Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Maksymalna opłata egzekucyjna

komentarze 2

Bardziej urzędowe określenie to „maksymalna opłata stosunkowa” ale ludzie częściej pytają z użyciem tytułowego określenia. Jak zwał, tak zwał, wiadomo że chodzi o prowizję komornika od wyegzekwowanej należności. Aktualnie więc maksymalna to 81.501,30 zł. czyli 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Jeżeli egzekucja toczyła się z wynagrodzenia za pracę dłużnika albo z jego konta bankowego, to ulega zmniejszeniu do 10-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Pan komornik Konrad Ciesielski z miasta Poznań nie musiał się ograniczać, bo przeprowadził egzekucję z nieruchomości. Co prawda maksymalnej puli nie zgarnął, ale 15% z kwoty 519.000,00 zł. co daje 77.850,00 zł. czyli też „nieźle”. No tak, zgarnął siedemdziesiąt siedem tysięcy osiemset pięćdziesiąt złotych za zlicytowanie nieruchomości. Nie wierzycie? To zobaczcie:

Trzeba jednak przyznać, że namęczyli się w tej egzekucji prowadzonej przez … pięć lat. A czy maksymalna opłata stosunkowa i / lub  sama wysokość procentowa opłaty stosunkowej powinny zostać zmniejszone czy nie, to już inna sprawa.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 15 Ocena średnia: 4.1]

kategoria komornik

Komentarze do 'Maksymalna opłata egzekucyjna'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Maksymalna opłata egzekucyjna'.

  1. Otrzymałem od komornika wszczęcie postępowania egzekucyjnego, dług nie licząc kosztów to 5.850 złotych. Równolegle przyszło zajęcie wierzytelności w urzędzie skarbowym (nic nie mam tam do zwrotu) i zajęcie konta w mBanku (nic nie mam na tym koncie). Tak w ogóle to pieniądze mam ale myślałem, że wierzyciel zapomniał o tym długu. Jak będzie taniej, pojechać do komornika i w kasie zapłacić, czy podać mu konto na którym mam pieniądze albo czekać aż znajdzie to konto?

    Anonim

  2. Tańsza dla Pana będzie skuteczna egzekucja z konta bankowego gdyż komornik pobierze wtedy 8% opłaty stosunkowej a przy wpłacie gotówkowej w kasie 15%. Nie wiadomo jak prędko znajdzie to konto na którym ma Pan pieniądze, może wcześniej przyjść do Pana do mieszkania zająć rzeczy i zdenerwuje się Pan (plus ewentualnie rodzina). Komornicy wysyłają do dłużników żądanie udzielenia wyjaśnień i w tychże żądają podania składników majątku. W Pana przypadku jednak (skoro chce Pan uregulować należność) to może Pan w odpowiedzi wskazać rachunek bankowy na którym są środki. Jeżeli nie wezwał Pana do wyjawienia majątku, to sam z siebie może mu Pan wskazać.

    admin

Skomentuj