Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kredyt mieszkaniowy z dopłatą na zakup mieszkania – MDM

1 komentarz

MDM czyli Mieszkanie Dla Młodych. W ramach kredytu mieszkaniowego z dopłatą pod szyldem MDM można otrzymać dopłatę wynoszącą od 10 do 20% wartości zakupu mieszkania. Niewątpliwie brzmi to zachęcająco. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc otrzymać taki kredyt? O tym poniżej.

Pierwszy z warunków to maksymalny wiek kredytobiorcy, który nie może być wyższy niż 35 lat. Nadmieniamy przy tym, że przedmiotowy kredyt może zostać przyznany nie tylko małżeństwu ale też singlowi / singielce. A zatem, wiek zarówno współmałżonka jak i współmałżonki oraz singla nie może być tu wyższy jak 35 lat.

Kolejnym warunkiem / ograniczeniem jest metraż mieszkania. I tak też, jeśli małżeństwo bądź też osoba samotna – singiel nie ma dzieci, to przedmiotowy kredyt może zostać przyznany na zakup mieszkania o metrażu nie większym jak 75 metrów kwadratowych. Zauważmy, że jest to taki sam maksymalny metraż niezależnie od tego, czy w mieszkaniu ma mieszkać małżeństwo (a więc dwie osoby) czy jedna osoba – singiel. W przypadku posiadania trójki potomstwa, metraż maksymalny wzrasta o 10 metrów kwadratowych. Jednakże dopłata uwzględnia tylko 50 metrów kwadratowych.

Single i osoby bezdzietne mogą liczyć na dopłatę 10%. Pojedyncze osoby (single) oraz małżeństwa posiadające dzieci mogą liczyć na dopłatę w wysokości 15%. Kolejne 5% dopłaty mogą takie osoby zyskać jeśli w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania w kredycie narodzi im się trzecie bądź kolejne dziecko.

Kolejny (wysoce logiczny) warunek spełnienie którego jest niezbędne aby móc uzyskać przedmiotowe dopłaty, to nieposiadanie innej nieruchomości.

Jest także limit ceny za metr kwadratowy mieszkania na które można uzyskać kredyt z dopłatą. W przypadku miast jest to od ok. 4 do 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 1 Ocena średnia: 5]

kategoria kredyty hipoteczne

1 komentarz do 'Kredyt mieszkaniowy z dopłatą na zakup mieszkania – MDM'

Subscribe to comments with RSS

  1. Mieszkanie dla Młodych to tak na prawdę młodszy brat programu preferencyjnych kredytów Rodzina/ singiel na swoim, trwającego od 2009 do 2012 roku. W przeciwieństwie do MdM, RnS przewidywała możliwość wzięcia kredytu także na mieszkania z rynku wtórnego, czyli po prostu na mieszkania tańsze. To zresztą jeden z głównych powodów krytyki nowego programu rządowego. Przeciwnicy mówią bowiem, że kredyt na preferencyjnych warunkach nie jest tak naprawdę wsparciem dla młodych, a jedynie dla branży budowlanej. Deweloperzy już zresztą zacierają ręce. Problemem jednak jest jeszcze to, że w małych miejscowościach nowych mieszkań się nie buduje, a znowu w tych dużych ceny przekraczają wyznaczone przez rząd limity. W lepszej sytuacji będą więc ci, którzy będą chcieli kupić mieszkanie na kredyt w Łodzi niż w Warszawie czy Legnicy.
    Pomimo braku oficjalnych statystyk wiadomo, że chętnych na kredyty z programu RnS nie brakowało, Po utrudnieniu dostępu do kredytów, przez zaostrzenie zdolności kredytowej większości młodych ludzi nie stać na kupno mieszkania, a rządowe programy mają tą tendencje zmienić. Może więc Mieszkanie dla Młodych to gratka dla deweloperów i banków, ale dla chcących kupić mieszkanie na kredyt także. Zanim jednak zdecydujemy się na kredyt w którymś z banków, warto przyjrzeć się bliżej ofertom kredytów także w innych placówkach, bo to że wszystkie uczestniczą w programie rządowym nie znaczy, że nie stosują własnej polityki przy udzielaniu kredytów.

    Kowalsky

Skomentuj