Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyty inwestycyjne a obrotowe

1 komentarz

Zarówno kredyt inwestycyjny jak też kredyt obrotowy to kredyty przewidziane tylko dla podmiotów gospodarczych jednak istotnie różnią się od siebie, przede wszystkim  przeznaczeniem. Kredyt obrotowy bank udostępnia firmie bez uzgadniania w umowie celu na jaki kredyt ten ma zostać przeznaczony, przedsiębiorca ma tutaj taką swobodę jak prywatna osoba w przypadku kredytu gotówkowego. Dobre oferty kredytów obrotowych mamy tutaj.

Inaczej przedstawia się sprawa jak chodzi o kredyt inwestycyjny. Ten kredyt jest przeznaczony na konkretny cel który jest ściśle określony w umowie kredytowej i w każdym przypadku chodzi o sfinansowanie inwestycji zwiększającej majątek trwały. Może więc tym celem być na przykład zakup samochodu ale w tym przypadku należałoby najpierw sprawdzić czy nie tańszy okaże się leasing samochodowy. Jednocześnie jednak zalecane jest sprawdzenie i porównanie maksymalnej ilości ofert kredytu inwestycyjnego ponieważ różnice w realnym oprocentowaniu pomiędzy poszczególnymi ofertami mogą być znaczne.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty dla firm

1 komentarz do 'Kredyty inwestycyjne a obrotowe'

Subscribe to comments with RSS

  1. Zgadza się, kredyt inwestycyjny ma to do siebie, że może być pobierany nie tylko na tak zwane dobra namacalne jak nieruchomość czy maszyny budowlane, ale także może być założony na udziały w danej firmie, na akcje oraz obligacje oraz na wszystkie inne rodzaje papierów finansowych.
    W celu uzyskania kredytu inwestycyjnego należy niezwłocznie przedstawić szereg dokumentów, które określają rentowność przedsięwzięcia, które zgłasza kredytobiorca na podstawie biznesplanu. Dokumenty te należy zgłosić do osoby zajmującej się pośredniczeniem między bankiem a kredytobiorcą w procesie zawierania kredytu inwestycyjnego. Dokumenty, które powinny znaleźć się w zestawieniu to między innymi kosztorysy, tak zwana analiza SWOT czyli zestawienie szans i zagrożeń przedsięwzięcia, kalkulacja finansowa a wszystkie z dokumentów muszą dotyczyć danego przedsięwzięcia na tyle, aby była możliwość określenia jego rentowności.
    W przypadku gdy, kredytobiorca chciałby założyć linię kredytową, jest w stanie złożyć zapotrzebowanie na więcej niż jedno dobro (bez różnicy czy oba dobra są materialne czy nie). Trzeba jednak zapoznać się tutaj z pewną specyfikacją kredytową. Banki rozgraniczają zapotrzebowanie kredytobiorców na trzy rodzaje: kredyt na zakup towarów, kredyt na restrukturyzację zakładu czy organizacji czy kredyt na wyposażenie należącej do kredytobiorcy nieruchomości.

    Renegat

Skomentuj