Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Konto bankowe dziecka a komornik

96 komentarzy

Czy komornik może zająć konto bankowe Twojego dziecka gdy dłużnikiem jesteś tylko Ty? Jeżeli dziecko jest pełnoletnie albo gdy ma skończone 13 lat (czyli gdy ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych), to nie może – o tym wiedziałem.

Jednak kilkakrotnie ostatnio pytano mnie jak w tytule w odniesieniu do konta dziecka które jeszcze 13 lat nie skończyło. Oto bowiem PKO Bank Polski uruchomił usługę tzw. konto Junior dla takich małych dzieci. No i zaczęły się pojawiać pytania o to, czy komornik może zająć konto takiego dziecka w wieku poniżej lat 13 w sytuacji gdy dłużnikiem jest rodzic który to konto otworzył i aby to zrobić, obowiązkowo musiał też dla siebie konto osobiste w tym banku otworzyć.

Kluczowe zatem pytanie, czy dziecko mające przy koncie rodzica konto Junior jest właścicielem tegoż konta? zatelefonowałem na infolinię PKO BP gdzie zapytałem panią konsultantkę, czy właścicielem konta Junior jest dziecko. Odpowiedziała że no nie, bo dziecko jest za młode (chodziło jej zapewne o brak zdolności do czynności prawnych) i że właścicielem konta jest rodzic mający konto osobiste też w PKO BP; rodzic który to konto Junior otworzył. Zapytałem zatem wprost, czy jak otworzą to konto mojemu synkowi (którego nie mam ale o tym nie powiedziałem), to komornik może je zająć za moje długi. W tym momencie pani stwierdziła, że nie wie, że przekaże moje pytanie i oddzwonią do mnie.

Godzinami nie mogłem się doczekać na oddzwonienie więc zacząłem szukać w internecie i znalazłem fragment wypowiedzi przedstawiciela PKO BP: „Konto Junior dla dzieci poniżej 13 roku życia jest bezpłatne, bezpieczne. Powiązane z kontem rodzica, gdyż taki jest wymóg prawny. Posiadaczem rachunku jest dziecko, właścicielem pieniędzy jest dziecko, ale reprezentowane przez rodzica.”

Aha, no to jesteśmy w domu; skoro właścicielem konta jest dziecko, to komornik konta takiego zająć nie może za długi rodzica. Ba, nawet nie dowie się o istnieniu tegoż. A z PKO BP w końcu oddzwonili, zauważyłem nieodebrane połączenie z numerem ich infolinii. Ciekawe czy spec od takich zagadnień miał wiele innych spraw, czy może tak długo naradzała się specjalna komisja.

No dobra, ale czy musisz uciekać się do „wykorzystania” Twego dziecka? Z doświadczeń licznych egzekucji jako windykator wiem, że komornicy bardzo rzadko ponawiają zapytania o konto do banków. Dobre, wybrane oferty kont osobistych masz tutaj.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

4 lutego, 2015

Komentarze do 'Konto bankowe dziecka a komornik'

Subscribe to comments with RSS

 1. Potwierdzam – konto nalezy do dziecka. Przepraszam za nieprecyzyjną informację uzyskaną na infolinii. Pozdrawiam
  M. Macierzynski, PKO Bank Polski

  Michał Macierzyński

  5 Lut 15 o 17:41

 2. Nie ma za co, pani konsultantka była bardzo uprzejma, przekazała pytanie i ktoś od Państwa telefonował do mnie ale nie miałem wtedy przy sobie telefonu. Dziękuję za info, pozdrawiam.

  admin

  Administrator

  5 Lut 15 o 19:15

 3. witam serdecznie chcialam sie dowiedziec czy komornik moze zajac konto w banku pko BP DLA RODZICA bo chce otworzyc konto dla corki ma 7 lat

  aga

  13 Lis 15 o 13:04

 4. Jest to konto dziecka więc komornik nie może zając tegoż konta jeśli rodzic ma dług. Tak jak w artykule powyższym napisano.

  admin

  Administrator

  13 Lis 15 o 18:41

 5. Witam
  Czyli jesli zalozylam konto rodzica i dodatkowo konta dla dzieci a pieniadze beda wplywaly na konto rodzica to komornik nie moze zajac czy nalezy podac numer konta dziecka???

  Magda

  7 Maj 16 o 17:25

 6. Twoje konto może zając skoro jesteś dłużnikiem a konta dziecka nie może.

  admin

  Administrator

  7 Maj 16 o 17:51

 7. Oki dzieki za info pozdrawiam

  Magda

  8 Maj 16 o 15:30

 8. Tak dziecka nie może ale wypłacasz przez swoje konto więc tu może zrobić blokade.

  kasia

  29 Wrz 17 o 12:00

 9. mam pytanie czy jeśli komornik zajął mi konto na poczet długu konto sbl i pko czy może wejść na konto mojego syna który też ma konto w pko.i oszczędza sobie .syn ma 16 lat jako osoba niepełnoletnia ja zakładałam mu konto…na jego nazwisko ale prawdopodobnie jestem współwłaścicielką konta teraz…więc jak to wygląda?czy komornik może zająć jego oszczędności??

  magda

  12 Gru 17 o 15:42

 10. Sprawdź czy jesteś współwłaścicielką bo ja tego nie wiem. Jeżeli jesteś a w umowie o prowadzenie rachunku nie zastrzeżono jakie udziały w nim należą do syna, to komornik będzie mógł zając połowę środków na tym rachunku zgromadzonych. A może nie jesteś współwłaścicielką? Wtedy komornik nie może zająć konta syna, w ogóle.

  admin

  Administrator

  12 Gru 17 o 16:08

 11. założyłem konto dla dziecka 12 letniego w pko bp. jest dostepna karta tzw. przedplacona ale do konta rodzica gdzie sie wskazuje uzytkownika – można dziecko. czy środki na tej karcie może zająć komornik ?

  tomek

  13 Sty 18 o 09:18

 12. Istotne jest, kto formalnie jest właścicielem karty: rodzic czy dziecko. Jeżeli rodzic (będący dłużnikiem), to komornik może zająć.

  admin

  Administrator

  13 Sty 18 o 13:03

 13. Witam. Chce otworzyć córce konto junior w banku pko tylko one będzie połączone z moim kontem, więc moje pytanie brzmi czy komornik będzie mógł zająć jej pieniądze które beda na koncie?? Dodam że córka ma 4 miesiące.

  Patrycja

  27 Mar 18 o 09:09

 14. Skoro konto na córkę czyli jako właściciel konta figuruje córka, to komornik nie może go zająć.

  admin

  Administrator

  27 Mar 18 o 09:27

 15. witam,czy jak mój syn ma otwarte konto w pko „konto pierwsze” i jestem Przedstawiciel ustawowy – pełnomocnik kanałowy to komornik moze siasc na te konto ?

  szymon

  5 Maj 18 o 23:01

 16. Nie.

  admin

  Administrator

  6 Maj 18 o 06:00

 17. Witam, mam konto rodzica w PKO BP i jest ono na mnie ale wpływa tam wynagrodzenie męża to czy komornik może zająć moje konto ? Dłużnikiem jest mąż.

  kika

  14 Maj 18 o 13:28

 18. Nie może zająć.

  admin

  Administrator

  14 Maj 18 o 14:19

 19. A jeśli je zablokuje to co mam zrobić ? boje się że jeśli mi je zajmie to nie będę mogła wypłacać pieniędzy z kąt dzieci z których korzystają. Proszę o pomoc

  kika

  14 Maj 18 o 23:13

 20. To skarga na czynności komornika a nawet zawiadomienie prokuratury o przekroczeniu obowiązków przez komornika.

  Komornik wyśle do banku zajęcie konta męża z imienia i nazwiska i nr PESEL, bank nie ma prawa zając na polecenie komornika Pani konta! Jeszcze chyba nie było czegoś takiego w historii…

  admin

  Administrator

  15 Maj 18 o 06:18

 21. Witam. Posiadam konto bankowe, do którego moja mama posiada pełnomocnictwo i kartę prepaidową. Na tą kartę wpływa jej wynagrodzenie. I otóż kilka dni temu środki na moim koncie zostały zablokowane, z powodu długów mamy. Czy komornik mógł zrobić coś takiego, czy to już przekroczenie jego kompetencji?

  paulina

  20 Maj 18 o 02:17

 22. Pełnomocnik nie jest współwłaścicielem konta i komornik nie miał prawa zająć Pani konta. Jest to niespotykana sytuacja, w ogóle to bank nie powinien zrealizować polecenia zajęcia konta przysłanego przez komornika skoro dane właściciela konta czyli Pani nie zgadzają się z danymi dłużnika czyli Pani Mamy. Czy na pewno Mama jest tylko pełnomocnikiem a nie współwłaścicielem?

  Jeżeli komornik nie wskazał tego pani konta bankowi tylko wysłał zapytanie o to czy Mama jako dłużnik ma konto w tym banku, to bankowi który to sprawdzał w ogóle nie powinno „wyskoczyć” w systemie pani konto bankowe, skoro zapytanie dotyczyło mamy a nie Pani. A jeżeli komornik podał bankowi konkretny Pani rachunek z poleceniem zajęcia, to bank powinien odmówić wykonania zajęcia informując, że konto nie należy do dłużnika.

  Skoro zaistniała taka niedopuszczalna sytuacja, to proszę wezwać wierzyciela Mamy aby nakazał zwolnic komornikowi konto gdyż wniesie Pani powództwo przeciwegzekucyjne (mam Pani na to miesiąc licząc od dnia w którym dowiedziała się Pani o zajęciu konta) Jeżeli komornik ściągnął z konta pieniądze, to proszę wezwać wierzyciela Mamy aby je Pani zwrócił gdyż pozwie go pani do sądu o zwrot. Sugeruję też zapytać w banku jakim prawem dokonali dla komornika zajęcia Pani konta skoro Pani mama nie jest jego współwłaścicielem a jedynie pełnomocnikiem czyli może działać na rzecz Pani jako pełnomocnik ale to przecież nie jest konto ani pieniądze Mamy.

  admin

  Administrator

  20 Maj 18 o 06:48

 23. Witam corka ma.17lat ma.niezaplacone mandaty za mpk przyszlo jej ze ma.komornika chcemy zalozyc jej konto zeby meza wyplata przychodzila czy to znaczy bedzie jej zabierał komornik ?

  Ania

  7 Cze 18 o 07:18

 24. Tak, skoro to będzie jej konto to komornik je zajmie i pieniądze na tym koncie.

  admin

  Administrator

  7 Cze 18 o 07:48

 25. Witam mój syn ma konto WBK .ma 15 lat. Mój mąż pod innym nazwiskiem niż syn. To komornik za alimenty zająć może wynagrodzenie. Z konta mojego syna jak mąż nie jest posiadaczem ani wspolwascielem? ?

  Stef

  9 Lip 18 o 14:11

 26. Nie ma prawa zająć konta syna.

  admin

  Administrator

  9 Lip 18 o 16:11

 27. Witam mam pytanie zakładając konto junior dziecku 5 letniemu można na jego dane wyrobić kartę ? I jak wyglądają wypłaty z takiego konta chodzi oczywiście o komornika. Czytając odpowiedzi wiem że konta junior zająć nie może jak i środków na nim ale wpływająca tam moja wypłata musi zostać przeze mnie pobrana jaki sposób jest bezpieczny?

  Andrzej

  10 Lip 18 o 16:02

 28. Co do karty to już w banku musi Pan zapytać.

  Każdy sposób na wybranie wypłaty jest dobry. Nie wiem co który bank oferuje w ramach danej oferty (czy jest karta, czy można wybrać w oddziale banku).

  admin

  Administrator

  10 Lip 18 o 16:32

 29. Proponuję wszystkim karty prepaidowe Ing Śląski taka portmonetka bez możliwości przelewu, ale wpłacać i wypłacać można dowolne kwoty, ważne dwa lata opłata tylko 20zł. pobierana w 1 mcu z karty. Trzeba poprosić kogoś z rodziny by poszedł z Wami do Ing, wziął tę kartę (taka mini umowa) ale przekazał Wam tę kartę i najlepiej podać swój nr tel do tego. Na tę karte nie zaciągniecie żadnych kredytów, jest bezpłatna przy płaceniu wyjmowaniu kasy z bankomatów Ing i cash planet. Także osoba z rodziny nic nie ryzykuje, do Was komornik nie przyjdzie bo na inną osobę, a kasę mogą Ci wpłacać dowolne osoby. Mankamenty: ważne tylko 2lata, trzeba po dwóch pójść po kolejną, osoba z rodziny najlepiej by była krystaliczna-bez komorników, by nie ściągnęli z niej długu. @ rodzaj karty-karta tylko do przelewów i wpłat nie można wypłacić z bankomatu i zapłacić w kasie, można przelać, ale ważna 5lat, opłaty podobnie. Zachęcam do spróbowania-jak się uda macie spokój, można wziąć tez na dziecko 18 i więcej lat.

  Obywatel

  9 Sie 18 o 15:51

 30. Witam mam pytanie ; syn 15 latek złożone konto w WBK , jestem przedstawicielem ustawowym ( matka ) czy komornik może zająć wpływy ? Jeśli jasno jest napisane zs syn jest właścicielem ??? Dodam ze na konto przychodzą alimenty z zagranicy i rodzinne z zagranicy .

  Kasik

  30 Wrz 18 o 20:56

 31. Nie może zająć, konto jest syna a syn nie jest dłużnikiem.

  admin

  Administrator

  30 Wrz 18 o 21:57

 32. Witam. Czy jesli jestem dluznikiem i zaloze konto junior dla synka 1,5 roku to czy dostane osobna karte do bankomatu i bede mogla robic z tego konta przelewy?

  Ja

  12 Paź 18 o 09:28

 33. Proszę zapytać w banku.

  admin

  Administrator

  12 Paź 18 o 19:44

 34. Witam, mój syn 6 letni ma konto PKO junior, na to konto wpływa moja wypłata już po potrąceniu komorniczym, komornik kazał pracodawcy ujawnić numer konta na które przelewa resztę mojej wypłaty, czy w takim przypadku komornik ma prawo zając resztę mojej pensji z konta dziecka?

  Monika

  11 Lis 18 o 20:13

 35. Nie ma prawa zająć. Gdyby zresztą wysłał do banku zajęcie do bank powinien odmówić realizacji zajęcia ponieważ właścicielem konta nie jest Pani.

  admin

  Administrator

  12 Lis 18 o 06:06

 36. Witam mam pytanie mój rachunek bankowy zajął komornik mój syn pełnoletni ma konto w innym banku ma też inne nazwisko ja jestem tylko pełnomocnikiem na jego konto wpływa moje wynagrodzenie czy komornik może zająć jego konto czy pracodawca może ujawnić nr konta syna
  Pozdrawiam serdecznie

  Iwona

  14 Lis 18 o 12:58

 37. Pracodawca może ujawnić komornikowi nr konta na które wpływa wynagrodzenie ale bank nie ma prawa zrealizować zajęcia komorniczego skoro właścicielem konta nie jest Pani.

  admin

  Administrator

  14 Lis 18 o 13:50

 38. Witam syn ma konto w banku PKO i ma 13 lat a ja jestem przedstawicielem ustawowym czy komornik może zająć to konto

  Mela

  18 Lis 18 o 17:07

 39. Nie może zająć, bo właścicielem konta jest syn a nie Pani.

  admin

  Administrator

  18 Lis 18 o 19:10

 40. Witam,
  czy subkonto młodzieżowe, założone na dziecko , z osobną umową , numerem i kartą bankomatową podlega zajęciu za dług rodzica?

  Roxy

  5 Gru 18 o 10:39

 41. Jeżeli jako właściciel figuruje dziecko, to nie podlega.

  admin

  Administrator

  5 Gru 18 o 12:11

 42. Witam chcę synowi założyć konto by przelewać mu pieniądze z zagranicy. Syn ma 14 lat czy komornik może zająć mu konto za moje długi.

  Pati

  5 Lut 19 o 15:12

 43. Nie może zająć.

  admin

  Administrator

  5 Lut 19 o 16:02

 44. Czy wypłata pieniędzy z konta Junior jest możliwa w placówce banku??? Skoro mój rachunek ma blokadę, to przelew z konta Junior na mój i tak będzie zablokowany przez komornika. Jak w tym momencie uzyskać te pieniążki?

  Anna

  10 Lut 19 o 11:28

 45. Musi Pani o to w banku zapytać, ja nie zakładałem nikomu tego konta. Powinno być to możliwe tzn. wypłata z banku.

  admin

  Administrator

  10 Lut 19 o 14:47

 46. Pytanie. Jak to jest mozliwe ze skoro jestem pelnomocnikiem konta innej osoby. Wynagrodzenie moze byc przelewane na ten rachunek.?

  Agnieszka

  20 Lut 19 o 20:13

 47. Po pierwsze pracodawcy nie są w stanie zweryfikować czy podane przez pracownika konto jest jego czy nie jego, zresztą się tym nie interesują chyba. Po drugie, nawet gdyby o tym wiedzieli to chyba (tego nie jestem pewien) nie ma ku temu przeszkody jeżeli pracownik sobie życzy tego żeby przelewane było na cudze konto.

  A bank nie sprawdza zgodności danych beneficjenta przelewu z danymi właściciela konta – przelewy wykonywane są elektronicznie, bez udziału pracownika banku.

  admin

  Administrator

  21 Lut 19 o 07:12

 48. Szanowny Panie, a ja mam pytanie z innej beczki, byłem w PKO byłem w US dzwoniłem do KIS,i nikt nie jest w stanie mi powiedzieć na jakich zasadach to konto działa w odniesieniu do darowizny/ świadczenia alimentacyjnego.
  „Ustawodawca nie przewidział”, „lepiej niech pan założy sobie i odkłada”, „proszę zapytać Radcy prawnego/US”
  A pytanie jest proste czy konto założone niemowlakowi po to żeby odkładać mu regularnie pieniądze na przyszłość, po przekroczeniu ustawowej kwoty darowizny dla I grupy, należy zgłaszać do US jako darowiznę czy nie?
  Jeśli jest Pan w stanie odpowiedzieć, będę wdzięczny. T

  Tycjan

  20 Mar 19 o 17:36

 49. Niestety nie wiem tego, nie specjalizuję się w prawie podatkowym.

  admin

  Administrator

  21 Mar 19 o 05:59

 50. Jak założę konto na syna który ma 11 lat w banku spółdzielczym i będzie wplywala tam wypłata moja i męża to komornik nie może wziąć kasy nawet niezależnie jakie to będą kwoty?

  Kasia

  23 Maj 19 o 17:15

 51. Tak, nie może.

  admin

  Administrator

  23 Maj 19 o 20:51

 52. Artykuł dotyczy PKO, czy podobnie ma się sytuacja z ING? Jeżeli jako dłużnik otworzę 10-letniemu synowi czy to on będzie właścicielem, a zatem OKO (bo to proponuje BSK) nie będzie podlegać zajęciom komorniczym?

  kolo

  24 Maj 19 o 01:42

 53. Konto dziecka nie jest kontem rodzica i nie może zostać zajęte gdy egzekucja prowadzona jest przeciwko rodzicowi. Patrzeć, na kogo jest umowa konta, kto formalnie figuruje jako właściciel. Jeżeli syn, to konto nie może zostać zajęte gdy egzekucja jest przeciw rodzicowi.

  admin

  Administrator

  24 Maj 19 o 05:40

 54. A kwestia dyspozycji takim rachunkiem? W regulaminach mowa jest o rodzicu, opiekunie, kuratorze. Ale nie ma słowa o ograniczeniu do tego kto otwierał konto w imieniu dziecka. Czyli jak dobrze rozumiem może zostać wyczyszczone przez drugiego rodzica, oczywiście w ramach zwykłego zarządu?

  kolo

  24 Maj 19 o 11:41

 55. Praktycznie tak.

  admin

  Administrator

  24 Maj 19 o 15:20

 56. Załozyłam corce konto w 2018r kiedy miała 14lat jest niepełnoletnia dlatego ja musiałam byc wspołposiadaczem2 a ona oczywiscie1.Corka musiała posiadac legitymacje szkolna a ja żecz jasna dowod posiada ona także karte bankomatowa wystawioną na jej imie i nazwisko.Wszystkimi pieniedzmi dysponuje ona poniewasz jest to zasiłek rodzinny i 500+ z tego powodu było zakładane te konto bo to sa jej pieniadze.28052019r komornik zablokowal konton na poczet
  mojego długu czy mogł i co mam robic

  Marzena Orłowska

  31 Maj 19 o 10:46

 57. Niestety, skoro konto jest wspólne (jest Pani współwłaścicielem konta) to komornik ma prawo je zająć. Komornik nie ma prawa zająć zasiłku ani 500 plus ale zajmując konto, komornik nie ma wiedzy o tym, że są tam środki z ww tytułów. Powinna Pani złożyć do komornika wniosek o ograniczenie egzekucji z konta – aby nie zajmował zasiłku i 500 plus, załączywszy do wniosku dowody na to, że te środki na konto wpływają. Co do już zajętych zasiłku i 500 plus to nie wiem czy sa póki co tylko zablokowane czy już przekazane komornikowi. Proszę jak najszybciej poinformować komornika (najpierw telefonicznie, od razu potem mailem i pocztą) że żąda Pani aby przekazał zajęte środki z powrotem na konto z racji tego o czym wyżej. Takie pismo może Pani też przekazać to banku, według mnie oni nie powinni zrealizować zajęcia komorniczego w zakresie zasiłku i 500 plus. Prosze poinformowac mnie w kolejnym komentarzu albo jak Pani woli, mailem, poczta@pamietnikwindykatora.pl co się dzieje.

  admin

  Administrator

  31 Maj 19 o 11:38

 58. Czytając odpowiedzi na pytania to tak nie do końca rodzic bez zgody Sądu Rodzinnego nie moze dysponować majątkiem dziecka który przekracza zwykły zarząd np. sprzedaźą nieruchomości dysponowaniem środkami na koncie itd.

  Gość

  27 Cze 19 o 17:47

 59. Witam mam pytanie czy komornik może zająć kato bankowe jeżeli pieniądze zostały zbierane z turnieju charytatywnego dodam że syn ma 4 lata i jest chore. Dodam jeszcze ze to ja jestem dłużnikiem A nie syn jest to kato duet w banku spółdzielczym.

  Anonim

  2 Paź 19 o 17:28

 60. Jeżeli zajmując konto nie będzie wiedział ze są na nim te środki (anie będzie wiedział) to zajmie. Trzeba by wtedy wystosować powództwo o zwrot tych środków jako stanowiących własność dziecka czyli osoby niebędącej dłużnikiem. A zajął je już i przekazał wierzycielowi?

  admin

  Administrator

  2 Paź 19 o 17:58

 61. Tak i co teraz mam robic ponieważ te są potrzebne na leczenie za granicą

  Anonim

  2 Paź 19 o 18:06

 62. Jeżeli jeszcze nie przekazał tych pieniędzy wierzycielowi, to zawnioskować o zwrócenie ich na Pani konto informując o tym, co to za środki ale musiałaby pani natychmiast udać się do niego a wcześniej poinformować telefonicznie. Ten wniosek o zwrot to w zasadzie byłaby skarga na czynność komornika którą to skargę przesyła się do sądu ale składa na ręce komornika. Oczywiście musiałby pani udowodnić mu, że to środki dla syna z konkursu charytatywnego.

  Jeżeli komornik już przekazał środki wierzycielowi, to uważam że skarga na czynności komornik i w ogóle kontaktowanie się z nim nie ma sensu tylko trzeba wezwać wierzyciela do zwrócenia Pani tych środków załączając dowody że jak wyżej a jeżeli nie zwróci to pozwać do sądu o ich zwrot. W wezwaniu zapowiedzieć że brak zwrotu spowoduje wystąpienie przez Panią na drogę sądową.

  Tak ja to widzę, może Pani jednak skonsultować to z kimś jeszcze, szczerze to nie znalazłem jakiegoś wiążącego orzeczenia sądowego w podobnych kwestiach.

  admin

  Administrator

  2 Paź 19 o 22:02

 63. Dziękuję bardzo za radę

  Anonim

  2 Paź 19 o 22:08

 64. A jakiś wzór jak to napisać byłabym bardzo wdzieczna

  Anonim

  2 Paź 19 o 22:19

 65. Kiedy te pieniądze zajął?

  admin

  Administrator

  2 Paź 19 o 22:21

 66. Prawdopodobnie we wrześniu ale nie jestem pewna bo tak naprawdę nie korzystam z tych funduszy bo są przeznaczone na leczenie i rehabilitację syna jest to kato „DUET”

  Anonim

  3 Paź 19 o 07:16

 67. Proszę sprawdzić kiedy dokładnie komornik zajął to konto i te środki, od tego zależy dalszy tok postępowania.

  admin

  Administrator

  3 Paź 19 o 08:54

 68. Dzisiaj mąż był u komornika aby wyjaśnić sytuację z tym kątem i powiedział mu ze nic się nie da zrobic ponieważ kato jest na mnie A nie na syna

  Anonim

  3 Paź 19 o 09:14

 69. Jest to data 05.09.2019

  Anonim

  3 Paź 19 o 09:22

 70. Komornik więc juz nie ma tych pieniędzy bo przekazal wierzycielowi. Proszę wezwać wierzyciela do ich zwrotu tak jak wcześniej napisałem.

  admin

  Administrator

  3 Paź 19 o 09:35

 71. … ale środki są na syna a nie Pani, a Pani jest tylko opiekunem ustawowym (czyli w tym wypadku rodzicem) syna i tych środków, tak trzeba argumentować

  admin

  Administrator

  3 Paź 19 o 09:55

 72. Ok bardzo bardzo dziękuję za pomoc

  Anonim

  3 Paź 19 o 10:05

 73. Czy przy podziale majątku po rozwodzie rodziców konto junior dziecka jest też brane pod uwagę? Czy były mąż ma do nich prawo? Czy stanowią one własność dziecka?

  Anonim

  8 Lis 19 o 11:42

 74. Pieniądze na koncie junior dziecka to majątek dziecka. Ten z rodziców któremu zostanie przyznana opieka nad dzieckiem może tym majątkiem zarządzać ale jest to własność dziecka. Przy podziale majątku po rozwodzie majątek dziecka nie jest brany pod uwagę.

  admin

  Administrator

  8 Lis 19 o 12:07

 75. Córka 13lat ma konto jako Pełnomocnik rodzajowy, czy komornik może zablokować jej konto jeśli moje- rodzica jest zablokowane?

  Name

  20 Gru 19 o 21:22

 76. Jeżeli jest pełnomocnikiem a nie właścicielem, to nie jest jej konto a jeżeli to rodzic jest pełnomocnikiem jej – córki konta, to oczywiście za długi rodzica komornik nie ma prawa zająć cudzego, w tym, wypadku córki, konta.

  admin

  Administrator

  20 Gru 19 o 21:34

 77. Witam moja córka ma konto w PKO jednorazowo wpłynęła na nie moja pensja i premia świąteczna .równocześnie córka miała zajęcie komornicze. Teraz pytanie co zrobić komornik odmawia odblokowania pieniędzy choć ma wydruki że tylko moje pieniądze tam wpłynęły co mogę zrobić aby odzyskać pieniądze?

  Agnieszka

  2 Sty 20 o 19:11

 78. Powinna Pani wezwać wierzyciela do zwrócenia tych pieniędzy pod rygorem wytoczenia powództwa o zwrot.

  admin

  Administrator

  2 Sty 20 o 20:00

 79. Jak powinno to zostać napisane i jakie szanse są ze zwróci?

  Agnieszka

  2 Sty 20 o 20:02

 80. Może to Pani napisać własnymi słowami, ja to mogę napisać ale odpłatnie. Zakładam, że komornik już przekazał wierzycielowi te pieniądze albo że nastąpi to lada dzień. Kiedy miało miejsce zajęcie, czy pieniądze już ubyły z konta po zajęciu?

  Nie mam pojęcia czy wierzyciel dobrowolnie je zwróci jak i czy sąd nakaże zwrot. Nasuwa się tu pytanie, dlaczego te pieniądze wpłynęły na konto córki; rozumiem że wydała Pani taką dyspozycje pracodawcy. Dlaczego – miało to być wsparcie dla córki? Jeżeli wsparcie, to sąd raczej oddali Pani powództwo.

  admin

  Administrator

  2 Sty 20 o 22:44

 81. Pieniążki komornik już przelał wierzycielowi na konto choć pokazywałam że to mój wpływ miało to miejsce 13 grudnia 2019 . Moja pensja wpłynęła jedno razowo na konto córki że względu na to że ja nie zdarzylam założyć swojego konta

  Agnieszka

  3 Sty 20 o 08:16

 82. Witam. Córka posiada konto junior do 13 roku życia. Konto jest imienne i karta też. Z tego co wnika i pan pisze to nie mogą być pieniądze zajęte przez komornika, ale artykuł którego link wkleiłam mówi inaczej przy koncie dla iecka do 13 roku życia
  https://jakwyjsczdlugow.pl/czy-komornik-moze-zajac-konto-bankowe-dziecka/

  J.G

  18 Cze 20 o 18:47

 83. Witam, w artykule zacytowałem znaleziony w internecie fragment wypowiedzi przedstawiciela PKO BP który stwierdził, że właścicielem konta dla dziecka poniżej 13 roku życia jest dziecko. Proszę przeczytać też pierwszy komentarz pod wpisem. Jeżeli są to prawdziwe informacje, to komornik nie może zająć pieniędzy na takim koncie.

  admin

  Administrator

  18 Cze 20 o 19:35

 84. Witam mam konto w pko założyłam dziecku lat 5 Ale musiałam założyć też na siebie jako przedstawicielka matka na konto dziecka wpływają rodzinne i 500+ na konto moje wypłata męża i mam pytanko czy jeżeli to męża wypłata czy ma komornik prawo wziąść coś
  Komornik za bilety autobusowe z 2011 roku mnie znalazł wtedy jeszcze nie byłam w związku małżeńskim

  Ppppp

  29 Cze 20 o 16:44

 85. Nie ma prawa ale komornik nie wie, z jakiego tytułu są środki na koncie dłużnika, więc może zabrać wynagrodzenie męża. Mężowi co prawda przysługuje w takiej sytuacji zaskarżenie tego zajęcia ale komornik zapewne zdąży przekazać je wierzycielowi i doprowadzenie do uzyskania zwrotu tych pieniędzy może zająć dużo czasu a i nie wiadomo na 100 procent, czy się powiedzie. Najlepiej niech mąż założy sobie konto, dobre są tutaj.

  admin

  Administrator

  29 Cze 20 o 18:04

 86. Mój mąż dostaje 1820 zł na konto bo też spłaca komornika więc z tego co mi wiadomo 1920 nie może nic zabrać?
  Więc zmieniać konta myślę że nie musi ?

  Ppppp

  29 Cze 20 o 18:12

 87. Jeżeli NIE jest to egzekucja alimentów, to komornik nie ma prawa zająć minimalnego ustawowego wynagrodzenia i z konta też nie powinien ale lepiej poinformować go, jeżeli mąż miałby zamiar pobierać pensję na swoje konto, że na rachunek bankowy nr …. wpływa minimalne wolne od zajęcia wynagrodzenie i aby komornik nie zajmował tych środków. I wówczas komornik ma obowiązek dopilnować tego, informując bank, że tych środków ma mu nie przekazywać.

  admin

  Administrator

  29 Cze 20 o 20:03

 88. Witam,córka ma 18 lat,uczy się,ma konto w mBanku,komornik zajął jej konto 1700zł,są to pieniążki za praktyki i stypendium za udział w projekcie,obciazyl córkę długiem rodziców za mieszkanie komunalne,co możemy zrobić,zeby córka odzyskała pieniazki i nie była tym dlugiem obciążona i mogła spokojnie się uczyć.uprzejmie proszę o szybką odpowiedź,dopiero ci byla radość ze świadectwa a teraz płacz i smutek dziecka.

  Jolanta Mazurkiewicz

  5 Lip 20 o 14:38

 89. Witam, art. 6881 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, że za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Jeżeli dług powstał gdy córka jeszcze nie była pełnoletnia, to komornik nie ma prawa prowadzić przeciwko niej egzekucji. Poza tym, stypendia nie podlegają egzekucji.

  Jeżeli zachodzi któreś z wyżej wymienionych ograniczeń, to należy wnieść skargę na czynność komornika. Skargę wnosi się do komornika ale rozpatruje ją sąd któremu komornik przekaże skargę chyba że ją uwzględni. Opłata od skargi to 100 złotych. Komornik ma obowiązek przekazać wierzycielowi pieniądze w ciągu 4 dni więc trzeba się spieszyć – osobiście do kancelarii wnieść skargę.

  admin

  Administrator

  5 Lip 20 o 15:09

 90. Dziękuję za odpowiedź,tak dług powstał gdy córka byla mała,teraz ma 18 lat,ukończyła pierwszą klasę w szkole EUROSPEC,1-go lipca otrzymala na konto pieniążki za praktyki,które byly dla niej nagrodą za trudną pracę zdalną w okresie pandemii a 3-go lipca przeżyła szok bo konto zajal komornik.oczywiście ma dokumenty ze szkoly jaka kwota i z jakiego tytułu byla wysylana na konto.bardzo dziękuję za porade tym bardziej że jest niedziela i pozdrawiam.

  Jolanta Mazurkiewicz

  5 Lip 20 o 16:36

 91. Witam. Posiadam ROR w mBanku,tam też założyłam Konto Junior 7letniemu synowi…komornik wykonał blokadę na obu kontach w tej samej kwocie. Ja jestem dłużniekiem a nie syn,więc jak teraz zdjąć tą blokadę z rachunku syna ? Gdzie i do kogo się z tym zgłosic ?
  Pozdrawiam.

  Agnieszka

  7 Wrz 20 o 09:02

 92. Witam, w imieniu dziecka wnieść skargę na czynności komornika do sądu ale za pośrednictwem tego komornika. Zastanawiam się tylko, dlaczego bank wykonał zajęcie, czyżby jednak właścicielem takiego konta dziecka był rodzic… Proponuje najpierw zapytać w banku, dlaczego zablokowali konto dziecka.

  admin

  Administrator

  7 Wrz 20 o 10:55

 93. Mieliśmy z mężem wspólne konto bankowe. Po jakimś czasie założyłam córce w PKO konto junior. Z naszego wspólnego konta przekazywałam na konto junior środki m.in z 500+, o czym mąż wiedział. Teraz jesteśmy po rozwodzie. Były mąż domaga się połowy tych pieniędzy. Czy konto junior wchodzi do podziału majątku czy on dostanie połowę?

  Ccc

  13 Wrz 20 o 16:57

 94. 500 plus jest dla dziecka a nie dla rodziców dlatego według mnie roszczenie byłego męża jest bezpodstawne. Konto dziecka w mojej ocenie nie wchodzi do majątku współmałżonków.

  admin

  Administrator

  13 Wrz 20 o 19:05

 95. Witam mam pytanie…. jak liczyć kwotę wolną od zajęć ,jeśli pobieram 500+ to doliczam do tego 1950? Czy należy zgłosić komornikowi rodzaj wplywu? To wynagrodzenie plus 500? Czy zajęte konto nadal będzie działało jak przed zajeciem? Czy na koniec miesiąca należy wypłacić środki które pozostaly? Czy np. Wpłaty ze zrzutki na leczenie też może zająć?

  JD

  22 Wrz 20 o 15:16

 96. Witam, 500+ nie podlega zajęciu wiec kwota wolna na koncie to istotnie w tym wypadku 1950 plus 500+ czyli 2450 złotych. Tak, proszę komornikowi zgłosić (załączyć dowody), że na konto wpływa 500 + aby nakazał bankowi nie potrącanie tego świadczenia jak też zgłosić jeżeli wpływa na to konto wynagrodzenie minimalne lub już po potrąceniu w zakładzie pracy. Różne informacje docierają do mnie, niektórzy piszą, że nie mogą dokonać przelewu z kwoty wolnej i muszą wypłacać w placówce banku, inni że da się. Najlepiej pod koniec miesiąca wszystko wypłacać.

  Wedle mojej wiedzy, takie zbiórki podlegają egzekucji. proszę natomiast rozważyć otworzenie nowego konta bankowego (koniecznie nie likwidując tego już zajętego). Chodzi o to, że komornicy zwykle nie częściej jak raz na pół roku szukają nowych kont dłużnika więc nowe konto może być miesiącami wolne. Dobre oferty kont osobistych są tutaj.

  admin

  Administrator

  22 Wrz 20 o 16:15

Skomentuj