Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Lokaty, podatek, inflacja

1 komentarz

Lokaty, to jak chyba wszystkim wiadomo najbardziej popularna forma oszczędzania w Polsce (najkorzystniejsze lokaty mamy tutaj). Podkreślenia wymaga informacja, że w Polsce, bowiem na świecie lokaty bankowe nie mają już tak jednoznacznie dominującej pozycji. Skoro już jednak w Polsce jest tak jak jest, to warto o lokatach wiedzieć jak najwięcej, aby po pierwsze – w pełni świadomie je wybierać, a po drugie, by wybierać te najlepsze.

Decydując się na założenie lokaty, aby nie tylko chronić swoje oszczędności, ale także co nieco zarobić, trzeba pamiętać o kilku sprawach. Są one znane i często poruszane w różnych publikacjach, jednak równie często zapominane. By nikt nie rozczarował się niepotrzebnie przy zamykaniu lokaty przypomnijmy je raz jeszcze. Po pierwsze należy pamiętać o tym, że deklarowane przez bank oprocentowanie nigdy nie pokrywa się z oprocentowaniem rzeczywistym, czyli takim jakie klient otrzymuje na końcu. Nie świadczy to oczywiście, że banki wprowadzają klienta w błąd. Wyjaśnijmy to na przykładzie. Jeżeli bank reklamuje się, iż jego najnowsza lokata ma oprocentowanie na poziomie pięciu procent rocznie, to tak jest. Bank nalicza klientowi obiecane pięć procent odsetek, czyli komuś, kto zdeponował 10 tysięcy złotych nalicza odsetki w wysokości 500 złotych. Równocześnie jednak bank jest zobowiązany potrącić klientowi podatek od depozytów, który to podatek odprowadza do budżetu państwa. Obecnie wynosi on dziewiętnaście procent. Klient nie otrzyma więc 500 złotych, a jedynie 405.

Przyjmijmy, że klient godzi się z tym faktem i wie, że realnie może liczyć nie na pięć procent, a tylko na nieco ponad cztery. Powinien jednak pamiętać o kolejnej ważnej rzeczy. Jeżeli w roku trwania lokaty inflacja znacznie przekroczy cztery procent, to założona lokata nie tylko nie przyniesie zysku, ale wygeneruje stratę równą różnicy między realnym oprocentowaniem lokaty (oprocentowanie netto), a poziomem inflacji. Oczywiście lepiej przykładowe 10 tysięcy złotych złożyć na lokacie niż trzymać je w szufladzie, bowiem pieniądze trzymane w szufladzie stracą jeszcze więcej na swojej wartości, a dokładnie tyle ile wynosi poziom rocznej inflacji.

Jeżeli, to co napisano wyżej jest już wiadome i ktoś uzbrojony w tą wiedzę i świadom warunków jakie wiążą się z lokatami postanawia pieniądze na lokacie zdeponować, to powinien zdeponować je na lokacie możliwie najlepszej. Taką lokatę nie jest trudno znaleźć. W internecie dostępne są różne pożyteczne narzędzia, które mogą pomóc we właściwym wyborze. Porównywarka lokat czy kalkulator lokat, to właśnie tego typu instrumenty. Użytkownik wypełnia kilka prostych rubryk, a porównywarka lokat szybko wyszuka bank, który oferuje najkorzystniejsze warunki. Warto skorzystać. Przy i tak stosunkowo niskim oprocentowaniu lokat liczy się każdy ułamek procenta.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

kategoria depozyty bankowe

1 komentarz do 'Lokaty, podatek, inflacja'

Subscribe to comments with RSS

  1. Na pytanie – od czego zależy oprocentowanie lokat bankowych – można spodziewać się odpowiedzi, że oprocentowanie depozytów (lokat i kont bankowych) zależy od stawki WIBOR. To oczywiście prawda, ale jak wiadomo poszczególne banki walczą ze sobą o pozyskanie deponentów poprzez oferowanie lokat i kont choć minimalnie wyżej oprocentowanych niż konkurencyjne banki. Banki potrzebują pieniędzy na naszych lokatach i kontach bo to, na czym banki przede wszystkim zarabiają, to oczywiście kredyty.
    Deponenci i kredytobiorcy są niejako po przeciwnych stronach barykady. Tym pierwszym zależy na jak najwyższym oprocentowaniu depozytów bankowych a tym drugim na jak najniższej RRSO kredytów ale nie tylko na tym, bo także na tym, aby kredyt był łatwo dostępny. A im łatwiej dostępny kredyt tym większe ryzyko tego, że nie zostanie spłacony zgodnie z terminami określonymi w umowie kredytowej, lecz wystąpi zwłoka w spłacie. Tak może dziać się, gdy kredyty będą przyznawane przy relatywnie kiepskiej zdolności kredytowej (niskie zarobki i już zaciągnięte inne kredyty). Jeżeli takie zaległości powstaną w spłacie u wielu kredytobiorców, to bank może nie być w stanie wywiązać się z umów z deponentami – braknie pieniędzy na wypłaty lokat na wypłaty z kont oszczędnościowych i innych. Banki muszą liczyć się z tym, w przeciwieństwie do pozabankowych firm udzielających pożyczek takich jak chwilówki bez BIK gdzie firmy pożyczkowe liczą się z tym, że odzyskiwanie – egzekucja niespłaconych pożyczek może długo potrwać.

    striker

Skomentuj