takie pytanie ktoś zadał w wyszukiwarce: „na jakie konto bankowe nie wchodzi komornik”. No, „nie wchodzi” polski komornik na konto za granicą, na przykład. Ponadto jeżeli dłużnikiem jesteś Ty to komornik nie wchodzi na konto babci, żony, córki jak i żadnej innej osoby która nie jest dłużnikiem. Natomiast na każde Twoje konto w jakimkolwiek banku może komornik wejść i to z butami. Pod warunkiem że je namierzy, że wskaże mu je wierzyciel, ZUS, Urząd Skarbowy, Twój pracodawca, albo (przede wszystkim) dowie się wysyłając zapytania do banków poprzez system OGNIVO. Bardziej zagrożone zajęciem są konta firmowe niż niepowiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej konta osobiste. Dłużnicy często skutecznie unikają zajęcia konta bankowego, zmieniając je w krótkich odstępach czasu. Oferty kuszą atrakcyjnością. Aha, możesz jeszcze założyć sobie spółkę z o.o. Na konto spółki też nie wejdzie komornik jeżeli to osobiście Ty jesteś dłużnikiem.

W praktyce jednak jest zwykle tak, że gdy komornik dokona już sprawdzeń, gdzie masz konto i je zajmie lub stwierdzi że konta nigdzie nie masz, to ponownie już nie wysyła zapytań po jakimś czasie. Dlatego możesz sobie otworzyć nowe konto (polecamy te tutaj) i istnieje niewielkie ryzyko że komornik dowie się o nim. A sprawdzeń kont komornik dokonuje na początku postępowania egzekucyjnego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 80 Ocena średnia: 4.4]

Komentarze do '„na jakie konto bankowe nie wchodzi komornik”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„na jakie konto bankowe nie wchodzi komornik”'.

  1. Zwracam się z zapytaniem licząc na odpowiedz. Chciałbym a raczej muszę założyć działalność gospodarcza ponieważ wymaga tego szefostwo. Ale mam długi u komorników które spłacam regularnie co miesiąc mam tez zajęcie alimentacyjne które spłacam. I mam pytanie czy tak jak bywało do tej pory moje kata firmowe itp. Zostaną zajęte? Bardzo proszę o odpowiedz i dziękuje.

    Dominik

    14 Lut 18 o 17:12

  2. Tak, jeśli komornik ponownie wystosuje zapytanie do OGNIVO to dowie się o kontach założonych przez Pana. Nasuwa się pytanie czy ponowi takie zapytanie. Warto wiedzieć też, że koncie firmowym nie przysługuje kwota wolna od zajęcia czyli komornik może zabrać z niego wszystkie środki. Na koncie osobistym natomiast przysługuje kwota wolna od zajęcia i praktycznie aby do działalności gospodarczej używał Pan konta osobistego, polecam tutaj i warto nowe założyć (nie używać już posiadanego) bo istnieje spora szansa że komornik już prowadzący postępowanie egzekucyjne nie ponowi zapytania do OGNIVO czyli nie dowie się o tym, że ma Pan nowe konto.

    admin

    14 Lut 18 o 17:55

Skomentuj