Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto bankowe dziecka a komornik

komentarzy 49

Czy komornik może zająć konto bankowe Twojego dziecka gdy dłużnikiem jesteś tylko Ty? Jeżeli dziecko jest pełnoletnie albo gdy ma skończone 13 lat (czyli gdy ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych), to nie może – o tym wiedziałem. Jednak kilkakrotnie ostatnio pytano mnie jak w tytule w odniesieniu do konta dziecka które jeszcze 13 lat nie skończyło. Oto bowiem PKO Bank Polski uruchomił usługę tzw. konto Junior dla takich małych dzieci. No i zaczęły się pojawiać pytania o to, czy komornik może zająć konto takiego dziecka w wieku poniżej lat 13 w sytuacji gdy dłużnikiem jest rodzic który to konto otworzył i aby to zrobić, obowiązkowo musiał też dla siebie konto osobiste w tym banku otworzyć.

Kluczowe zatem pytanie, czy dziecko mające przy koncie rodzica konto Junior jest właścicielem tegoż konta? zatelefonowałem na infolinię PKO BP gdzie zapytałem panią konsultantkę, czy właścicielem konta Junior jest dziecko. Odpowiedziała że no nie, bo dziecko jest za młode (chodziło jej zapewne o brak zdolności do czynności prawnych) i że właścicielem konta jest rodzic mający konto osobiste też w PKO BP; rodzic który to konto Junior otworzył. Zapytałem zatem wprost, czy jak otworzą to konto mojemu synkowi (którego nie mam ale o tym nie powiedziałem), to komornik może je zająć za moje długi. W tym momencie pani stwierdziła, że nie wie, że przekaże moje pytanie i oddzwonią do mnie.

Godzinami nie mogłem się doczekać na oddzwonienie więc zacząłem szukać w internecie i znalazłem fragment wypowiedzi przedstawiciela PKO BP: „Konto Junior dla dzieci poniżej 13 roku życia jest bezpłatne, bezpieczne. Powiązane z kontem rodzica, gdyż taki jest wymóg prawny. Posiadaczem rachunku jest dziecko, właścicielem pieniędzy jest dziecko, ale reprezentowane przez rodzica.”

Aha, no to jesteśmy w domu; skoro właścicielem konta jest dziecko, to komornik konta takiego zająć nie może za długi rodzica. Ba, nawet nie dowie się o istnieniu tegoż. A z PKO BP w końcu oddzwonili, zauważyłem nieodebrane połączenie z numerem ich infolinii. Ciekawe czy spec od takich zagadnień miał wiele innych spraw, czy może tak długo naradzała się specjalna komisja.

No dobra, ale czy musisz uciekać się do „wykorzystania” Twego dziecka? Z doświadczeń licznych egzekucji jako windykator wiem, że komornicy bardzo rzadko ponawiają zapytania o konto do banków. Dobre, wybrane oferty kont osobistych masz tutaj.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 489 Ocena średnia: 4.3]

Komentarze do 'Konto bankowe dziecka a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Potwierdzam – konto nalezy do dziecka. Przepraszam za nieprecyzyjną informację uzyskaną na infolinii. Pozdrawiam
  M. Macierzynski, PKO Bank Polski

  Michał Macierzyński

 2. Nie ma za co, pani konsultantka była bardzo uprzejma, przekazała pytanie i ktoś od Państwa telefonował do mnie ale nie miałem wtedy przy sobie telefonu. Dziękuję za info, pozdrawiam.

  admin

 3. witam serdecznie chcialam sie dowiedziec czy komornik moze zajac konto w banku pko BP DLA RODZICA bo chce otworzyc konto dla corki ma 7 lat

  aga

 4. Jest to konto dziecka więc komornik nie może zając tegoż konta jeśli rodzic ma dług. Tak jak w artykule powyższym napisano.

  admin

 5. Witam
  Czyli jesli zalozylam konto rodzica i dodatkowo konta dla dzieci a pieniadze beda wplywaly na konto rodzica to komornik nie moze zajac czy nalezy podac numer konta dziecka???

  Magda

 6. Twoje konto może zając skoro jesteś dłużnikiem a konta dziecka nie może.

  admin

 7. Oki dzieki za info pozdrawiam

  Magda

 8. Tak dziecka nie może ale wypłacasz przez swoje konto więc tu może zrobić blokade.

  kasia

 9. mam pytanie czy jeśli komornik zajął mi konto na poczet długu konto sbl i pko czy może wejść na konto mojego syna który też ma konto w pko.i oszczędza sobie .syn ma 16 lat jako osoba niepełnoletnia ja zakładałam mu konto…na jego nazwisko ale prawdopodobnie jestem współwłaścicielką konta teraz…więc jak to wygląda?czy komornik może zająć jego oszczędności??

  magda

 10. Sprawdź czy jesteś współwłaścicielką bo ja tego nie wiem. Jeżeli jesteś a w umowie o prowadzenie rachunku nie zastrzeżono jakie udziały w nim należą do syna, to komornik będzie mógł zając połowę środków na tym rachunku zgromadzonych. A może nie jesteś współwłaścicielką? Wtedy komornik nie może zająć konta syna, w ogóle.

  admin

 11. założyłem konto dla dziecka 12 letniego w pko bp. jest dostepna karta tzw. przedplacona ale do konta rodzica gdzie sie wskazuje uzytkownika – można dziecko. czy środki na tej karcie może zająć komornik ?

  tomek

 12. Istotne jest, kto formalnie jest właścicielem karty: rodzic czy dziecko. Jeżeli rodzic (będący dłużnikiem), to komornik może zająć.

  admin

 13. Witam. Chce otworzyć córce konto junior w banku pko tylko one będzie połączone z moim kontem, więc moje pytanie brzmi czy komornik będzie mógł zająć jej pieniądze które beda na koncie?? Dodam że córka ma 4 miesiące.

  Patrycja

 14. Skoro konto na córkę czyli jako właściciel konta figuruje córka, to komornik nie może go zająć.

  admin

 15. witam,czy jak mój syn ma otwarte konto w pko „konto pierwsze” i jestem Przedstawiciel ustawowy – pełnomocnik kanałowy to komornik moze siasc na te konto ?

  szymon

 16. Nie.

  admin

 17. Witam, mam konto rodzica w PKO BP i jest ono na mnie ale wpływa tam wynagrodzenie męża to czy komornik może zająć moje konto ? Dłużnikiem jest mąż.

  kika

 18. Nie może zająć.

  admin

 19. A jeśli je zablokuje to co mam zrobić ? boje się że jeśli mi je zajmie to nie będę mogła wypłacać pieniędzy z kąt dzieci z których korzystają. Proszę o pomoc

  kika

 20. To skarga na czynności komornika a nawet zawiadomienie prokuratury o przekroczeniu obowiązków przez komornika.

  Komornik wyśle do banku zajęcie konta męża z imienia i nazwiska i nr PESEL, bank nie ma prawa zając na polecenie komornika Pani konta! Jeszcze chyba nie było czegoś takiego w historii…

  admin

 21. Witam. Posiadam konto bankowe, do którego moja mama posiada pełnomocnictwo i kartę prepaidową. Na tą kartę wpływa jej wynagrodzenie. I otóż kilka dni temu środki na moim koncie zostały zablokowane, z powodu długów mamy. Czy komornik mógł zrobić coś takiego, czy to już przekroczenie jego kompetencji?

  paulina

 22. Pełnomocnik nie jest współwłaścicielem konta i komornik nie miał prawa zająć Pani konta. Jest to niespotykana sytuacja, w ogóle to bank nie powinien zrealizować polecenia zajęcia konta przysłanego przez komornika skoro dane właściciela konta czyli Pani nie zgadzają się z danymi dłużnika czyli Pani Mamy. Czy na pewno Mama jest tylko pełnomocnikiem a nie współwłaścicielem?

  Jeżeli komornik nie wskazał tego pani konta bankowi tylko wysłał zapytanie o to czy Mama jako dłużnik ma konto w tym banku, to bankowi który to sprawdzał w ogóle nie powinno „wyskoczyć” w systemie pani konto bankowe, skoro zapytanie dotyczyło mamy a nie Pani. A jeżeli komornik podał bankowi konkretny Pani rachunek z poleceniem zajęcia, to bank powinien odmówić wykonania zajęcia informując, że konto nie należy do dłużnika.

  Skoro zaistniała taka niedopuszczalna sytuacja, to proszę wezwać wierzyciela Mamy aby nakazał zwolnic komornikowi konto gdyż wniesie Pani powództwo przeciwegzekucyjne (mam Pani na to miesiąc licząc od dnia w którym dowiedziała się Pani o zajęciu konta) Jeżeli komornik ściągnął z konta pieniądze, to proszę wezwać wierzyciela Mamy aby je Pani zwrócił gdyż pozwie go pani do sądu o zwrot. Sugeruję też zapytać w banku jakim prawem dokonali dla komornika zajęcia Pani konta skoro Pani mama nie jest jego współwłaścicielem a jedynie pełnomocnikiem czyli może działać na rzecz Pani jako pełnomocnik ale to przecież nie jest konto ani pieniądze Mamy.

  admin

 23. Witam corka ma.17lat ma.niezaplacone mandaty za mpk przyszlo jej ze ma.komornika chcemy zalozyc jej konto zeby meza wyplata przychodzila czy to znaczy bedzie jej zabierał komornik ?

  Ania

 24. Tak, skoro to będzie jej konto to komornik je zajmie i pieniądze na tym koncie.

  admin

 25. Witam mój syn ma konto WBK .ma 15 lat. Mój mąż pod innym nazwiskiem niż syn. To komornik za alimenty zająć może wynagrodzenie. Z konta mojego syna jak mąż nie jest posiadaczem ani wspolwascielem? ?

  Stef

 26. Nie ma prawa zająć konta syna.

  admin

 27. Witam mam pytanie zakładając konto junior dziecku 5 letniemu można na jego dane wyrobić kartę ? I jak wyglądają wypłaty z takiego konta chodzi oczywiście o komornika. Czytając odpowiedzi wiem że konta junior zająć nie może jak i środków na nim ale wpływająca tam moja wypłata musi zostać przeze mnie pobrana jaki sposób jest bezpieczny?

  Andrzej

 28. Co do karty to już w banku musi Pan zapytać.

  Każdy sposób na wybranie wypłaty jest dobry. Nie wiem co który bank oferuje w ramach danej oferty (czy jest karta, czy można wybrać w oddziale banku).

  admin

 29. Proponuję wszystkim karty prepaidowe Ing Śląski taka portmonetka bez możliwości przelewu, ale wpłacać i wypłacać można dowolne kwoty, ważne dwa lata opłata tylko 20zł. pobierana w 1 mcu z karty. Trzeba poprosić kogoś z rodziny by poszedł z Wami do Ing, wziął tę kartę (taka mini umowa) ale przekazał Wam tę kartę i najlepiej podać swój nr tel do tego. Na tę karte nie zaciągniecie żadnych kredytów, jest bezpłatna przy płaceniu wyjmowaniu kasy z bankomatów Ing i cash planet. Także osoba z rodziny nic nie ryzykuje, do Was komornik nie przyjdzie bo na inną osobę, a kasę mogą Ci wpłacać dowolne osoby. Mankamenty: ważne tylko 2lata, trzeba po dwóch pójść po kolejną, osoba z rodziny najlepiej by była krystaliczna-bez komorników, by nie ściągnęli z niej długu. @ rodzaj karty-karta tylko do przelewów i wpłat nie można wypłacić z bankomatu i zapłacić w kasie, można przelać, ale ważna 5lat, opłaty podobnie. Zachęcam do spróbowania-jak się uda macie spokój, można wziąć tez na dziecko 18 i więcej lat.

  Obywatel

 30. Witam mam pytanie ; syn 15 latek złożone konto w WBK , jestem przedstawicielem ustawowym ( matka ) czy komornik może zająć wpływy ? Jeśli jasno jest napisane zs syn jest właścicielem ??? Dodam ze na konto przychodzą alimenty z zagranicy i rodzinne z zagranicy .

  Kasik

 31. Nie może zająć, konto jest syna a syn nie jest dłużnikiem.

  admin

 32. Witam. Czy jesli jestem dluznikiem i zaloze konto junior dla synka 1,5 roku to czy dostane osobna karte do bankomatu i bede mogla robic z tego konta przelewy?

  Ja

 33. Proszę zapytać w banku.

  admin

 34. Witam, mój syn 6 letni ma konto PKO junior, na to konto wpływa moja wypłata już po potrąceniu komorniczym, komornik kazał pracodawcy ujawnić numer konta na które przelewa resztę mojej wypłaty, czy w takim przypadku komornik ma prawo zając resztę mojej pensji z konta dziecka?

  Monika

 35. Nie ma prawa zająć. Gdyby zresztą wysłał do banku zajęcie do bank powinien odmówić realizacji zajęcia ponieważ właścicielem konta nie jest Pani.

  admin

 36. Witam mam pytanie mój rachunek bankowy zajął komornik mój syn pełnoletni ma konto w innym banku ma też inne nazwisko ja jestem tylko pełnomocnikiem na jego konto wpływa moje wynagrodzenie czy komornik może zająć jego konto czy pracodawca może ujawnić nr konta syna
  Pozdrawiam serdecznie

  Iwona

 37. Pracodawca może ujawnić komornikowi nr konta na które wpływa wynagrodzenie ale bank nie ma prawa zrealizować zajęcia komorniczego skoro właścicielem konta nie jest Pani.

  admin

 38. Witam syn ma konto w banku PKO i ma 13 lat a ja jestem przedstawicielem ustawowym czy komornik może zająć to konto

  Mela

 39. Nie może zająć, bo właścicielem konta jest syn a nie Pani.

  admin

 40. Witam,
  czy subkonto młodzieżowe, założone na dziecko , z osobną umową , numerem i kartą bankomatową podlega zajęciu za dług rodzica?

  Roxy

 41. Jeżeli jako właściciel figuruje dziecko, to nie podlega.

  admin

 42. Witam chcę synowi założyć konto by przelewać mu pieniądze z zagranicy. Syn ma 14 lat czy komornik może zająć mu konto za moje długi.

  Pati

 43. Nie może zająć.

  admin

 44. Czy wypłata pieniędzy z konta Junior jest możliwa w placówce banku??? Skoro mój rachunek ma blokadę, to przelew z konta Junior na mój i tak będzie zablokowany przez komornika. Jak w tym momencie uzyskać te pieniążki?

  Anna

 45. Musi Pani o to w banku zapytać, ja nie zakładałem nikomu tego konta. Powinno być to możliwe tzn. wypłata z banku.

  admin

 46. Pytanie. Jak to jest mozliwe ze skoro jestem pelnomocnikiem konta innej osoby. Wynagrodzenie moze byc przelewane na ten rachunek.?

  Agnieszka

 47. Po pierwsze pracodawcy nie są w stanie zweryfikować czy podane przez pracownika konto jest jego czy nie jego, zresztą się tym nie interesują chyba. Po drugie, nawet gdyby o tym wiedzieli to chyba (tego nie jestem pewien) nie ma ku temu przeszkody jeżeli pracownik sobie życzy tego żeby przelewane było na cudze konto.

  A bank nie sprawdza zgodności danych beneficjenta przelewu z danymi właściciela konta – przelewy wykonywane są elektronicznie, bez udziału pracownika banku.

  admin

 48. Szanowny Panie, a ja mam pytanie z innej beczki, byłem w PKO byłem w US dzwoniłem do KIS,i nikt nie jest w stanie mi powiedzieć na jakich zasadach to konto działa w odniesieniu do darowizny/ świadczenia alimentacyjnego.
  „Ustawodawca nie przewidział”, „lepiej niech pan założy sobie i odkłada”, „proszę zapytać Radcy prawnego/US”
  A pytanie jest proste czy konto założone niemowlakowi po to żeby odkładać mu regularnie pieniądze na przyszłość, po przekroczeniu ustawowej kwoty darowizny dla I grupy, należy zgłaszać do US jako darowiznę czy nie?
  Jeśli jest Pan w stanie odpowiedzieć, będę wdzięczny. T

  Tycjan

 49. Niestety nie wiem tego, nie specjalizuję się w prawie podatkowym.

  admin

Skomentuj