Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kiedy warto zmienić komornika?

komentarzy 7

Nie oceniaj zbyt pochopnie komornika który bezskutecznie prowadzi Twoją sprawę. Jest wysoce prawdopodobne, że gdy przeniesiesz sprawę do innego komornika, to nic się nie zmieni. Komornicy wykorzystują te same narzędzia, jak system OGNIVO do namierzania kont bankowych, w ZUS pytają o płatnika składek (zakład pracy) aby zająć wynagrodzenie, zajmują (w ciemno) wierzytelność – nadpłatę podatku w Urzędzie Skarbowym, w CEPiK sprawdzają czy dłużnik jest właścicielem pojazdu. No i czynności terenowe u dłużnika wykonują celem zajęcia ruchomości, co stosunkowo rzadko przynosi wymierny efekt. Aha, sprawdzają jeszcze czy dłużnik ma nieruchomości ale nawet jak ma, to najczęściej zaje…aną tak hipotekami na rzecz banków, że ręce opadają i nie ma sensu prowadzić egzekucji.

Nie zrażaj się też tym, że nie możesz dodzwonić się do komornika prowadzącego sprawę, albo tym że jest „arogancki”. To nie powód aby tracić czas na wycofywanie sprawy – przenoszenie jej do innego komornika, bo Tobie znajomy powiedział, że w mig ten inny komornik ściągnął dla niego kasę. Może i ściągnął, bo sprawa była bardzo prosta – dłużnik miał na koncie pieniądze i nie wycofał ich otrzymawszy odpis zajęcia (zanim bank zajęcie zrealizował). Powtarzam zatem: inny komornik zapewne nie będzie skuteczniejszy, bo dłużnik po prostu albo nic nie ma, albo ukrywa majątek. Nie ma sensu zmieniać komornika, bo ten aktualnie prowadzący sprawę w końcu może zajmie „pełne” konto dłużnika.

No to kiedy warto zmienić komornika? A wtedy, gdy Twoja sprawa nie jest jedyną którą komornik prowadzi przeciwko temu dłużnikowi. Co wyegzekwuje, to dzieli pomiędzy wszystkich wierzycieli (nie ma znaczenia, kto wcześniej wniosek egzekucyjny złożył). A jak są wierzyciele uprzywilejowani, typu niezaspokojone samotne matki 😉 (no, alimenty, no) albo z tytułu podatków czy z tytułu pracy, tu jesteś na szarym końcu jako wierzyciel inny niż wyżej wymienieni. Wtedy warto przenieść sprawę do innego komornika. Może bowiem okazać się, że zajmie np. konto bankowe którego nie zajął ten komornik z wieloma sprawami i wyegzekwuje pieniądze tylko dla Ciebie.

Może są jeszcze jakieś inne powody dla których warto zmienić komornika, ale w tym momencie nie przychodzą mi do głowy. No, jest jeszcze kwestia egzekucji z nieruchomości – może ją prowadzić tylko komornik właściwy miejscowo dla miejsca jej położenia i wtedy, gdy egzekucja przez komornika z wyboru jest nieskuteczna, to można ją przenieść do tego który może poprowadzić (albo już prowadzi ) egzekucję z nieruchomości.

Generalnie, jak chcesz mieć niemal pewność, że będziesz w sprawie jedynym wierzycielem, to po prostu nie kieruj wniosku egzekucyjnego do żadnego komornika właściwego miejscowo dla siedziby / miejsca zamieszkania dłużnika. Przykładowo: masz dłużnika w Jaworznie? No, to złóż wniosek egzekucyjny np. do komornika w Katowicach. Ten z Katowic, choć nie może prowadzić egzekucji z nieruchomości w Jaworznie, to i tak powinien Ci ustalić, czy dłużnik ma nieruchomość (jak złożysz stosowny wniosek) i najwyżej sobie przeniesiesz sprawę do Jaworzna.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.2]

kategoria komornik

Komentarze do 'Kiedy warto zmienić komornika?'

Subscribe to comments with RSS

 1. Po kiego ciemnotę wciskasz ludziom, „znawco”? masz murowany zbieg egzekucji jak sprawę prowadzi inny komornik i powędruje właśnie do tego który wcześniej zaczął.

  antykretyn

  18 Wrz 13 o 17:45

 2. A co tak agresywnie..? Jak się dogadasz z komornikiem, żeby Cię poinformował, jak wystąpi zbieg i wtedy wniesiesz o umorzenie egzekucji z danego składnika majątku to żadnego zbiegu nie będzie. Troszkę pokory, ok? 🙂

  Przemek | Blog o egzekucji

  18 Wrz 13 o 18:06

 3. Otóż to, antykretytnie, piszesz wówczas np. tak jak ja ostatnio:

  „Wnoszę o zwolnienie rachunku bankowego dłużnika w BRE Bank.”

  I po sprawie.

  admin

  18 Wrz 13 o 18:40

 4. a co jeśli mąż jest jedynym żywicielem rodziny 5osobowej-a komornik zabiera 50%wypłaty +dodatki-co najlepsze od 1,5roku jakoś nie może wysłać wykazu spłat(tak do naszego wglądu)

  kasia@

  5 Sty 16 o 11:32

 5. Liczba osób pozostających na utrzymaniu niestety nie ma wpływu ma wysokość kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Co do wykazu spłat, no to w zasadzie Państwo powinni wiedzieć, ile spłacili. Nie wiem, czy komornik ma obowiązek sporządzić taki wykaz.

  admin

  5 Sty 16 o 11:55

 6. Proszę o pomoc. Nie wiem, co robić w sprawie egzekucji długu od pewnego pana, komornik pobiera ciągle opłaty za sprawdzenie czy dłużnik ma majątek, rachunek bankowy itp.mowiac że musimy zapłacić, a on potem to z ciągnie od dłużnika i jak na razie nie ma ani grosza od dłużnika. Sprawa ciągnie się od września i zero spłaty. Wiemy, że dłużnik ma majątek, ale nie ma księgi wieczystej i co dalej. Mój tata został w robiony w pożyczkę swemu siostrzencowi i ten nie splacal, to ojcu zabierali 50% emerytury i nikt nie pytał czy ma na jedzenie i leki.a teraz jak wygraliśmy sprawę w sądzie nie możemy wyegzekwować spłaty. Pomocy

  Aneta

  22 maja 17 o 13:36

 7. Nie macie obowiązku płacić za czynności które komornik zamierza podjąć. zasada jest taka, że jak nie zapłacicie, to komornik ich nie podejmie. To wierzyciel wyznacza komornikowi, jakie czynności, poszukiwania ma przeprowadzić.

  Jeżeli nie ma księgi wieczystej to marne szanse na znalezienie takiej nieruchomości na terenie kraju, poza rejonem.

  admin

  22 maja 17 o 13:53

Skomentuj