Windykator

bezpłatne porady – windykacja i egzekucja

Klauzula wykonalności na akt notarialny

6 komentarzy

Pytanie: Za namową żony udzieliłem koledze pożyczki zabezpieczonej aktem notarialnym o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Termin zwrotu pożyczki upłynął dwa miesiące temu, pożyczkobiorca nie spłacił zupełnie nic i unika kontaktu. Z tego co notariusz mi powiedział to zrozumiałem, że taki akt notarialny wystarcza za nakaz zapłaty i mogę teraz złożyć to u komornika aby egzekwował. Czy to prawda?

Przeczytaj też: Umowa pożyczki bez notariusza

Odpowiedź: Zanim będzie Pan mógł załączyć ten akt notarialny do wniosku o wszczęcie egzekucji komorniczej, to sąd musi nadać temu aktowi klauzulę wykonalności. Sąd ma na to trzy dni ale jest to termin instrukcyjny i proszę się nie zdziwić jeżeli zostanie przekroczony.

Sporządza Pan zatem wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu zaznaczając, że dłużnik do dnia dzisiejszego mimo upływu terminu zwrotu pożyczki, nie spłacił żadnej kwoty. Załącza Pan akt notarialny, uiszcza na konto sądu albo w biurze podawczym kwotę 50 zł jako opłatę od wniosku. Aha, wniosek składa Pan w sądzie właściwym miejscowo dla dłużnika. Po otrzymaniu z sądu aktu z klauzulą wykonalności, może Pan wnieść do komornika o egzekucję.

Przeczytaj też: Wniosek o wszczęcie egzekucji – wzór

Dłużnik nie zostanie poinformowany przez sąd o nadaniu klauzuli wykonalności.

Bezpłatne porady: poczta@pamietnikwindykatora.pl

16 grudnia, 2020

Komentarze do 'Klauzula wykonalności na akt notarialny'

Subscribe to comments with RSS

  1. Akt notarialny o poddaniu się egzekucji to żadne zabezpieczenie. Jeżeli ten dłużnik nie ma majątku, to nie pomoże.

    Robert

    17 gru 20 o 05:07

  2. “Za namową żony udzieliłem koledze pożyczki” – żona stuka(ła) się z kolegą.

    filut

    17 gru 20 o 06:14

  3. Skąd kwota 50 złotych opłaty za klauzulę wykonalności a nie 6 złotych?

    Sara

    17 gru 20 o 16:45

  4. Art. 71 ust. 1 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych:
    Opłatę stałą w kwocie 50 złotych pobiera sąd od wniosku o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu, innemu niż orzeczenie sądu, ugoda sądowa, nakaz zapłaty albo ugoda zawarta przed mediatorem. 

    admin

    17 gru 20 o 20:40

  5. Trzy dni na nadanie klauzuli wykonalności? ja czekałem prawie trzy tygodnie! I to jeszcze przed tą cała epidemią miało miejsce.

    jurasz

    8 wrz 21 o 10:22

  6. Tak to zazwyczaj jest że faktyczny termin rozpatrzenia co najmniej kilkakrotnie przekracza termin instrukcyjny, także w innego typu sprawach.

    admin

    8 wrz 21 o 10:29

Skomentuj