Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Konto i firma poza zasięgiem komornika

18 komentarzy

Zapytania w wyszukiwarce w rodzaju “konto którego nie może zająć komornik” pojawiają się wielokrotnie codziennie. Każde konto dłużnika może zająć komornik, ale…

Przeczytaj też: Zagraniczne konto bankowe a komornik

Porady, jak uniknąć egzekucji komorniczej do etycznych nie należą. Jednakże zagadnienie ma dwie strony medalu. Czasem dłużnik chciałby spłacić swoje długi na przykład mając nowy pomysł na biznes i poprzez wypracowanie zysku ale nie może rozwinąć skrzydeł jako przedsiębiorca, bo komornik i wierzyciele czyhają aby ściągnąć każdy grosz i nie pozwolą mu się rozkręcić. Co wtedy?

Przeczytaj też: Konto osobiste jako firmowe

Jeżeli więc przysłowiowy Jan Kowalski jest dłużnikiem, to może założyć np. spółkę cywilną, spółkę z o.o. czy spółkę jawną. Komornik nie będzie mógł prowadzić egzekucji z konta firmowego i majątku spółki jeżeli dłużnikiem jest Jan Kowalski (będący jej wspólnikiem) a nie sama spółka. Nawet w przypadku spółki cywilnej nie posiadającej osobowości prawnej też jest to niemożliwe. Czyli np. Jan Kowalski zakłada spółkę cywilną z bratem swoim Andrzejem Kowalskim (albo nie z bratem) i spółka ma konto bankowe którego obaj są właścicielami – komornik nie może prowadzić egzekucji z takiego konta skoro tylko jeden ze wspólników jest dłużnikiem. Nie może też np. zlicytować samochodu którego właścicielem jest taka spółka cywilna – dwaj wspólnicy.

Przeczytaj też: Prywatne długi a spółka z o.o.

Komornik może natomiast prowadzić egzekucję z zysków wspólnika będącego dłużnikiem podobnie jak w przypadku np. spółki z o.o. może zająć jego udziały i zyski; wypłacane są one jednak co jakiś czas a nie płynnie, na bieżąco. Nie wiem natomiast jak to się dzieje, ale jeszcze nie zdarzyło się abym jako wierzyciel tym sposobem otrzymał jakieś pieniądze – pomimo stosownych zajęć dokonanych przez komornika.

Przeczytaj też: Komornik a konto bankowe osoby trzeciej

A niektórzy dłużnicy tak nie kombinują, tylko po prostu co jakiś czas zakładają kolejne konto firmowe… Dobre konta firmowe do założenia online są tutaj. Z tego co się orientuję, to komornicy dokonawszy zapytań do banków o konto dłużnika, już nie ponawiają ich w tej samej sprawie.

Masz pytanie? Napisz do mnie: poczta@pamietnikwindykatora.pl

23 kwietnia, 2011

Komentarze do 'Konto i firma poza zasięgiem komornika'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to 'Konto i firma poza zasięgiem komornika'.

  1. A można sobie nawet i założyć spółkę z o.o. w “taki sposób” by komornik nie mógł tknąć udziałów oraz wynagrodzenia (nawet b. wysokiego), jednocześnie zachowując pełną kontrolę nad spółką (własne udziały).

    Kreatywność dłużników nie zna granic 🙂 sam byłem pod wrażeniem.

    Piotrek

    14 sty 12 o 23:16

  2. w jaki sposób można założyć taką spółkę?chce założyć z partnerem ale on ma komornika. czy można obejść to tak by komornik nic nie mógł ściągnąć

    mala:)

    27 paź 12 o 18:32

  3. Ja tego nie wiem a poza tym, chcesz nieetycznej porady.

    admin

    28 paź 12 o 10:13

  4. Kolega Admin chyba z innej planety jest, czy podatki są etyczne? Czy korupcja rządu i produkcja przez FED ogromnej ilości gotówki dla zadłużenia ludzkości jest etyczna??? Nie ma litości odnośnie kasy, a kto żyje etycznie i jak św. Teresa przykazała, będzie żył skromnie… P.S. Etyka jest różna dla różnych osób w zależności od punktu widzenia, a Prawa musi przestrzegać każdy. Nie łamiąc prawa możesz wszystko, działając zgodnie z nim na swoją korzyść 😉

    Marioosh

    2 gru 13 o 01:21

  5. Pytanie które zadała mala:) może nawet nieprzestrzegania prawa dotyczy a nie tylko kwestii etyki. Kto bowiem ukrywa majątek, uniemożliwia egzekucję komorniczą, ten przestępstwo popełnia z art. 300 kk.

    admin

    2 gru 13 o 05:27

  6. prowadzę działalność gospodarczą w Polsce. Z powodu poważnych problemów zdrowotnych (niestety NFZ nie refunduje w pełni mojego leczenia) mam zadłużoną w Polsce działalność oraz siebie jako osobę fizyczną. Po niedawnym powrocie do normalnego funkcjonowania staram się spłacać swoje należności z bieżących prac, jednak do akcji wkroczył już komornik co oznacza ograniczenie w funkcjonowaniu – prowadzę działalność małej agencji reklamowej (projekty graficzne, projektowanie stron www, gadżety itd), kontrahenci płacą mi przedpłaty na realizację zamówień spersonalizowanych – z zajęciem komorniczym niestety jest to niemożliwe – automatycznie nie mam jak realizować takich zamówień bo każda wpłata jest zabierana prze komornika. Pracuje też na umowę o pracę na pół etatu tylko w celu “zus z głowy” i przekazania dochodu na spłatę należności które są automatycznie pobierane.

    Nie chcę zamykać działalności w Polsce, nie uchylam się od swoich zobowiązań które spłacam. Wręcz przeciwnie. Szukam sposobu na płynność w realizacji swoich działań. Czuję że mam związane ręce a będzie jeszcze gorzej bo jak zaczynam spłacać małe kwoty to upominaja się o więcej i więcej. Czy założenie dodatkowej działalności za granicą może mi pomóc tymczasowo żeby móc pracować i spłacać należności? Czy windykacja lub komornik może przejąć moje dochody za granicą? Czy takie rozwiązanie jest legalne czy mogę sobie jedynie zaszkodzić?

    Sarna

    4 kw. 18 o 17:34




  7. Może Pani śmiało działać za granicą, polski komornik nie ma tam dostępu.

    Może też Pani dalej działać w Polsce. Komornik nie dowiaduje się z automatu o nowym koncie bankowym dłużnika. Musi w tym celu wysłać zapytania do banków poprzez system OGNIVO. Z praktyki wiem, że raczej nie ponawiają zapytań. I tak też, może Pani otworzyć nowe konto, najlepiej osobiste, bo przysługuje na nim (a na firmowym nie) comiesięczna kwota wolna od zajęcia (polecam dobre oferty kont osobistych tutaj jeśli otworzy Pani konto korzystając z tej strony, to ja otrzymam od banku prowizję ale Pani oczywiście nic nie płaci) jeśliby jednak zajął ponowiwszy zapytanie do OGNIVO. Uprzedzając Pani ewentualne pytanie czy da się używać konta osobistego jako firmowego odpowiadam: tak da się.

    A tak na wszelki wypadek (ewentualnie, jak Pani uważa, być może nie jest to konieczne), żeby nie prowokować komornika do ponownego poszukiwania kont bankowych, to może Pani od czasu do czasu podać klientom to stare konto do zapłaty, niech sobie komornik zajmie jakiś “ochłap”.

    admin

    4 kw. 18 o 18:42

  8. Czy w ogóle można prowadzić firmę mająć wszczętą egzekucję przeciwko sobie?

    Grzesiek M.

    16 sie 18 o 19:39

  9. Wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie powoduje z urzędu zamknięcia firmy dłużnika. Można więc prowadzić firmę w takiej sytuacji i niektórzy przedsiębiorcy świetnie sobie w niej radzą. Mają na przykład towar na sklepie w komisie albo przewłaszczony na rzecz banku jako zabezpieczenie kredytu firmowego, co nie przeszkadza im w sprzedaży tego towaru (pod warunkiem że uzupełniają sprzedany towar takim samym). Ci, którzy ze względu na specyfikę swej działalności gospodarczej zmuszeni są do przyjmowania zapłaty na konto, co rusz zmieniają konta firmowe, aby być zawsze o jeden krok przed komornikiem który te konta tropi. Samochody i maszyny miewają w leasingu więc też im komornik nie zlicytuje… w sumie więc, Polak potrafi, dla chcącego nic trudnego, itp.

    admin

    16 sie 18 o 20:18

  10. Polecam zamiast konta firmowego używać osobistego, zawsze ta kwota wolna jest zagwarantowana /za wyjątkiem egzekucji alimentów.

    Ulek

    4 lip 21 o 08:43

  11. No i ja mam egzekucję alimentów i wszystko mi z konta zabrał. Zgodne to z prawem?

    Anonim

    12 sie 21 o 20:32

  12. Niestety, zgodnie z prawem – w egzekucji alimentów kwota wolna na rachunku bankowym nie przysługuje.

    admin

    12 sie 21 o 21:38

  13. Niech mu udostępni swoje konto konkubina i problem z głowy. Komornik nie zajmie konta osoby która nie jest dłużnikiem nawet gdy wie że to dłużnik tego konta używa. Nic nie może zrobić.

    doc. dr hydraulik

    12 wrz 21 o 11:18

  14. Wbrew pozorom skuteczna egzekucja przeciwko firmie bynajmniej nie jest standardem, przeciwnie. Jednoosobowe firmy jak i spółki są generalnie poza zasięgiem komornika i to bez jakichś specjalnych zabiegów ze strony przedsiębiorców. Wystarczy zmieniać konto bankowe.

    Jacenty

    2 paź 21 o 04:13

  15. Żeby egzekucja przeciwko firmie była skuteczna, to w większości spraw potrzeba ażeby komornik namierzył klientów takiej firmy którzy płacą z terminem płatności i zająć taką wierzytelność. A bez tego to komornik musiałby codziennie pytać w Ognivo o nowe konto takiego dłużnika.

    skubi

    20 paź 21 o 20:11

  16. Kiedyś komornik prowadził dla mnie egzekucję przeciwko dłużnikowi który miał wtenczas sklep z towarem. Komornik chciał ten towar sprzedać ale nikt nie chciał kupić. Nie rozumiem tego.

    Jacenty

    20 paź 21 o 20:30

  17. Firmom nie jest dane korzystać z jakiejkolwiek kwoty nie podlegającej egzekucji ale wiele z nich może całkowicie unikać zajęć. Już mi – wierzycielowi komornicy trzy egzekucje umorzyli przeciwko firmom które dalej funkcjonują.

    Mikołaj

    15 lis 21 o 21:31

  18. Wiele zależy od tego w jakiej branży firma działa. Płatności gotówkowe to podstawa przy zajęciu komorniczym i tak samo wielu klientów jednorazowych.

    Anonim

    11 lip 22 o 22:10

Skomentuj