Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Komornik a rozłożenie spłaty na raty

Brak komentarzy

Zapytano mnie, czy jest sens wysłać wniosek do komornika o rozłożenie długu na raty. Można taki wniosek wysłać do komornika ale formalnie to nie komornik decyduje w tej kwestii lecz wierzyciel. Komornik. otrzymawszy taki wniosek, zapewne wyśle go do wierzyciela aby ten ustosunkował się do wniosku. A nieformalnie może być tak, że jeśli dłużnik będzie dokonywał co pewien czas jakichś wpłat do komornika, to ten nie będzie się zbytnio spieszył do niektórych czynności egzekucyjnych, niezależnie od odpowiedzi wierzyciela. Wielu komorników jest na tyle leniwych lub zapracowanych łatwymi czynnościami biurowymi jak ustalenie i zajęcie rachunku bankowego, wynagrodzenia, nadpłaty podatku, że nie garnie się do bardziej pracochłonnych czynności których efekt jest nie tylko wysoce że niepewny ale i odległy w czasie.

Chodzi tu raczej o czynności egzekucyjne wymagające większego nakładu pracy ze strony komornika, jak w egzekucji z ruchomości albo zwłaszcza z nieruchomości. W szczególności egzekucje z ruchomości są w wielu przypadkach z góry nieskuteczne. Jednak jeżeli Ty jako dłużnik, otrzymując pensję w wysokości np. 4.000,00 zł miesięcznie liczysz na to, że jak będziesz dobrowolnie wpłacał komornikowi np. 500 zł miesięcznie, to on będzie zwlekał z zajęciem Ci wynagrodzenia, to raczej jesteś w błędzie. Nakład pracy komornika w tej kwestii bowiem, to tylko wysłanie listu – zajęcia wynagrodzenia do zakładu pracy. I co miesiąc pieniądze z zajęcia Twej pensji wpływać mu będzie na konto. Żyć, nie umierać. Aha, no jak nie wie gdzie pracujesz, to tylko jeszcze wyśle wcześniej zapytanie o to, do ZUS.

Przy okazji… Wiesz o tym, że jak Ci zajmuje wynagrodzenie za pracę to tej części wynagrodzenia wolnej od potrącenia która na konto bankowe Ci wpływa, to już nie może zająć? No to już teraz wiesz. Jednak komornicy nie wiedzą o tym, że środki na koncie pochodząc z wynagrodzenia po potrąceniu części do komornika. A zanim wygrasz o to ewentualną z komornikiem batalię, to szybko możesz zmienić konto. Co to da? To, że prawdopodobnie nieprędko dowie się o tym nowym koncie z racji tego, że komornicy bardzo rzadko wysyłają do OGNIVO zapytania. Czynią to generalnie na początku postępowania egzekucyjnego a później przez wiele miesięcy nie wznawiają zapytań do OGNIVO. Dobre konta osobiste są tutaj a firmowe tutaj. 😉

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

1 października, 2020

kategoria windykacja

tag

Skomentuj