Doradca

bezpłatne porady prawne i finansowe

„jak znaleźć samochód dłużnika”

komentarze 3

„jak znaleźć samochód dłużnika” – takie pytanie z wyszukiwarki. Czy w ogóle on jest właścicielem pojazdu to komornik może sprawdzić w bazie CEPiK. Jak okaże się że ma samochód, to żeby go zająć, komornik musi do samochodu podejść. Jeżeli u dłużnika na przykład na posesji stoją jakieś samochody, to komornik może je zająć jako rzeczy znajdujące się we władaniu dłużnika. Wtedy, jeżeli właścicielem zajętego samochodu jest ktoś inny, to ma prawo żądać zwolnienia tego samochodu spod egzekucji. Podobnie w przypadku leasingu – dłużnik sobie jeździ samochodem ale to nie jest jego samochód. Dlatego dłużnicy tak kochają leasing (którego dobre oferty są tutaj, jakby kto pytał).

Jeżeli z CEPiK wynika, że dłużnik ma samochód ale nie wiadomo gdzie go trzyma, to my czasem śledzimy dłużnika jak wychodzi z domu. Zdarza się że idzie po samochód zaparkowany z dala od domu (dłużnik przecież wie, co się świeci), to człowiek za nim i ustala gdzie samochód parkuje, często też któryś  jedzie za dłużnikiem aby sprawdzić, gdzie się zatrzyma (gdzie realizuje jakieś zlecenie, na przykład). Następnie informujemy komornika o tym, gdzie może natrafić na samochód dłużnika i o jakich porach.

A formalnym sposobem jest zobowiązanie dłużnika do wyjawienia majątku przed sądem, ale to trwa. Musi wtedy powiedzieć co ma i gdzie te przedmioty się znajdują. Dłużnicy często kłamią nawet przed sądem, pouczeni o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań, że nie mają czegoś podczas gdy mają. Jeżeli jednak powiesz sądowi że wiesz że dłużnik ma samochód i pokażesz pismo od komornika ze stosowną informacją z CEPiK, to dłużnik jest przyparty do muru.

Komentarze do '„jak znaleźć samochód dłużnika”'

Subscribe to comments with RSS or TrackBack to '„jak znaleźć samochód dłużnika”'.

 1. Co z tego, że powie, iż samochód jest tu-i-tu (choćby przed sądem), skoro już nigdy go potem tam nie będzie? Czy chcesz zająć go w czasie sprawy sądowej o wyjawienie?

  Lech

  23 Lip 11 o 09:05

 2. Podobno nie ma prawa po wyjawieniu przenieść takiego przedmiotu w inne miejsce, tak powiedział jeden prawnik, ale budzi to moje wątpliwości. Jak bowiem długo samochód ma wówczas stać w tym miejscu wskazanym podczas wyjawienia majątku – oto pytanie. Ile czasu ma komornik na zajęcie tak wskazanego samochodu…

  admin

  23 Lip 11 o 09:24

 3. Też o czymś takim nie słyszałem.

  Lech

  23 Lip 11 o 10:05

Skomentuj