Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kasacja w sprawie o alimenty

skomentuj

Pytanie: Witam Pana Robercie po wielomiesięcznej przerwie. Sprawa wygląda tak: przegrana sprawa w Sadzie Rejonowym i Okręgowym we Wrocławiu. Sąd stwierdził, że nie ma podstaw do obniżenia alimentów i wstrzymania ich wysokości do momentu rozpoczęcia szkoły przez naszego syna. Sąd uznał, że mojemu mężowi nie chce się znaleźć pracy, a szkoda, że sam sad nie jest w takiej sytuacji tzn znalezienia pracy w następujących dniach Wtorki i Piątki od 9 rano do 16. Moje pytanie, chcemy odwołać się do Sadu wyższej instancji, w innym mieście Jakie są wymagania, jaki jest maksymalny czas na odwołanie się po ogłoszeniu wyroku.

Odpowiedź: Niestety odwołanie od wyroku II instancji czyli kasacja do Sądu Najwyższego nie przysługuje w sprawie o alimenty zgodnie z art. 3921 par. 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Kiedyś ktoś złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego skargę zarzucając niekonstytucyjność tego przepisu. słusznie moim zdaniem, bo to nie jest sprawiedliwe że w sprawie o alimenty nie można wnieść o kasację wyroku a na przykład w sprawie o zapłatę faktury, można. Aliści Trybunał Konstytucyjny stwierdził, ze przepis jest zgodny z konstytucją a dokładniej z art. 64 ust. 2 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Można co prawda wnieść skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu zarzucając naruszenie prawa do sprawiedliwego procesu sądowego natomiast jest moim zdaniem mało prawdopodobne aby została taka skarga w tej sprawie uwzględniona. Niestety bowiem, sąd ma swobodę oceny dowodów, sytuacji.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 13 Ocena średnia: 4.3]

Skomentuj