Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Komornik a brak pracy

2 komentarze

Od czasu do czasu pytany jestem, czy jest sens kierować do komornika sprawę przeciwko dłużnikowi o którym już teraz wiadomo, że nie jest nigdzie zatrudniony i nie ma żadnych innych oficjalnych dochodów.

Przeczytaj też: Gdy dłużnik nie ma żadnego majątku

Był taki czas, że mając mnóstwo zapytań o windykację i zleceń tyle, że nie byłem w stanie wszystkich realizować, wszedłem w przestępczy układ z pracownicą ZUS która sprawdzała mi w ZUS-owskiej bazie, czy dłużnik jest zatrudniony, gdzie i ile zarabia (można to było obliczyć na podstawie wysokości odprowadzanej składki ubezpieczeniowej). Jeżeli dłużnik otrzymywał emeryturę, to też wiedziałem. Płaciłem jej 50 złotych od łebka. Jeżeli sprawdzenie było negatywne tzn. brak płatnika składek czyli dłużnik bez pracy lub wynagrodzenie minimalne, to odmawiałem przyjęcia zlecenia windykacji przeciwko takiemu dłużnikowi.

Przeczytaj też: Jak się komornik dowiaduje o miejscu pracy?

Praktyka pokazuje, że skuteczne egzekucje przeciwko dłużnikom którzy oficjalnie nie pracują (albo pracują tylko na stawce minimalnej ustawowej) należą do rzadkości. Na koncie bankowym taka osoba zwykle nie posiada środków. Egzekucja z ruchomości stanowiących wyposażenie mieszkania zwykle jest bezskuteczna ponieważ ruchomości nie są nowe a przez to nie są atrakcyjne handlowo. Takie osoby o ile mają samochód na siebie, to jest to samochód stary i niewiele wart i egzekucje z takich pojazdów coraz częściej też są bezskuteczne. Własnej nieruchomości taka osoba też zwykle nie posiada a jeżeli nawet posiada, to obciążoną hipotekami przewyższającymi wartość nieruchomości. Czasem taka osoba posiada współwłasność w mieszkaniu a egzekucje z udziału w mieszkaniu też nie cieszą się dużym powodzeniem generalnie. Zresztą, w ogóle nieruchomości zamieszkałem zwykle odstraszają potencjalnych nabywców.

Przeczytaj też: Komornik a praca na czarno

Kiedyś jakiś dłużnik zapytał mnie, czy komornik może (czyli czy ma prawo) prowadzić egzekucje przeciwko osobie bez pracy. No tak, ma prawo ale najczęściej takie egzekucje są właśnie bezskuteczne.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

6 listopada, 2020

kategoria windykacja

tag

Komentarze do 'Komornik a brak pracy'

Subscribe to comments with RSS

  1. Tak jest, osoba bez pracy zwykle nie posiada też nieruchomości ani wartościowego samochodu a nawet jeżeli posiada, to egzekucje z tych składników majątku najczęściej są bezskuteczne.

    borok

    4 lip 21 o 05:06

  2. To prawda, jeżeli dłużnik nie jest histerykiem bojącym się o zlicytowanie ruchomości i sam nie zapłaci, to z egzekucji na 90 procent nic nie będzie jeżeli nie ma dochodów które komornik może zająć.

    Kowid

    28 sty 22 o 06:21

Skomentuj