Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

KRD – korci by sprawdzić osobę, ale uważaj

komentarze 4

Jesteś klientem Krajowego Rejestru Długów (albo innego BIG)? Przedsiębiorcę możesz sprawdzić w rejestrze po nr NIP bez niczego, kogo tylko chcesz, bez upoważnienia. Uważaj jednakże ze sprawdzaniem osób fizycznych. Musisz mieć upoważnienie w takim wypadku, choć sprawdzenie jest wykonalne bez upoważnienia, tylko na podstawie znanego Ci nr PESEL. Wpisujesz, klikasz i masz raport (ma długi czy nie ma) – w sekund 5 jak to mówią. Jednakże za takie sprawdzenie bez upoważnienia można otrzymać grzywnę, uwaga …. do 30 tys. zł. Czy to może wyjść na jaw? Może, bo każda osoba może zażądać raportu na swój temat z KRD i w takim raporcie wyszczególnione będzie czy i kto sprawdzał osobę.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 45 Ocena średnia: 3.8]

kategoria windykacja

Komentarze do 'KRD – korci by sprawdzić osobę, ale uważaj'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'KRD – korci by sprawdzić osobę, ale uważaj'.

 1. a co jak mnie sprawdził ktoś bezprawnie? nie wiem nawet skąd wytrzasnął mój pesel… co mam robić?

  iza

  19 Lip 12 o 02:26

 2. Skontaktuj się z KRD telefonicznie i zapytaj, co masz robić, zgłoś im to, ja szczegółowej procedury nie znam.

  admin

  19 Lip 12 o 05:57

 3. Czy firma windykacyjna może wpisać do krd?

  izy

  18 Lis 16 o 15:39

 4. Tak, może ale pod warunkiem że windykację prowadzi na podstawie umowy cesji (w tym również powierniczej cesji). Ja wpisuję dłużników moich klientów do KRD na takiej właśnie zasadzie.

  Kiedyś nawet gdy prowadziłem firmę windykacyjną, to doznałem olśnienia, aby rozreklamować się z ofertą np. „Dodawanie dłużników do KRD” i kasować np. 120 zł. za dodanie i powiadomienie dłużnika, właśnie na podstawie umowy cesji z symboliczna prowizją np. 0,1% od odzyskanego długu. Nie chciałem jednak drażnić KRD a poza tym, wyznaję trochę zasadę: zarabiaj i daj zarobić innym. Dopisywałem więc dłużników moich klientów do KRD ale w ramach faktycznej a nie fikcyjnej windykacji.

  Niestety jednak, rejestr ten jak i dwa wiadome pozostałe są w windykacji (niemal) całkowicie nieskuteczne.

  admin

  18 Lis 16 o 16:10

Skomentuj