Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Ławnik nie musi znać prawa! Ma tylko patrzeć sędziom na ręce!

komentarzy 7

Prezydent Andrzej Duda postuluje wprowadzenie do Sądu Najwyższego elementu społecznego czyli ławników. Ja uważam, że ławnicy ale tacy losowani z wielkiej grupy osób, jak to jest np. w USA i gdzie nazywani są przysięgłymi, powinni znaleźć się we wszystkich sądach i instancjach. Przedstawicieli społeczeństwa do SN wybierałby Senat spośród kandydatów zgłoszonych m.in. przez organizacje pozarządowe – powiedział Pan Prezydent. Taki system wyboru ławników już mi się mniej podoba ale teraz nie o tym.

W dzisiejszych komentarzach niektórych prawników oczywiście nie zabrakło głosów krytyki tej propozycji Pana Prezydenta tzn. wprowadzenia ławników do Sądu Najwyższego. „Jak to obywatel nie znający prawa ma na równi decydować z profesjonalnym sędzią Sądu Najwyższego, fachowcem najwyższej klasy?”

Prawnicy – krytycy tej propozycji, nie udawajcie że nie wiecie, w czym rzecz… Przecież wiecie (ale tego głośno nie powiedzie, wiecie dlaczego), że prawdopodobnie większość przekrętów sędziowskich to umyślne błędy w ustaleniu faktów w sprawie oraz umyślne błędy logiczne! Umyślne czyli celowe.

Prawdziwy ławnik ma być przede wszystkim po to aby powiedzieć sędziom „Hola, hola, Państwo Sędziowie! Przeoczyli Państwo zgodnie ten i ten fakt, ten i ten zapis w umowie pomiędzy stronami, to i to zeznanie strony, no spójrzcie.” Chodzi o to, aby profesjonalni przestępcy – sędziowie nie mogli zrealizować takich przekrętów jak na przykład tutaj: Opis bezczelnych przekrętów sędziów w jednej sprawie – w dwóch instancjach. Część 1. Albo / oraz „Hola, hola, Państwo Sędziowie! Ten wyrok SN na który chcą Państwo powołać się dotyczy zupełnie innej specyfiki sytuacji niż ta którą mamy w naszej sprawie! Proszę, znalazłem uzasadnienie w internecie, przeczytajcie Państwo Sędziowie!”, jak na przykład tutaj: „Sąd”: udowodnij brak doświadczenia bojowego. Nadmieniam, że wskazane wyżej dwa opisy przekrętów dotyczą tej samej sprawy, przekrętów popełnionych przez trzech sędziów w II instancji czyli odwoławczej…

Właśnie po to są nam potrzebni faktyczni ławnicy a raczej przysięgli – do skorygowania celowych błędów przestępców w sędziowskich togach udających że nie są w stanie (w trójkę – wspólnie) ustalić faktów i że rozumują na poziomie debila czyli osoby upośledzonej umysłowo w stopniu umiarkowanym. I taka też jest ich – przysięgłych rola w systemie Common Law czyli w USA.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

kategoria prawnicy

Komentarze do 'Ławnik nie musi znać prawa! Ma tylko patrzeć sędziom na ręce!'

Subscribe to comments with RSS

 1. Zawodowi sędziowie według tego projektu będą w przewadze liczebnej 2-1 do ławnika i go przegłosują. Ta zmiana jest pozorna, przestępcy dalej będą kręcić lody.

  Dooda

  27 Wrz 17 o 10:55

 2. To jest osobna kwestia, nie wiem jakie tam będą zasady. Jednak to procedowanie powinno być nagrywane albo ławnik powinien mieć prawo nagrywać to i gdy sędziowie uporczywie przeforsują przekręty, zgłosić to do prokuratury.

  admin

  27 Wrz 17 o 11:30

 3. Ale mają być bufory: RPO i ktoś jeszcze którzy będą decydować o skierowaniu takiej nadzwyczajnej skargi.

  Bufor

  29 Wrz 17 o 13:43

 4. Ja mam wrażenie,że instytucja ławnika obecnie to relikt przeszłości, nic nie mówią, nie słuchają, niczego nie rozumieją, o niczym nie decydują, tylko siedzą tak do ozdoby i pobierają za to wynagrodzenia.

  komentator

  21 Paź 17 o 20:53

 5. Oczywiście. Potrzeba przysięgłych wzorem z USA i to nie jednego jako dodatku do składu sędziowskiego lecz zamiast sędziów których rola powinna sprowadzać się do tej jaką mają w USA.

  admin

  22 Paź 17 o 12:22

 6. Z tym patrzeniem ławników sędziom na ręce jest istotny problem. Ostatnio miałam proces w Sądzie Rejonowym w Bielsku-Białej i panowie ławnicy po zakończeniu procesu na moich oczach czule pożegnali panią sędzię i jej protokolantkę pocałunkiem w rękę.
  No chyba że uznać, że w ten sposób patrzyli jej na ręce. Ale chyba trudno 🙂

  komentator

  10 Lis 17 o 21:25

 7. Oni tylko przypomnieli sędzi o swej lojalności wobec niej a protokolantkę cmoknęli dla ściemy wobec Ciebie. Trza za każdym razem losowanych przysięgłych z szerokiej populacji jak w USA i problem koneksji z kurwą sądową znika.

  admin

  11 Lis 17 o 07:38

Skomentuj