Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyty gotówkowe

komentarzy 13

Pożyczki gotówkowe znane też jako kredyty gotówkowe (najlepsze są tutaj) mają to do siebie, że możemy je przeznaczyć na dowolny cel. Nie musimy deklarować bankowi, ani innemu pożyczkodawcy, na co potrzebujemy pieniędzy z pożyczki. Pożyczki są dobrym rozwiązaniem na pozyskanie gotówki w razie nagłej potrzeby i to także dlatego, że możemy ją otrzymać nawet w przeciągu kilkunastu minut a umowa pożyczki gotówkowej jest zwykle mniej skomplikowana i mniej sformalizowana niż ma to miejsce w przypadku umowy o kredyt. Otrzymujemy gotówkę do ręki albo na koncie i, w przeciwieństwie do kredytu celowego, możemy ją sobie z konta wypłacić, choćby z bankomatu. Tak na marginesie, osoby otrzymujące od banku kartę kredytową tak naprawdę nie otrzymują do dyspozycji kredytu lecz właśnie pożyczkę; pieniądze można sobie wypłacić z bankomatu i przeznaczyć na dowolny cel. Koszty pożyczki bankowej są jednak generalnie droższe niż kredytu; są znacznie wyżej oprocentowane.

Udzielenie pożyczki gotówkowej niesie ze sobą generalnie potencjalnie większe (coraz większe) ryzyko niż w przypadku kredytu jeżeli chodzi o otrzymanie jej zwrotu lub jej wyegzekwowanie. Straty banków z tytułu nieodzyskanych pożyczek są coraz wyższe; bywa, że udzielają pożyczek bez zabezpieczeń, bez żyrantów, jedynie na podstawie zaświadczenia o dochodach a te są często fałszowane przez nieuczciwych pożyczkobiorców. Pomimo tego banki bardzo chętnie udzielają teraz szybkich pożyczek i intensywnie reklamują takie pożyczki których oprocentowanie jest znacznie wyższe niż kredytów. Nawet jeżeli co dwudziestej pożyczki nie odzyska się, to i tak się opłaca, takie jest założenie bankowców. Te pożyczki, których banki udzielają przy minimum formalności i minimum wymagań stawianych pożyczkobiorcy są szczególnie kosztowne; można więc powiedzieć, że osoby które je w całości spłacają pokrywają straty banków powstałe przez tych którzy pożyczek nie spłacili i od których nie udało się wyegzekwować ich zwrotu.

Pożyczkę gotówkową banki określają też jako kredyt gotówkowy; zwłaszcza gdy chodzi o pożyczkę w relatywnie wysokiej kwocie i udzielaną na dłuższy okres czasu. Jeżeli pożyczkobiorca posiada własną nieruchomość (mieszkanie, dom, działka), potrzebuje relatywnie dużej kwoty pożyczki i może poświęcić nawet kilka tygodni na załatwienie formalności, wówczas warto skorzystać z proponowanej przez banki oferty pożyczki hipotecznej. Jest ona tańsza niż pożyczka – kredyt gotówkowy na zaświadczenie o zarobkach, poręcznie. Pożyczki hipotecznej nie należy utożsamiać z kredytem hipotecznym; to dwa różne produkty. Kredyt hipoteczny udzielany jest tylko na zakup lub budowę nieruchomości a pieniądze z pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolny cel, np. na zakup sprzętu AGD, wyjazd na wakacje, albo na zakup samochodu (bywa ona bardziej opłacalna niż kredyt samochodowy). Dlatego że zabezpieczenie na nieruchomości dłużnika jest bardzo solidnym zabezpieczeniem. Generalnie pożyczka ma do siebie i to, że może nam jej udzielić nie tylko bank, ale też inny podmiot, chociażby osoba prywatna. Przed kilku laty powstała idea tzw. pożyczek społecznościowych, udzielanych w ramach systemu przez osoby prywatne innym osobom prywatnym; idea ta została już przeniesiona na nasz krajowy grunt. Taka społecznościowa pożyczka może okazać się produktem tańszym niż bankowy kredyt gotówkowy.

Czym się kierować wybierając kredyt gotówkowy? Oczywiście wysokością jej oprocentowania, wysokością prowizji za udzielenie pożyczki, okresem jej spłaty. Dla osób mogących mieć problemy z wykazaniem zdolności kredytowej, istotna też będzie kwestia dostępności pożyczki a więc właśnie wymogów stawianych przez bank pożyczkobiorcy. Jeżeli natomiast decydujemy się na wzięcie pożyczki pozabankowej, to uważajmy na to z kim podpisujemy umowę pożyczki. Niektóre podmioty a konkretnie osoby z tych kręgów, bywa że nie przebierają w środkach co tyczy się zwłaszcza windykacji zwrotu pożyczki gdy popadniemy w nieprzewidziane kłopoty finansowe i nie będziemy mogli spłacić długu w terminie. A takie pożyczki pozabankowe bywają drogie. Często są jedynym wyjściem dla osób mających złą historię kredytową w BIK, dla osób nie posiadających stałego źródła dochodów, zatrudnienia. Tacy pożyczkobiorcy praktycznie nie mają szans na otrzymanie pożyczki w banku. Wykorzystują to firmy udzielające tego typu pożyczek określanych jako „kredyt bez BIK”, „pożyczka bez zaświadczeń” i narzucają wysokie oprocentowanie oraz różnego rodzaju opłaty, co daje łącznie oprocentowanie rzeczywiste na przykład na poziomie powyżej 60% w stosunku rocznym. Inna sprawa, że udzielanie takich pożyczek obarczone jest wyższym ryzykiem, co przynajmniej częściowo usprawiedliwia narzucanie wyższych kosztów.

Bankowe kredyty gotówkowe to pożyczki dla osób posiadających stałe, udokumentowane dochody (umowa o pracę na czas nieokreślony, emerytura…) i nienaganną historię kredytową szczególnie w BIK a także w innych rejestrach jak chodzi o zobowiązania finansowe. Jeżeli taka jest Twoja sytuacja, możesz liczyć na kredyt gotówkowy. Jeżeli nie, to szkoda Twego czasu i próbuj w parabankach tudzież na portalach pożyczek społecznościowych (niskie kwoty pożyczek dla nowych użytkowników takich portali).

Różnice (w danej ofercie kredytu) pomiędzy oprocentowaniem nominalnym a rzeczywistym kredytu gotówkowego mogą być znaczne. Oprocentowanie rzeczywiste jest o wiele wyższe i w ofercie szukaj tej wartości – RRSO. To ta wartość daje wyobrażenie o faktycznym koszcie kredytu. Jeżeli zdarza Ci się brać (pilną) pożyczkę, powiedzmy że od czasu do czasu, to wyrób sobie kartę kredytową. Będziesz miał wówczas gotówkę dostępną w bankomacie w każdej chwili a pożyczkę gotówkową można wziąć swoją drogą. Pytanie tylko, czy potrafisz oprzeć się pokusie zbędnego korzystania z karty.

Można też wyrobić sobie coś w rodzaju zdolności kredytowej na portalach pożyczek społecznościowych. Nowi ich użytkownicy – pożyczkobiorcy mogą tam liczyć jedynie na niską kwotę pożyczki np. 1000 zł. Jednak im więcej kolejno zaciągniętych w terminie i spłaconych pożyczek, tym wyższe limity pożyczek są przyznawane pożyczkobiorcy. Jeżeli potrzebujesz wysokiej pożyczki to zamiast kredytu gotówkowego rozważ zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, pod warunkiem że jesteś właścicielem nieruchomości. Pożyczka hipoteczna, z racji tego, że hipoteka jest uznawana za mocne i pewne zabezpieczenie wierzytelności, jest tańsza od kredytu gotówkowego.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 3 Ocena średnia: 4.7]

kategoria kredyty gotówkowe

Komentarze do 'Kredyty gotówkowe'

Subscribe to comments with RSS

 1. Mam w banku kredyt zagrożony wypowiedzeniem umowy kredytowej, bo straciwszy prace nie spłacam rat. Z banku z wydziału windykacyjnego wydzwaniają do mnie i straszą że sprawa trafi niebawem do komornika. Czy bank ma prawo skierować kredyt do egzekucji komorniczej bez sądu?

  Marta

 2. Poniekąd tak. Bank ma prawo wystawić bankowy tytuł egzekucyjny jeżeli zaciągając kredyt podpisał Pan oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Aby jednak móc skierować sprawę do komornika, wcześniej bank musi wystąpić z tym tytułem egzekucyjnym do sądu z wnioskiem o nadanie mu klauzuli wykonalności. Istotnie jednak nie będzie prowadzone postępowanie sądowe według takiej procedury jak w przypadku sprawy o zapłatę na przykład prywatnej pożyczki. Nie będzie Panu dane wnieść sprzeciw, zarzuty, dopiero w postępowaniu egzekucyjnym, ale bank zapewne ma bezsporną wierzytelność w stosunku do Pana i podstaw do wniesienia powództwa przeciwegzekucyjnego zapewne brak.

  admin

 3. Pożyczki gotówkowe to nie tylko domena banków ale też firm pożyczkowych. U wielu osób pierwsze skojarzenie na dźwięk słowa pożyczka może dotyczyć właśnie tych oferowanych przez firmy pozabankowe. W obu przypadkach, to znaczy zarówno w przypadku bankowych kredytów gotówkowych jak też w przypadku pozabankowych pożyczek, od pożyczkobiorcy wymaga się posiadania zdolności kredytowej. Widziałem co prawda oferty pożyczek pozabankowych bez żadnych (dokładnie: bez żadnych) wymagań, co było wprost napisane, ale podejrzewam że mogło chodzić jedynie o zamiar wyłudzania pieniędzy od osób zwabionych taką niby ofertą.

  Torino

 4. Udzielenie pożyczki gotówkowej polega na przekazaniu przez jeden podmiot zwany pożyczkodawcą określonej w umowie pożyczki kwoty pieniężnej drugiemu podmiotowi zwanemu pożyczkobiorcą do swobodnego dysponowania nimi, na określony w umowie okres czasu. Po upływie okresu czasu na jaki pożyczka została zawarta, pożyczkobiorca zobowiązany jest zwrócić pożyczoną kwotę pieniędzy powiększona o narosłe odsetki o ile zostały zawarte w umowie pożyczki. Pożyczka różni się od kredytu praktycznie przede wszystkim właśnie tym, że pożyczkobiorca może ją przeznaczyć na dowolny cel. Pożyczkodawca może być zarówno bank jak również inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą a także osoba prywatna. I tak też, prócz pożyczek bankowych, dostępne są na rynku także pożyczki pozabankowe i pożyczki od osób prywatnych, zwłaszcza tych zrzeszonych na portalach społecznościowych. Bankowe pożyczki hipoteczne bywają alternatywą zamiast kredytu samochodowego a tym samym zamiast leasingu jak idzie o finansowanie zakupu samochodu.

  korektor

 5. Jak ze sprawdzaniem KRD przez banki?

  Huck Finn

 6. KRD czyli Krajowy Rejestr Długów jeszcze chyba nie jest tak kluczowym rejestrem jak może się wydawać (pod wpływem marketingu uprawianego przez KRD). Jeszcze chyba wiele banków udziela pożyczki bez sprawdzania w KRD. Podstawą weryfikacji przez banki jest BIK a nie rejestry długów czyli Biura Informacji Gospodarczej. Jak chodzi o pozabankowe pożyczki typu Provident, Profi Credit albo internetowe chwilówki to według posiadanej przeze mnie wiedzy, figurowanie w KRD nie jest przeszkodą do uzyskania tychże. jest często przeciwnie przynajmniej jak chodzi o pożyczki bez BIK czyli są to zarazem pożyczki bez weryfikacji w KRD gdyż takie firmy pożyczkowe jak wspomniany Provident nastawiają się właśnie na zadłużonych klientów.

  Fan Trabanta

 7. Jaka jest właściwie różnica między kredytem a pożyczką??

  Ilonka

 8. Celem zaciągnięcia zarówno pożyczki jak i kredytu jest uzyskanie pieniędzy. Różnica polega na tym, że w przypadku ubiegania się o pożyczkę nie ma potrzeby wskazywania bankowi celu, dla którego pożyczka ma być przeznaczona. Również po udzieleniu pożyczki bank nie sprawdza i nie ma prawa sprawdzać, na co przeznaczane są pieniądze z pożyczki. Inaczej wygląda ta sprawa w przypadku ubiegania się o kredyt; w tym wypadku kredytobiorca musi ściśle określić cel (jeden cel a nie dwa lub więcej), na jaki mają być przeznaczone środki z udzielonego kredytu. A po uzyskaniu środków z kredytu ów cel nie może się zmienić. Czyli, nie można skutecznie ubiegać się o jeden kredyt jako cel przedstawiając np. zakup mieszkania oraz samochodu. Oczywiście można ubiegać się o dwa kredyty – jeden na zakup mieszkania a drugi na zakup samochodu. Bank, po udzieleniu kredytu, ma prawo kontrolować, czy kredytobiorca przeznacza kredyt na cel, w jakim ten kredyt został mu udzielony. Pożyczkobiorca natomiast, jak już zasygnalizowano na wstępie, może robić z pożyczką co mu żywnie podoba czyli przeznaczyć ją na cele według swej fantazji a także zmieniać je. Ten brak możliwości kontroli przez bank wydatkowania pieniędzy z pożyczki ma przełożenie na zwykle wyższe koszty pożyczki w stosunku do kredytu. Chodzi oczywiście o oprocentowanie tudzież o prowizję. Udzielenie pożyczki co do której bank nie wie, na co zostanie przeznaczona i czy rozsądnie, może bowiem spowodować większe problemy z jej zwrotem i egzekwowaniem. Drugą istotną różnica pomiędzy kredytem a pożyczka jest czas, na jaki są udzielane. W przypadku kredytu może to być nawet kilkadziesiąt lat natomiast w przypadku pożyczki uzgodniony okres spłaty zwykle nie jest dłuższy niż 15 lat.

  admin

 9. Pytanie – jaki kredyt jest najtańszy – zadawane jest codziennie przez tysiące potencjalnych kredytobiorców. Przyjmijmy, że wielu z nich pytając ma na myśli pożyczkę gotówkową. Nie będę tu porównywał kredytów gotówkowych oferowanych przez poszczególne banki, bo za kilka tygodni najtańszy może być nawet ten, który jest dzisiaj najdroższy. Do porównania kredytów można użyć a jakże, porównywarki kredytów jakich wiele w internecie. Szybko i wygodnie i bezpłatnie można dokonać porównania.
  Na pewno nie są najtańsze kredyty pozabankowe a przeciwnie, są najdroższe. Unikać ich, kto ma zdolność kredytową i tylko do banku po kredyt biec. Kredyty pozabankowe są w większości dla zadłużonych osób. A spośród gotówkowych kredytów bankowych a więc pożyczek, najtańsze są zawsze te, które są zabezpieczone na wartościowej rzeczy której kredytobiorca jest właścicielem. I tak też, pożyczka pod zastaw rzeczy ruchomej (najczęściej pod zastaw pojazdu kredytobiorcy) zawsze będzie tańsza od niezabezpieczonego kredytu gotówkowego. A jeszcze tańsza od kredytu pod zastaw będzie pożyczka hipoteczna a więc taka, której zabezpieczeniem jest nieruchomość będąca własnością kredytobiorcy.

  Kopi

 10. Czym są dokładnie „chwilówki”?

  Barbara

 11. Chwilówki to szybkie pożyczki o niewielkich kwotach. Przede wszystkim zatem polecamy chwilówki przez internet jako zdecydowanie najszybsze i najwygodniejsze. Posiadając konto w banku (warunek konieczny) i dostęp do internetu oraz telefon komórkowy, można skorzystać z ofert kilku wiarygodnych i łatwo dostępnych chwilówek których oferty zamieściliśmy tu: http://pamietnikwindykatora.pl/2014/10/24/zestawienie-pozyczek-pozabankowych-chwilowek/. Od momentu wysłania online wniosku o pożyczkę do momentu wpłynięcia na konto pożyczki mija co najwyżej kilka godzin. Są to chwilówki na już także dlatego, że nie ma potrzeby załatwiania u pracodawcy zaświadczenia o zatrudnieniu – są to pożyczki bez zaświadczeń. Mogą je zatem otrzymać także osoby bez pracy albo z komornikiem na wynagrodzeniu.

  admin

 12. Jaki kredyt jest najkorzystniejszy – to pytanie jest bardzo na rzeczy gdy chodzi o kredyty. Z jednej strony, oczywiście najkorzystniejszy kredyt to kredyt najtańszy. A najtańszy kredyt to nie (niekoniecznie) ten który ma najniższe oprocentowanie nominalne, choć to ulubiony wabik banków – niskie oprocentowanie nominalne. O faktycznym, całkowitym koszcie kredytu przesądza wysokość oprocentowania rzeczywistego w stosunku rocznym czyli wskaźnik RRSO. Jednakże dla niektórych osób najkorzystniejszy kredyt to taki który ma najniższe raty nie obciążające zbytnio budżetu kredytobiorcy. A niskie raty nie idą w parze z niskim całkowitym, ostatecznym kosztem kredytu tylko przeciwnie.

  Jurij Gagarin

 13. Własne mieszkanie albo dom albo na przykład lokal użytkowy lub działkę możemy wykorzystać do zaciągnięcia stosunkowo taniego kredytu gotówkowego w banku. Kredyty gotówkowe zabezpieczone zastawem a w szczególności właśnie hipotecznie są tańsze od tych niezabezpieczonych, cechuje je niższe oprocentowanie rzeczywiste. Nieruchomość stosunkowo pewne zabezpieczenie wierzytelności, w tym także kredytu. Przyznanie kredytu gotówkowego zabezpieczonego hipotecznie czyli po prostu hipotecznej pożyczki też, podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych kredytów, wymaga wykazania się przez kredytobiorce zdolnością kredytową a więc odpowiednio wysokimi zarobkami. Kredytobiorca nie powinien też mieć zbyt wielkiej kwoty innych zobowiązań kredytowych już zaciągniętych i absolutnie żadnych zaległości w spłacie tych zobowiązań. Osoby które myślą, że atut w postaci własnej nieruchomości jako zabezpieczenia pod kredyt zwalnia je z konieczności wykazywania zdolności kredytowej w tym standardowym, wyżej wspomnianym zakresie, bardzo się mylą. bez dochodów i z długami mogą otrzymać pożyczkę pod hipotekę ewentualnie w jakiejś firmie pożyczkowej, ale z pewnością będzie to znacznie wyżej oprocentowana pożyczka niż bankowa pożyczka hipoteczna.

  Marusia

Skomentuj