Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„leasing zabezpiecza przed komornikiem”

komentarze 2

Ktoś wpisał w wyszukiwarce – „leasing zabezpiecza przed komornikiem”. Zapewne chciał się utwierdzić w przekonaniu, że np. samochód w leasingu nie może zostać zlicytowany przez komornika. No, tak, komornik może co prawda zająć przedmiot w leasingu którym włada (którego używa) dłużnik, ale gdy właściciel leasingu (bank, firma leasingowa) wezwie wierzyciela egzekwującego do zwolnienia leasingu z egzekucji, to wierzyciel musi zażądać tego od komornika i komornik leasing musi zwolnić. W przeciwnym wypadku bank czy też firma leasingowa może złożyć powództwo przeciwegzekucyjne które sąd uwzględni i nakaże zwolnienie leasingu z egzekucji.

Do zajęcia leasingu przez komornika dochodzi dość często a Ty (zwracam się do tego co to hasło tytułowe wpisał) w takim przypadku najlepiej sam nie tylko poinformuj o tym leasingodawcę bezzwłocznie ale też upewnij się że wiedzą o tym iż mają tylko miesiąc na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego. Jeżeli wniosą powództwo po tym terminie to sąd je odrzuci z urzędu. Niektórzy w bankach (firmach leasingowych) wciąż nie wiedzą o tym terminie zawitym, bo kiedyś nie było tego ograniczenia w czasie. Gdyby jednak spóźnili się i komornik zlicytowałby leasing w wyniku czego Twój wierzyciel zostałby spłacony, to nie myśl sobie że już nie będziesz miał długu. Wówczas bowiem będziesz dłużnikiem leasingodawcy, bo zauważ, że doszło do swoistego bezpodstawnego wzbogacenia się Ciebie kosztem leasingodawcy – Twój dług został spłacony kosztem leasingodawcy.

A tak w ogóle to powinieneś liczyć się z tym, że jak Twoją sprawę dostanie w łapy jakaś firma windykacyjna to nie uratuje Cię brak (oficjalnie) własnego majątku. Nie każda firma windykacyjna ogranicza się tylko do uzyskania tytułu wykonawczego i złożenia wniosku egzekucyjnego do komornika zdając się tylko na ustalenia których dokona komornik we własnym zakresie.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria leasing

Komentarze do '„leasing zabezpiecza przed komornikiem”'

Subscribe to comments with RSS

  1. To co może zrobić jeszcze taka firma żeby ściągnąć dług jak dłużnik „oficjalnie” nic na siebie nie ma? Znam 2 takich dłużników. Mają ogromne majątki nie na siebie i nikt nie może dobrać im się do skóry. Pozakładali spółki i to po kilka na osoby trzecie, jedna z byłych żon nawet alimentów na dzieci nie dostaje bo oficjalnie dłużnik biedny jak mysz kościelna. A biznesy im się kręcą. Przecież nerki nikt im nie zabierze. Chyba …

    aga

  2. Jak mają „nieoficjalnie” to nie muszą nerki oddawać… Niedawno innej adze z podobnym problemem odpisałem w komentarzu (ostatni, póki co): http://pamietnikwindykatora.pl/2011/12/30/czy-osoba-fizyczna-moze-sprzedac-dlug-do-firmy-windykacyjnej-bez-klauzuli-wykonalnosci-sadowej/

    admin

Skomentuj