Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

Kalkulator kredytowy

komentarze 4

W dzisiejszych czasach na kredyt można kupić niemal wszystko, począwszy od kupna domu, na drobnym sprzęcie gospodarstwa domowego kończąc. Zwłaszcza w przypadku większych inwestycji, kiedy to zobowiązania wobec banku zaciągamy na wiele lat, dobrze jest dokładnie sprawdzić, w jakim stopniu obciąży to nasz domowy budżet i czy faktycznie będzie nas na taki kredyt stać.

Skutecznym narzędziem, które pozwoli nam obliczyć wysokość miesięcznych rat, jest kalkulator kredytowy. Uwzględnia on nominalne oprocentowanie, częstotliwość kapitalizacji, długość trwania kredytu, wysokość prowizji i rodzaj rat. Niektóre kalkulatory poza wyliczeniem wysokości rat od razu przedstawią nam oferty konkretnych banków, które mogą nam zaproponować najkorzystniejsze warunki kredytu.

Po pierwsze, musimy określić kwotę kredytu, czyli wysokość pożyczki, o jaką się ubiegamy lub kwotę, jaką zdecydował się pożyczyć nam bank. Kolejnym kryterium jest charakter zaciąganego kredytu, a więc to, czy pożyczamy pieniądze na mieszkanie, remont, konsumpcję bądź decydujemy się na konsolidację. Dodatkową sumą jest wysokość oprocentowania kredytu w skali rocznej. Na wysokość rat ma również wpływ okres spłaty kredytu. Wiąże się to z kapitalizacją, czyli częstością naliczania odsetek od kwoty kredytu. Jeśli wybierzemy raty równe, ich wysokość będzie taka sama przez cały czas spłacania kredytu. W przypadku rat malejących wraz z upływem czasu spłacane kwoty są niższe. Dzieje się tak dlatego, że z każdym rokiem kapitał jest coraz mniejszy, a więc mniejsze są również odsetki uzależnione od jego wysokości.

Kalkulator kredytowy bez problemu znajdziemy w internecie. Z reguły biorą one pod uwagę oferty wielu instytucji finansowych, ale swoje własne kalkulatory udostępniają też poszczególne banki. W tym drugim przypadku jednak nie mamy możliwości łatwego porównania poszczególnych ofert. Zanim jednak weźmiemy się za obliczanie rat, musimy znać podstawowe parametry. Pamiętajmy też, że banki stosunkowo często zmieniają swoje oferty, nie ma więc sensu obliczanie rat z dużym wyprzedzeniem, najlepiej jest zrobić to w momencie, gdy faktycznie zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kredytu i mamy aktualne dane z banku.

Oczywiście kalkulator kredytowy to tylko narzędzie pomocnicze, pokazujące z dużym prawdopodobieństwem, jak będzie wyglądać harmonogram spłat. Dokładne i wiążące zasady spłaty kredytu określi nam wyłącznie umowa z bankiem.

Oceń wpis:
[Liczba głosów: 2 Ocena średnia: 4.5]

kategoria kredyty

Komentarze do 'Kalkulator kredytowy'

Subscribe to comments with RSS

 1. Kalkulatory są na pewno dobrym sposobem na wyszukanie dobrej oferty, ale nie możemy się nimi sugerować do końca. Jeżeli mamy w BIK dobrą historię kredytową, jeżeli nasze dochody są wysokie, to zawsze możemy w bankach negocjować warunki umowy kredytowej i dzięki temu sporo zaoszczędzić.

  Marcin-soskredyt.pl

 2. Być może ale do takich negocjacji też starałbym się wybrać najtańszy kredyt według wskazań kalkulatora, co jednak wcale nie musi oznaczać, że te droższe nie będą bardziej elastyczne.

  admin

 3. Przy obecnej, maksymalnej stopie procentowej wynoszącej 12% w przypadku produktów kredytowych szczerze życzę powodzenia w negocjacjach z bankiem umów na 12%.
  Przypomnijmy, że oprocentowanie wszystkich kredytów miesiąc temu, po zmianie stóp zostało zmniejszone do 12%.
  Banki aktualnie patrzą jak oskubać klienta bardziej (np. na prowizjach), niż się z nim targować na jego korzyść.

  Mike

 4. Źle się wyraziłem, więc doprecyzuję, bo zastosowałem skrót myślowy.

  Chodziło mi o wysokość stopy lombardowej oczywiście, czyli 3 %, a max. oprocentowanie kredytów to jej 4 krotność.

  Mike

Skomentuj